اگر در بخش صدا، اکسپریا XA1 Plus ما را شگفت زده کرد، در بخش باتری این شگفتی تکمیل خواهد شد. سونی غالبا نشان داده حتی با ظرفیت کمتر باتری، نتایج قابل قبولی در عمل بدست خواهد آورد. حال تصور کنید که بر روی یک گوشی میان رده، با صفحه نمایش FHD و پردازنده ای نسبتاً کم مصرف، یک باتری با ظرفیت 3430 میلی آمپر بر ساعت قرار بگیرد. واقعا انتظار یک شگفتی را نخواهید داشت؟

باتری اکسپریا XA1 Plus با مصرف عادی یک کاربر، میتواند بیش از 2 روز شما را از شارژ مجدد بی نیاز کند. اگر مصرف شما از اکسپریا XA1 Plus به موارد خاص مثل شبکه های 4G یا GPS خلاصه نشود، حتی میتوانید خود را تا سه روز از شارژ مجدد دور کنید. در تست عملی ما، با نور 50 درصد صفحه نمایش، پخش یک فیلم سینمایی 2 ساعته تنها 16 درصد از باتری دستگاه را تخلیه کرد. به طور خلاصه اکسپریا XA1 Plus بدون هیچگونه تردیدی، در بین گوشی های هوشمند سونی که هم اکنون در بازار موجود هستند، بهترین عملکرد را در زمینه ماندگاری باتری در اختیار دارد.

سونی برایِ اکسپریا XA1 Plus نیز همانند گوشی هایِ پرچمدار و شبه پرچمدار سری X از استامینا و اُلترا استامینا مود معروف خود بهره گرفته است، که چندی پیش برایِ گوشی هایِ خانواده Z5 و گوشی +Z3 این شرکت نیز منتشر شده است. ضمن اینکه در این گوشی هوشمند ویژگی بسیار کارآمد Battery Care نیز به کار گرفته شده که این مورد یکی از برتری های اکسپریا XA1 Plus را در مقایسه با اکسپریا XA1 رقم میزند.


نقطه مقابل مصرف باتری، سرعت شارژ یک گوشی هوشمند است. اکسپریا XA1 Plus به دلیل مجهز بودن به پردازنده Helio P20 شرکت مدیاتک از فناوری شارژ سریع متفاوت با گوشی هایِ سری X بهره میبرد. در نسل قبل اشاره کردیم که شارژ سریع کمپانی کوآلکام Fast Charge نام دارد. فناوری اختصاصی شارژ سریع مدیاتک نیز Pump Express Plus نام دارد، که در پردازنده Helio P20، مدیاتک از نسل دوم این فناوری بهره گرفته است و در روند شارژ کردن اکسپریا XA1 Plus بسیار کارآمد ظاهر میشود.

با توجه به ظرفیت بالای باتری اکسپریا XA1 Plus، پیش بینی اینکه فرآیند شارژ از 0 تا 100 کمی بیشتر از مدل های قبلی به طول بیانجامد دور از ذهن نبود. شارژ این گوشی توسط شارژر UCH20 که یک شارژر معمولی است حدود 2 ساعت و 45 دقیقه و شارژ آن توسط شارژر سریع UCH12 حدود 2 ساعت ثبت شد.

نقاط قوت نقاط ضعف
– باتری با ظرفیت بسیار بالا و ماندگاری عالی
– پشتیبانی از شارژ هوشمند Qnovo و شارژ سریع نسل دوم اختصاصی مدیاتک
– ندارد
10 / 10