« مقدمه »

صحبت کردن از محصولات سونی همیشه کار آسانی نیست، مخصوصاً زمانی که با یک محصول صوتی روبرو باشیم. هدست MDR-NC750 نیز یکی از محصولاتی است که صحبت کردن درباره آن شاید آسان نباشد، اما میتوان تجربیات استفاده از آنرا به دیگران انتقال داد. بهتر است ابتدا کمی درباره نسل هدست هایِ نویزکنسلینگ سونی صحبت کنیم.

سونی از نسل اول هدست نویزکنسلینگ خود که MDR-NC31 نام داشت همراه با گوشی اکسپریا Z2 پرده برداشت. این هدست در روزهایِ ابتدایی و تا چند مدت در برخی از مناطق دنیا ( من جمله کشور ایران ) در جعبه گوشی اکسپریا Z2 وجود داشت. پس از گذشت چند سال و اینبار همراه با خانواده گوشی هایِ Z5، که آخرین خط از پرچمداران خانواده Z بودند، سونی نسل دوم هدست نویزکنسلینگ خود را با نام MDR-NC750 معرفی کرد، اما آنطور که باید و شاید این هدست در دنیا مطرح نشد، چون سونی این هدست را به صورت بسیار محدود در دنیا عرضه کرد.

همین کمبود موجودی و عرضه شدن در چند بازار خاص باعث شد هیچگاه پایِ هدست MDR-NC750 به ایران باز نشود. سایت تخصصی اکسپریا پس از مدت ها توانست یک نمونه از این هدست را تهیه کرده و برایِ نقد و بررسی وارد کشور عزیزمان ایران کند. با این بررسی تخصصی که یکی از معدود بررسی هایِ هدست مذکور در دنیا میباشد با ما همراه باشید…

 

« مشخصات فیزیکی و طراحی »

هدست MDR-NC750 از طراحی بسیار شکیلی بهره میبرد. این هدست از وزن بسیار پایینی برخوردار است ( حدود 15 گرم ) و به راحتی در گوش هر کسی جای میگیرد. این هدست سیم بسیار بلند و با کیفیتی دارد، که در هیچ حالتی به هم نمیپیچد و از این بابت نیاز نیست نگران باشید. سونی برایِ جای دادن تکنولوژی هایِ مربوط به صدا در این هدست نهایت تلاش خود را به کار بسته است.

این هدست از نوع هدست هایِ درون گوشی سیم دار است، که با طراحی مخروطی شکل خود، نوع جدیدی از ارتباطات را نیز به کاربران ارائه میدهد. بر رویِ این هدست شما هیچگونه کلید کنترل کننده ای نمیبینید، اما لازم است خاطر نشان کنیم که این هدست در واقع میتواند در هنگام مکالمات نیز شما را همراهی کند.

سونی در قسمت پشت این هدست میکروفون هایِ بسیار با کیفیتی را تعبیه کرده است ( دو میکروفون بسیار با کیفیت برایِ دو سری این هدست )، که این هدست را به هندزفری بسیار خوبی نیز تبدیل میکند. فکر کنید در حال گوش دادن به یک موسیقی هستید و ناگهان گوشی شما زنگ میخورد. در این زمان صدایِ آهنگ قطع شده و آهنگ شما به حالت Pause میرود و شما میتوانید به راحتی با قبول تماس دریافتی، بدون خارج کردن هدست از گوش خود به تماستان پاسخ دهید.

 

« ارتباطات و قابلیت هایِ ارتباطی »

همانطور که گفته شد، MDR-NC750 یک هدست سیم دار است و به این ترتیب تنها راهی که برایِ ارتباط آن با گوشی هوشمند وجود دارد، جک 3.5 میلی متری صداست. خُدا را شُکر سونی هنوز جک 3.5 میلی متری صدا را حذف نکرده است و به این زودی ها قصد چنین کاری را ندارد، پس نیاز نیست نگران باشید. به سادگی میتوانید از طریق جک 3.5 میلی متری MDR-NC750 را به گوشی هوشمند خود متصل کرده و از صدایِ با کیفیت آن نهایت لذت را ببرید.

