شاید مهمترین ایرادی که به گوشی های میان رده سونی وارد میشود، عدم برخورداری از سنسور اثر انگشت است که تا محدوده گوشی های 1.5 میلیونی سونی را شامل میشود. اکسپریا XA1 Ultra و اکسپریا XA1 جدیدترین و گران ترین گوشی های میان رده سونی هستند که فاقد این قابلیت کاربردی بودند. خوشبختانه سونی به این مشکل توجه ویژه ای داشته و اکسپریا XA1 Plus را از این قابلیت بسیار مهم محروم نکرده است. در حقیقت یکی از مهمترین تفاوت های اکسپریا XA1 Plus با دو برادر دیگر خود، همین سنسور اثر انگشت است که همانند سایر گوشی های سونی بر روی دکمه پاور تعبیه شده است.
تا پیش از اینکه تجربه کار با اکسپریا XA1 Plus را بدست آوریم، نگران این بودیم که عملکرد سنسور اثر انگشت اکسپریا XA1 Plus با توجه به سطح قیمتی آن، نتواند به کیفیت سنسور گوشی هایی مثل اکسپریا XZ Premium و یا اکسپریا XZ1 باشد. اما این نگرانی بیهوده بود چرا که در عمل، مشاهده کردیم سنسور اثر انگشت به همان سرعت و دقتی است که در پرچمداران سونی تجربه کرده بودیم.

سونی به منظور امنیت بیشتر، بعد از هر 5 خطا در وارد کردن انگشت، راه بازگشایی قفل را بوسیله انگشت مسدود میکند و کاربر باید با وارد کردن رمز عبوری که در ابتدا انتخاب کرده نسبت به بازگشایی قفل اقدام کند. این حسگر در حال حاضر تنها کاربردی که دارد، امکان بازگشایی قفل دستگاه است. البته ممکن است در آینده ای نزدیک قابلیت هایی دیگر نیز به آن اضافه گردد. سونی به کاربر امکان اضافه کردن 5 انگشت را میدهد تا به این صورت چندین نفر نیز شانس استفاده از این لایه امنیتی را در یک گوشی هوشمند داشته باشند. در خصوص سنسور اثر انگشت اکسپریا XA1 Plus به این نکته اشاره کنیم که همانند سایر گوشی های سونی، تنها قرارگیری انگشت بر روی سنسور به منزله روشن شدن صفحه و باز شدن قفل نیست، بلکه ابتدا باید دکمه پاور را فشار داده تا صفحه نمایش روشن شده و سپس سنسور اثر انگشت عمل کند.

پورت یو اس بی در اکسپریا XA1 Plus همان استانداردی را دارد که در تمامی گوشی های یک سال اخیر سونی وجود داشت. یو اس بی تایپ C که ورژن 1.0 آن را در اکسپریا XA1 Plus به کار برده است. البته بر خلاف اکسپریا XZ1 که نسل 3.0 یو اس بی را مورد استفاده قرار داده، اکسپریا XA1 Plus از نسل 2.0 برخوردار است که به همین علت سرعت انتقال داده ها در مقایسه با اکسپریا XZ1 کمتر است.

اکسپریا XA1 Plus علاوه بر سنسور اثر انگشت که در مورد آن صحبت کردیم، به سنسورهای دیگری مثل شتابسنج، قطب نما، تشخیص نور محیط و مجاورتی مجهز است. فقدان سنسور ژیروسکوب همچنان یک ضعف برای میان رده های سونی محسوب میشود که در اکسپریا XA1 Plus نیز شاهد این ضعف هستیم. به این موارد باید نسخه 4.2 بلوتوث و همچنین NFC را هم اضافه کنیم. ضمن اینکه برخلاف پرچمداران امروزی سونی، اکسپریا XA1 Plus همچنان به روش سنتی از رادیو FM بهره میبرد.

نقاط قوت نقاط ضعف
– سنسور اثر انگشت با کیفیت و سرعت عالی
– مجهز بودن به USB نوع C نسخه 1.0

– بهره مندی از NFC
– رادیو FM
– مجهز نبودن به سنسور ژیروسکوپ
– عدم مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار

8 / 10