سونی سال گذشته، دو میان رده با نام های اکسپریا XA و اکسپریا XA Ultra را روانه بازار کرد که یکی 5.0 اینچی و دیگری 6.0 اینچی بود. امثال نیز با عرضه اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Ultra به نظر سیاست سال گذشته خود را تکرار کرد اما به دلایلی ناچار شد تا این ترکیب دوگانه را برهم زده و عضو سومی به خانواده میان رده های خود اضافه کند. این عضو سوم همان اکسپریا XA1 Plus است که با هدف رفع برخی از ضعف های دو برادر خود پا به عرصه رقابت گذاشته است.

اکسپریا XA1 Plus از چند منظر، بر دو گوشی اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Ultra برتری دارد. اولین مورد که شاید مهمترین آنها هم باشد، سنسور اثر انگشت است که دو برادر دیگر از آن محروم است. شاید مهمترین دلیل ظهور یک مدل در بین اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Ultra، تجهیز آن به سنسور اثر انگشت بود که بالاخره بعد از مدت ها سنت شکنی کرده و این قابلیت جذاب را به گوشی های میان رده سونی نیز وارد کند.

علاوه بر سنسور اثر انگشت، یکی دیگر از دلایل برتری اکسپریا XA1 Plus بر دو عضو خانواده، باتری آن باشد. ظرفیت بیشتر و ماندگاری فوق العاده باتری کاملا این دستگاه را محبوب تر از دو برادر خودش کرده است. در کنار مصرف باتری و سنسور اثر انگشت حتی میتوانیم به قدرت بیشتر اسپیکر این دستگاه نیز به عنوان یکی از برتری های آن نسبت به دو میان رده سال 2017 اشاره کنیم.

مقایسه اکسپریا XA1 Plus با پرچمدارانی مثل اکسپریا XZ Premium و اکسپریا XZ1 کار عاقلانه ای نیست، اما با در نظر گرفتن سطح این گوشی و چشم پوشی از معایبی که برای مدل های میان رده چندان ضرورتی ندارد، تجربه کار با اکسپریا XA1 Plus حقیقتاً تجربه شیرینی بود. در بخش طراحی با حذف حاشیه های کناری و نیز رنگ جذاب و زیبای آبی، در دست گرفتن این محصول لذت فوق العاده ای داشت. در بخش هایی مثل باتری و صدا تجربه ای از این دستگاه به ما منتقل شد که حتی در پرچمداران سونی نیز بدست نیاورده بودیم!

در اینکه اکسپریا XA1 Plus با توجه به قابلیت هایی که به آن افزوده شده کاملترین میان رده سال در بین گوشی های سونی است شکی وجود ندارد، اما این دستگاه که هنوز قیمت نهایی آن مشخص نیست در رده ای قرار میگیرد که پرچمداران سال قبل نیز قرار دارند. همین مورد کار انتخاب اکسپریا XA1 Plus را از بین رقبای سرسخت داخلی و خارجی دشوار میکند.

شواهد و قراین نشان میدهد سونی در بازار گوشی های میان رده، کار سخت تری برای رقابت دارد تا در بازار گوشی های رده بالا. نمونه این را در وضعیت مطلوب فروش پرچمدارانی مثل اکسپریا XZ Premium به وضوح دیده ایم. شاید مهمترین دلیل ناکامی نسبی میان رده های سونی، قیمت نسبتاً بالای آنها در مقایسه با رقبا باشد. قیمتی که شاید برای اکسپریا XA1 Plus در نظر گرفته میشود، برابر با پرچمداران کمپانی های چینی باشد! مشتریان گوشی های میان رده معمولاً اقتصادی تر عمل میکنند تا خریداران پرچمداران، پس تفاوت قیمت چند صد هزار تومانی یک میان رده به اسم اکسپریا XA1 Plus با میان رده های چینی نیاز به دلایل بسیار محکمی دارد که مشتریان را به خرید این میان رده از سونی تشویق کند. با بررسی به عمل آمده از دستگاه به نظر شما اکسپریا XA1 Plus میتواند فرصت درخشش در بازار کشور را بدست آورد؟ ما که به این موضوع خوش بین هستیم.

88 / 100