این هدست همچون نسل قبل خود از سری بسیار با کیفیت پوشیده شده از طلایِ 5 پین بهره میبرد و بدین ترتیب، بیشترین سازگاری را با گوشی هایِ اکسپریا دارد. البته شاید پرچمداران برخی از کمپانی هایِ دنیا نیز از این سری 5 پین پشتیبانی به عمل آورند، اما هرگز به کیفیتی که در گوشی هایِ سونی با این هدست خواهید رسید در آن گوشی ها دست نخواهید یافت.

 

« کیفیت صدا »

بحث کیفیت صدا یکی از مباحث اساسی در هنگام انتخاب یک هدست یا هدفون میباشد. وقتی صحبت از کیفیت در زمینه صدا را میکنیم، کمتر کسی است که نام و آوازه کمپانی سونی را در ذهن تداعی نکند. سونی تخصص خاصی در پردازش صدا دارد، به همین دلیل همیشه حرفه ای ها به دنبال تجهیزات صوتی کمپانی سونی میروند.

هدست MDR-NC750 نیز از این قاعده مستثنی نیست و به عنوان اولین هدست دنیا که از صدایِ غنی پشتیبانی به عمل می آورد، تمام نیازهایِ حرفه ای شما را برطرف خواهد کرد. این هدست بازه فرکانسی بسیار وسیع 5 هرتز تا 40 هزار هرتز را پشتیبانی میکند، که این بازه فرکانسی را تنها در هدست هایِ حرفه ای میتوانیم جستجو کنیم.

بلندگوهایِ به کار رفته در سری این هدست 9 میلی متری دینامیک ( پویا ) هستند، که کیفیت صدایِ بسیار مطلوبی را برایِ گوش فرا دادن به موسیقی فراهم می آورد. با تجربیاتی که تا کنون از این هدست در دنیا جستجو کرده ایم، تقریباً تمامی کسانی که حتی 1 بار با MDR-NC750 آهنگ گوش داده اند اذعان کرده اند که از کیفیت صدایِ بسیار مطلوبی برخوردار است.

در بررسی هایِ به عمل آمده توسط سایت تخصصی اکسپریا نیز این موضوع به تأیید ما رسیده است. هدست MDR-NC750 سونی را یکی از بهترین هدست هایِ موجود در بازار در زمینه کیفیت و خروجی صدا میتوانیم بنامیم، که بیشترین سازگاری را با گوشی هایِ اکسپریا دارد، اما در تست هایِ به عمل آمده با برندهایِ دیگر نیز ما کیفیت مطلوبی را تجربه کرده ایم.

 

« بلندی صدا »

بلندی صدا یکی از فاکتورهایی است که همیشه کاربران در هنگام خرید یک هدست یا هدفون به آن توجه میکنند. معمولاً هدست هایِ درون گوشی از بلندی صدایِ محدودی بهره میبرند، چون در صورت بالا بردن صدا، آسیب هایِ جبران ناپذیری به پرده گوش انسان وارد میشود، که غیرقابل جبران میباشد و شاید هیچوقت شنوایی فرد مثل روز اول نشود.

به همین دلیل معمولاً برایِ هدست هایِ درون گوشی که از طراحی بسیار خاصی بهره میبرند و وارد گوش کاربر میشوند، کمپانی ها میزان صدا را در محدوده خاصی تنظیم میکنند. درباره بلندی صدایِ هدست MDR-NC750 اگر بخواهیم با شما صادق باشیم باید بگوییم که بلندی صدایی در حد و حدود سایر هدست هایِ درون گوشی بازار دارد.

بلندی صدایِ این هدست نه کم است و نه زیاد؛ و این بدان معناست که بلندی صدایِ مطلوبی را تجربه خواهید کرد. البته این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید که به دلیل بهره بردن از فناوری حذف نویز دیجیتالی این هدست، شما هیچ صدایی را از محیط بیرون نخواهید شنید و با تست هایِ به عمل آمده، بلندی صدا بسیار مطلوب میباشد.

البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که بلندی صدا به قدرت خروجی گوشی شما نیز بستگی دارد. برخی از گوشی هایِ هوشمند از قدرت بسیار زیادی برایِ خروجی صدا بهره میبرند، که در بین آنها میتوان به پرچمداران خانواده اکسپریا اشاره کرد و برخی دیگر از قدرت کمتری برایِ این موضوع بهره میبرند. پس همه چیز در این بخش مربوط به هدست نمیشود.

