اکسپریا XA1 Plus به نوعی حد وسط دو گوشی اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Ultra است که برخی از قابلیت ها را از مدل کوچکتر و برخی دیگر را از مدل بزرگتر به ارث برده است. در زمینه حافظه اکسپریا XA1 Plus به برادر بزرگتر خود شبیه است.

سونی با حافظه رم 4 گیگابایتی در اکسپریا XA1 Plus جای هیچگونه انتقادی باقی نمیگذارد. رم 4 گیگابایتی در حال حاضر در پرچمداران سونی مورد استفاده قرار میگیرد که سونی حالا از آن در یک میان رده به اسم اکسپریا XA1 Plus نیز استفاده کرده است. رابط کاربری سبک و کم حجم در اکسپریا XA1 Plus و برنامه های پیش فرض، نمیتوانند بیشتر از نصف فضای رم را اشغال کنند. به همین خاطر فضای خالی رم در عموم مواقع بسیار زیاد است. البته تمامی مدل های این دستگاه 4 گیگابایتی نیستند و برخی دیگر با رم 3 گیگابایتی عرضه میشوند. اما مدل G3412 که در بازار ایران نیز عرضه میشود، به 4 گیگابایت رم مجهز است.

در زمینه چند وظیفگی و اجرای چند برنامه به صورت همزمان، آزمایشات ما از اکسپریا XA1 Plus کاملاً موفقیت آمیز بود. اجرای پیاپی بیشتر از 15 برنامه پیش فرض بدون اینکه هیچکدام از برنامه ها در پس زمینه به علت کمبود فضای رم بسته شوند، نشان از عملکرد فوق العاده این گوشی هوشمند دارد.

وقتی سال 2017 سونی در ارزانترین گوشی هوشمند خود که اکسپریا L1 باشد، از حافظه داخلی 16 گیگابایتی استفاده کرد، انتظار بیجایی نیست که حداقل حافظه 32 گیگابایتی برای اکسپریا XA1 Plus در نظر گرفته شود. از مجموع 32 گیگابایت حافظه داخلی اکسپریا XA1 Plus حدود 9 گیگابایت در اختیار سیستم عامل است و بقیه آن در دست کاربر قرار دارد. البته که اکسپریا XA1 Plus امکان ارتقای حافظه بوسیله کارت خارجی تا 256 گیگابایت را دارد که کاملاً نیازهای کاربران را تامین خواهد کرد.


البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که اکسپریا XA1 Plus یک برتری در بخش حافظه جانبی نسبت به گوشی هایِ پرچمدار اکسپریا دارد. در اکسپریا XZ1 و اکسپریا XZ Premium اشاره کردیم که در صورت استفاده از دو سیم کارت به صورت همزمان، استفاده از حافظه خارجی غیرممکن خواهد شد، اما در اکسپریا XA1 Plus داستان متفاوت میباشد و به دلیل هیبریدی نبودن سیمکارت، شیارهایِ مموری کارت و سیم کارت از هم جُدا هستند تا کاربر بتواند از هر دو سیم کارت و حافظه خارجی تا 256 گیگابایت بهره ببرد.

نقاط قوت نقاط ضعف
– رم 4 گیگابایتی و چند وظیفگی بسیار عالی
– حافظه داخلی با حجم مناسب
– پشتیبانی از محفظه مموری کارت جُدا از اسلات سیمکارت
– ندارد
9 / 10