اکسپریا XA1 Plus همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم در دو مدل تک سیم کارته و دو سیم کارته به بازار عرضه میگردد. برایِ بازار ایران سونی باز هم نسخه دو سیم کارته را در نظر گرفته است. مدلی که برایِ کشور ایران و کلاً منطقه خاورمیانه نیز در نظر گرفته شده است، مدل G3412 این گوشی هوشمند است.

هر دو سیم کارت این دستگاه امکان اتصال به شبکه هایِ LTE را دارند. البته هر دو سیم کارت به طور همزمان نمیتوانند بر رویِ شبکه 4G فعال شوند، که برای استفاده از طریق میانبرهایِ موجود در منویِ شبکه هایِ مخابراتی گوشی میتوان شبکه ها را به سرعت بین نسل دو، سه و چهار تغییر داد.

همانطور که در قسمت طراحی اشاره کردیم، این گوشی بر خلاف گوشی اکسپریا XZ1 و اکسپریا XZ Premium از دو شیار جداگانه برایِ سیم کارت و مموری کارت بهره میبرد و هیبریدی نیست. شیار اول که به درب محفظه سیمکارت متصل میباشد مخصوص سینی قرار گرفتن دو سیم کارت میباشد و شیار دوم مخصوص قرار گرفتن مموری کارت است.

همچنین، برخلاف نسل هایِ قبل گوشی هایِ اکسپریا، با باز کردن و بیرون کشیدن محفظه سیمکارت و خارج شدن سینی سیمکارت ها، گوشی شما خاموش نمیشود و تنها در صورتی که سیمکارت در داخل گوشی باشد و این سینی را بیرون بکشید گوشی راه اندازی مجدد میشود. بدیهی است که در صورت جا زدن سیمکارت نیز گوشی به صورت خودکار راه اندازی مجدد میشود.

مدیاتک برخلاف نسل گذشته در چیپست Helio P20 از مودم LTE Cat6 بهره گرفته است، اما با بررسی نسخه هایِ مختلف ما متوجه یک موضوع بسیار مهم شدیم. به نظر میرسد برایِ برخی از بازارها من جمله ایران این چیپست از مودم داخلی با فناوری LTE Cat4 بهره میبرد، اما در برخی از بازارها از مودم LTE Cat6 در آن استفاده شده است.

این موضوع بسیار حائز اهمیت است، چون پایین ترین فناوری ممکن برایِ باند کاری LTE Advanced یا +LTE مجهز بودن گوشی هوشمند به مودم داخلی با فناوری LTE Cat6 میباشد. این بدان معناست که گوشی اکسپریا XA1 Plus موجود در ایران از فناوری LTE-A پشتیبانی به عمل نمی آورد، که یک نقص محسوب میشود.

– 

نقاط قوت نقاط ضعف
– آنتن دهی بسیار مناسب
– پشتیبانی از شبکه های نسل چهارم در هر دو سیم کارت
– پشتیبانی نکردن از باند کاری LTE-A یا +LTE در نسخه مخصوص کشور ایران
9 / 10