 

« شفافیت صدا »

سونی وسواس خاصی درباره شفافیت صدا دارد. در طی سال هایی که تا کنون سونی در عرصه صدا فعالیت داشته است، این کمپانی همیشه مورد تمجید کاربران حرفه ای از این بابت قرار گرفته است. تقریباً در هیچیک از محصولات سونی شما گیجی و گنگ بودن را در صدا احساس نخواهید کرد، حتی هدست ها و هدفون هایِ سری Extra Bass سونی، که به صورت تخصصی برایِ عاشقان صدایِ بم ساخته و عرضه شده اند.

در این هدست نیز به لطف به کار گیری بلندگوهایِ بسیار با کیفیت و تکنولوژی ساخت برتر، در هنگام گوش فرا دادن به آهنگ ها هیچ لغزشی در صدا احساس نخواهید کرد. با تست هایِ بسیار زیادی که ما انجام داده ایم، شفافیت صدایِ MDR-NC750 یکی از بهترین ها در میان هدست هایِ درون گوشی است، که قطعاً در دراز مدت و در گوش دادن به موسیقی برایِ ساعت هایِ متمادی برایِ شما لذت بخش خواهد بود.

 

« صدایِ Hi-Res »

صدایِ Hi-Res سیستمی است که برای نخستین بار شاهد استفاده از آن در گوشی Z3 در سال 2014 بودیم، که پس از آن به یک قابلیت معمول استفاده شده در اسمارت فون هایِ پرچمدار سونی در سال هایِ اَخیر تبدیل شده است. در اوایل ماه ژانویه، این فناوری پشتیبانی هایی را از کمپانی هایِ بزرگ ساخت فیلم و موسیقی دریافت کرد.

به تازگی هم اخباری منتشر شده است مبنی بر همکاری سونی و گوگل برای بهبود پخش صدا در اَندروید O، که پیشر درباره آن برایِ شما صحبت کردیم. در حال حاضر در بسیاری از دستگاه ها از جمله اکسپریا XZ و اکسپریا XZ Premium از سیستم پخش صدایِ بسیار باکیفیت Hi-Res استفاده شده است.


اما صدایِ Hi-Res چیست؟ اگر نخواهیم خیلی وارد بحث فنی شویم، Hi-Res یک فناوری است که در مقایسه با CD هایِ معمولی نرخ و عمق بیت بیشتری را به ثبت میرساند. برایِ مثال، به جایِ ضبط صدا با عمق بیت 16، با عمق بیت 24 صدا ضبط میشود. در حقیقت تمامی موسیقی ها در فریم High-Resolution و با کیفیت بالا ضبط میشوند، ولی CD ها و نسخه هایِ دانلودی MP3 ها با کاهش رزولوشن مواجه میشوند.

صدایِ Hi-Res به چه دردی میخورد؟ در حقیقت شنوندگان میتوانند با استفاده از این سیستم، صدایی بسیار نزدیکتر به آنچه که خواننده در استودیو شنیده است را بشنوند. در بسیاری از موارد صدا به صورت دقیق آن چیزی که هست، ضبط میشود. با استفاده از صدایِ Hi-Res، هنرمند میتواند چیزی را که دقیقاً انتظار آن را دارد به گوشی شنونده اش برساند.

صدایِ Hi-Res در واقع نسل جدید کیفی در حیطه صدا میباشد. همانطور که ما در بحث تصویر، کیفیت تصویر 720 یا 1080 و اَکنون 4K را داریم، در بحث کیفیت صدا نیز، صدایِ Hi-Res حُکم 4K را در عالم تصویر دارد. برایِ کسانی که یکبار کیفیت صدایِ Hi-Res را تجربه کنند، صداهایِ دیگر به نوعی عادی و غیرقابل تحمل میشود، چون کیفیت بسیار بالاتری را به کاربران ارائه میدهد.

در بدو انتشار هدست MDR-NC750 آلبوم ها و تک آهنگ هایِ بسیار محدودی با کیفیت Hi-Res در دنیا در دسترس کاربران قرار داشتند، اما اَکنون بعد از گذشت چند سال، تعداد آلبوم هایِ با کیفیت Hi-Res بسیار بالا رفته است و کاربران به راحتی میتوانند آلبوم هایِ بسیار با کیفیتی را با این ریپ در دنیایِ اینترنت پیدا کرده و از تجربه صدایِ Hi-Res نهایت استفاده را ببرند.

