اکسپریا XA1 Plus به صورت پیش فرض نسخه اندروید 7.0 را اجرا میکند که با توجه به تاریخ معرفی، نسخه چندان به روزی محسوب نمیشود. انتظار نداشتیم که اکسپریا XA1 Plus با نسخه پیش فرض اندروید 8.0 معرفی شود، اما حداقل نسخه 7.1 برای این دستگاه انتظار بیجایی نبود. به هر حال جای نگرانی نیست چرا که این دستگاه در برنامه ریزی های به عمل آمده، قرار است در آینده اندروید 8.0 را توسط سونی به صورت رسمی دریافت کند. این که کاربر با خرید اکسپریا XA1 Plus از هم اکنون تضمین این را بدست می آورد که یک آپدیت بسیار بزرگ را دریافت میکند از مزایای این دستگاه به شمار میرود.

اگر کاربر قدیمی سونی باشید، در مورد رابط کاربری اکسپریا XA1 Plus صحبت جدیدی برای شما نداریم. اما اگر خود را برای ورود به خانواده بزرگ سونی آماده میکنید، در خصوص رابط کاربری اکسپریا XA1 Plus باید عرض کنیم که شباهت زیادی به اندروید خام دارد. سونی در طی یکی دو سال اخیر تعداد زیادی از برنامه های اختصاصی خود را کنار گذاشته تا به جای آنها از برنامه های رسمی گوگل استفاده کند. گرایش سونی به برنامه های رسمی گوگل، رابط کاربری گوشی های سونی را تا حد زیادی به اندروید خام نزدیک کرده است.

از همان ابتدا، بوت انیمیشن، لاک اسکرین و لانچر که به چشم کاربر می آیند، اختصاصی های سونی در اکسپریا XA1 Plus هستند. برخی از برنامه های اساسی مثل آلبوم، موزیک، ویدئو و … همانند قدیم نام تجاری سونی را یدک میکشند اما بسیاری از برنامه های قدیمی سونی یا به صورت پیش فرض در منوی برنامه ها قرار ندارند یا جای خود را به برنامه های دیگر دادند. از نظر برنامه های پیش فرض، همان چیزی که در سایر گوشی های سری X دیده بودیم را در اکسپریا XA1 Plus نیز خواهیم دید.


لانچر سونی که در سری X نسبت به قبل تنظیمات بیشتری را در اختیار کاربر قرار میدهد، با همان تنظیمات در اکسپریا XA1 Plus نیز دیده میشود. امکان تغییر اندازه و شکل آیکون ها در این دستگاه نیز وجود دارد و افکت های متفاوتی برای اسلایدر برنامه نیز تعبیه شده است.

سونی معمولاً هر سال با عرضه گوشی هایِ جدید خود از لاک اسکرین و والپیپرهایِ جدید خود رونمایی میکند. حال همچون دیگر گوشی هایِ سری 2017 سونی، لاک اسکرین و تصویر پس زمینه گوشی اکسپریا XA1 Plus نیز شکل و شمایل جدیدی دارد و نسبت به خانواده گوشی هایِ 2016 سری X سونی به کلی دگرگون شده و با طرح جدید ظهور پیدا کرده است. سونی با توجه به طراحی Loop Design گوشی هایِ سری 2017 اینبار به جایِ والپیپر جدید از یک والپیپر زنده بسیار زیبا با نام Xperia Loops بهره گرفته است، که پیش از این برایِ سایر گوشی هایِ اکسپریا پورت شده بود و کاربران تجربه استفاده از آن را دارند.

نکته بسیار جالب در این قسمت، سازگاری کامل این والپیپر با میزان شارژ گوشی است به صورتی که وقتی شارژ گوشی شما به زیر 15 درصد میرسد، هر رنگی که برایِ تصویر پس زمینه زنده گوشی اکسپریا XA1 Plus خود انتخاب کرده باشید از حالت عادی خارج شده و به شکل دایره هایی قرمز رنگ به حالت هشدار بیرون می آید و دیگر در پس زمینه لانچر اختصاصی اکسپریا شناور نمی ماند.