در تجربه ای که ما از صدایِ Hi-Res داشتیم، تقریباً آنرا میتوانیم غیرقابل وصف بنامیم. هر آهنگی با هر کیفیتی که تا امروز گوش داده اید را کنار بگذارید؛ Hi-Res آینده صدا میباشد. ما در این بخش 2 آلبوم Xscape مایکل جکسون و A Head Full Of Dreams گروه Coldplay را مورد تست قرار دادیم، که در مقایسه با کیفیت هایِ 320 این آلبوم ها تفاوت محسوسی را توانستیم احساس کنیم.

برایِ سایر آهنگ ها و آلبوم هایی که با کیفیت معمولی نیز دریافت کرده اید نیاز نیست نگران باشید. اگر یکی از گوشی هایِ پرچمدار اکسپریا ( Z3 به بعد ) را دارید، در برنامه اختصاصی Music سونی گزینه ای برایِ افزایش کیفیت صداهایِ غیر Hi-Res به صدایی نزدیک به این استاندارد در هدست هایِ سیمی در دسترس شما قرار دارد، که بهترین حالت استفاده را با هدست MDR-NC750 ارائه میدهد و کیفیت آهنگ ها را واقعاً بسیار بالا میبرد.

 

« تکنولوژی هایِ صدا »

یکی از قابلیت هایِ انحصاری این هدست که تنها بر رویِ گوشی هایِ پرچمدار اکسپریا کاربران میتوانند از آن بهره ببرند، حذف نویز دیجیتالی به کار گرفته شده در MDR-NC750 میباشد. در واقع سونی یک تراشه حذف نویز در سری هدست هایِ MDR-NC750 کار گذاشته است که به نحوی صداهایِ مزاحم اطراف را حذف میکند و تجربه شنیداری بسیار خوبی را برایِ کاربران رقم میزند.

البته همانطور که اشاره شد، این تراشه با سیستم حذف نویز دیجیتالی سونی همخوانی دارد، که از گوشی هایِ اکسپریا Z2 به بعد در گوشی هایِ پرچمدار و شبه پرچمدار این کمپانی از آن بهره گرفته شد و بدون داشتن گوشی اکسپریا در واقع بی فایده است. پس اگر میخواهید MDR-NC750 را با این قابلیت بر رویِ گوشی هایِ غیر اکسپریا استفاده کنید، متأسفانه باید شما را نا اُمید کنیم و بگوییم که چنین امکانی وجود ندارد.

در بخش نرم افزاری نیز، وقتی هدست MDR-NC750 را به گوشی اکسپریا خود وصل میکنید، با پیغامی مبنی بر وصل شدن یک هدست نویزکنسلینگ مواجه خواهید شد، که با لمس کردن آن وارد تنظیمات صدا شده و میتوانید ویژگی حذف نویز دیجیتالی را خاموش یا به حالت هایِ مختلفی تغییر دهید و یا حتی حالت ذخیره مصرف انرژی را برایِ حذف نویز دیجیتالی انتخاب کنید، که در این حالت پس از متوقف شدن صدایِ موسیقی، حذف نویز دیجیتالی به حالت معلق درآمده و در صورت بازپخش صدا، فعال میشود.

برایِ انجام تنظیمات حذف نویز دیجیتالی، سونی 3 گزینه را پیشِ رویِ شما قرار میدهد. حالت اول Bus/Train مود نام دارد، که همانطور که از نامش پیداست، مناسب برایِ زمانی است که در اتوبوس یا قطار باشید. حالت دوم Airplane مود نام دارد، که همانطور که از نامش پیداست، مناسب برایِ زمانی است که در حال سفر با هواپیما باشد. حالت آخر و سوم هم نیز Office نام دارد، که همانطور که از نامش مشخص است، مناسب برایِ زمانی است که در اداره یا اتاق خود باشید.

معمولاً برایِ محیط هایِ شلوغ ما مود صدایِ اول، یعنی حالت Bus/Train را پیشنهاد میکنیم، چون بیشترین حذف نویز را در این حالت میتوانید تجربه کنید. حد وسط حالت Airplane یا هواپیما میباشد و حد معمولی و پایین، حالت سوم است، که تقریباً جایِ آرامی را به تصویر میکشد که نیاز به حذف نویز ندارد. در واقع با انتخاب حالت اول اگر توپ هم کنار شما منفجر شود صدایش را نمیشنوید، اما اگر حالت آخر را انتخاب کنید در صورتی که کسی شما را صدا بزند، به راحتی میتوانید صدایش را بشنوید.

البته ذکر این نکته لازم است که برایِ دریافت مطلوب ترین نتیجه باید سری مناسب برایِ گوشی خود را انتخاب کنید و در غیر اینصورت نمیتوانید از ویژگی حذف نویز و حالت هایِ مختلف این هدست بهره لازم را ببرید. سونی برایِ سایزهایِ مختلف گوش انسان 3 سری مختلف را در جعبه این محصول قرار داده است، که قطعاً یکی از آنها با گوش شما سازگاری کامل دارد.

در هنگام وصل کردن هدست به گوشی نیز نیازی نیست شما به صورت دستی نوع هدست را انتخاب کنید، چون گوشی هوشمند شما بلافاصله پس از اتصال این هدست از طریق جک 3.5 میلی متری، MDR-NC750 را به عنوان تنها هدست نویز کنسلینگ سونی با پشتیبانی از صدایِ Hi-Res شناسایی کرده و حالت صدا را بر رویِ این هدست قرار میدهد ( در تصویر سوم، اولین هدست، هدست حرفه ای واکمن میباشد ).

موضوع بعدی که اشاره ای سریع به آن شد، بحث میکروفون هایِ به کار گرفته شده در قسمت پشت سری هایِ این هدست میباشد. سونی با مهارت خاصی میکروفون هایِ HD بسیار با کیفیتی را بر رویِ قسمت پشتی سری این هدست تعبیه کرده است، که کیفیت صدایِ مطلوبی را در تست هایِ به عمل آمده از خود به نمایش میگذارد و علاوه بر کیفیت بالایِ انتقال صدا، تا حدودی صداهایِ مزاحم اطراف را نیز هنگام ارسال صدا حذف میکند.

به واسطه این میکروفون هایِ بسیار با کیفیت، شما علاوه بر مکالمه میتوانید توسط نرم افزار اختصاصی ثبت اصوات سونی که Audio Recorder نام دارد، صدایی کاملاً استریو و 3 بعدی را به واسطه این هدست به ثبت برسانید. در نرم افزار مذکور تنظیمات خاصی برایِ ضبط صدا با کیفیت بسیار بالا قرار دارد، که به راحتی میتوانید در بخش تنظیمات سریع آنها را فعال کنید.

همانطور که اشاره شد، شما بهترین کیفیت این محصول را میتوانید با گوشی هایِ پرچمدار و شبه پرچمدار اکسپریا تجربه کنید. دلیل این اَمر تکنولوژی هایِ منحصر به فرد نرم افزاری خاصی است که سونی در گوشی هایِ خود گنجانده است. به عنوان مثال میتوانیم به فناوری DSEE HX اشاره کنیم، که در بالا اشاره ای گذرا به آن شد. با فعالسازی این گزینه کاربر میتواند صدایی نزدیک به صدایِ Hi-Res را در آهنگ هایی که از کیفیت مذکور بهره نمیبرند در هدست هایِ سیمی سونی تجربه کنید.

یکی دیگر از فناوری هایِ اختصاصی سونی که در گوشی هایِ سونی موجود است، فناوری +Clear Audio میباشد، که شفاف ترین صدایِ ممکن را برایِ کاربران فراهم می آورد. با فعالسازی Dynamic Normalizer نیز گوشی هوشمند شما مشکلات موجود در صدا را پیدا کرده و آنها را برطرف میسازد. اگر هم حرفه ای هستید، سونی بخش ویژه ای را در تنظیمات صوتی با نام Sound Effects در اختیار شما قرار داده است، که در آن میتوانید اکولایزرهایِ مختلف، حالت صدایِ فراگیر و صدایِ چند بعدی را نیز تجربه کنید.

فناوری مورد بحث دیگری که در بخش تنظیمات صدایِ گوشی هایِ اکسپریا وجود دارد، بهبود اتوماتیک اصوات برایِ دریافت بهترین کیفیت صداست. در این بخش کاربر میتواند با فعالسازی این ویژگی همیشه کیفیت صدایِ مطلوبی را از هدست هایِ درون گوشی سونی دریافت کنند، که درباره هدست MDR-NC750 بسیار بهینه عمل میکند و ما را شگفت زده کرده است.