منوی تنظیمات با ظاهر تقریبا مشابهی نسبت به رابط کاربری گوشی هایِ فعلی ظاهر میشود. تعدادی از گزینه هایِ موجود جا به جا شده و گزینه های جدیدی نیز به آن اضافه شده اند، که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

در این نسخه از اَندروید، مدیریت بر حافظه داخلی و رم نسبت به قبل گسترده تر شده است. با ورود به منویِ حافظه، وضعیت حافظه داخلی دستگاه نشان داده میشود. گزینه ای به نام Smart cleaner نیز همچون سایر گوشی هایِ خانواده X دیده میشود، که با فعالسازی آن به صورت خودکار بهینه سازی حافظه داخلی انجام میشود. همچنین، در این قسمت نیز در منوی پیشرفته گزینه Keep Cache وجود دارد، که توسط آن میتوانید برنامه هایی که قصد حفظ اطلاعات آن را دارید انتخاب کنید.

سونی مدیریت حافظه داخلی و میزان پر شدن آن به صورت نموداری و بخش مدیریت حافظه موقت رم را نیز به بخش Advanced آورده است و گزینه ای برایِ پاک کردن برنامه ها به صورت سریع نیز به بخش اصلی Storage & Memory اضافه شده است، که کاربران را از رفتن به منویِ مدیریت برنامه ها بی نیاز میکند.

اسمال اَپ ها که از اکسپریا T تا اکسپریا Z5 با آن همراه بودیم دیگر جایی در خانواده X سونی ندارند. حتی آخرین نسل از گوشی هایِ خانواده Z که به اَندروید نوقا بروزرسانی شدند، این بخش را از دست دادند. در اکسپریا XA1 Plus نیز همانند اکسپریا XZ شاهد عدم حضور اسمال اَپ ها هستیم. همینطور، در قسمت کیبورد نیز همچون سایر گوشی هایِ سری X اثری از کیبورد اختصاصی اکسپریا نیست و همانطور که میدانید، به جایِ آن سونی از کیبورد Swiftkey با طراحی مشابه کیبورد اکسپریا استفاده کرده است. البته کیبورد سونی هم اکنون در گوگل پلی نیز موجود بوده و کاربرانی که به کیبورد اکسپریا علاقه دارند میتوانند آن را دانلود و نصب کنند.


یکی از تغییرات اساسی صورت گرفته در گوشی هایِ سری 2017 اکسپریا، اضافه شدن بخشی با نام Xperia Actions در منویِ تنظیمات بخش Assist میباشد. توسط این بخش شما به راحتی میتوانید گوشی هوشمند خود را بسیار هوشمندتر از قبل کرده و به گوشی خود دستوراتی برایِ زمان هایِ خاصی بدهید.

من باب مثال در بخشی از این سرویس شما قسمتی با نام « حالت شب بخیر » دارید، که میتوانید با تعریف ساعت هایِ خاصی از شبانه روز یا حتی مکان هایِ خاصی، دستوراتی به گوشی هوشمند اکسپریایِ خود بدهید که آنها را یک به یک انجام دهد. مثلاً بین ساعت 12 شب تا 6 صبح به صورت اتوماتیک گوشی شما به حالت پرواز برود، حالت مزاحم نشوید فعال شود یا حالت شب برایِ محافظت از چشمان شما فعال شود.

در بخش Assist همچون برخی از گوشی هایِ سری X نیز ویژگی هایِ مناسبی گرد هم آمده اند، تا کاربران بتوانند به صورت هر چه بهتر به مدیریت گوشی هوشمند اکسپریایِ خود بپردازند. من باب مثال میتوان به سرویس بسیار خوب Introduction To Xperia برایِ تازه واردان به دنیایِ گوشی هایِ اکسپریا یا سرویس ویژه Xperia Tips، که به کاربران پیشنهادات ویژه ای برایِ بهینه کردن گوشی هوشمند اکسپریایِ شما میدهد اشاره کرد.

نقاط قوت نقاط ضعف
– رابط کاربری سریع و روان
– لاک اسکرین و تصویر پس زمینه زنده بسیار جذاب
– دریافت آپدیت اندروید 8.0 در آینده ای نزدیک
– امکانات نرم افزاری کمتر در مقایسه با مدل های هم قیمت
9 / 10