مورد آخر نیز مربوط به حساسیت میکروفون هایِ قرار گرفته بر رویِ هدست MDR-NC750 است. در بخش تنظیمات صدا شما گزینه ای را تحت عنوان حساسیت میکروفون در اختیار دارید، که در آن گزینه هایِ خاصی در دسترس شما قرار دارند. حالت اول حالت اتوماتیک میباشد، که بهترین کیفیت را بر اساس شرایط مختلف سنجیده و انتخاب میکند. حالت دوم حالتی است که برایِ ضبط صدا در مکان هایِ خلوت مناسب است. حالت سوم حالتی است که برایِ ضبط صدا در مکان هایِ معمولی کاربرد دارد و حالت چهارم و آخر نیز، مناسب برایِ مکان هایی است که صدایِ بسیار بلندی در اطراف هدست شما قرار دارد.

 

« کیفیت ساخت »

هدست MDR-NC750 از کیفیت ساخت بسیار بالایی برخوردار میباشد. این هدست برخلاف سایر محصولات سونی که معمولاً به دلیل نیرویِ کار ارزان در کشور چین تولید میشوند، در کشور مالزی تولید شده است و از کیفیت بالاتری نسبت به محصولات تولید شده در کشور چین برخوردار است، چون حساسیت بیشتری برایِ ساخت آن به خرج داده میشود.

سونی برایِ ساخت این هدست نهایت دقت لازم را به خرج داده است و برایِ ساخت این محصول، از سیم آن گرفته تا سری هایش، از اَعلاترین و مرغوب ترین مواد اولیه استفاده کرده است. همچنین، سونی برایِ راحتی کاربران مجموعه ای از سری هایِ درون گوشی که از جنس بسیار مرغوبی هستند را در 3 سایز مختلف به همراه یک گیره در جعبه این محصول قرار داده است.

 

« مقایسه با نسل قبل »

هدست MDR-NC750 در واقع نسل ارتقا یافتۀ هدست MDR-NC31 سونی میباشد. سونی در نسل جدید نهایت تلاش خود را به کار بسته است که محصول برتری را نسبت به نسل قبل تولید و عرضه کند. این موضوع را میتوانیم در چند فاکتور مهم مثل طراحی، کیفیت ساخت، کیفیت صدا، و از همه مهمتر، پشتیبانی از صدایِ بسیار با کیفیت Hi-Res بیان کنیم.

در تست این هدست ما یک هدست MDR-NC31 را نیز به صورت همزمان مورد بررسی قرار دادیم و به جرأت میتوانیم بگوییم سونی کار خود را به خوبی انجام داده است. MDR-NC750 از طراحی بسیار زیباتری بهره میبرد و به راحتی در گوش کاربر مینشیند. این هدست نسبت به نسل قبل از کیفیت ساخت بسیار بالاتری بهره میبرد و در بحث کیفیت صدا نیز بسیار مطلوب تر از نسل قبل خود عمل میکند.

درباره حذف نویز هر دو محصول تقریباً به یک شکل عمل میکنند و با تست هایِ به عمل آمده در بخش نرم افزاری نیز از قابلیت هایِ یکسانی بهره میبرند. در بحث پشتیبانی از کیفیت صدایِ Hi-Res هم که این هدست یکی از پیشتازان عرصه مذکور میباشد و کیفیتی مثال زدنی در کنار حذف نویز دیجیتالی برایِ کاربران فراهم می آورد، که در نوع خود بسیار بینظیر میباشد.

سونی در بخش هایِ فنی نیز تغییراتی در هدست نسل دوم نویزکنسلینگ خود اِعمال کرده است. MDR-NC750 در بحث بازه فرکانسی صدا محدوده بسیار وسیع تری را پشتیبانی میکند ( محدوده فرکانسی 5 هرتز تا 40 هزار هرتز در مقابل 20 هرتز تا 20 هزار هرتز )، که در تولید صدایِ با کیفیت تر و شفاف تر نقش بسیار مهمی را ایفا میکند.

همچنین، نسل دوم هدست نویزکنسلینگ سونی بسیار سبک تر از نسل قبل میباشد ( هدست MDR-NC31 حدود 21 گرم وزن داشت، اما هدست MDR-NC750 سبک تر میباشد و حدود 15 گرم وزن دارد )، که قطعاً تأثیر بسزایی در گوش دادن طولانی مدت آهنگ با هدست دارد و گوش کاربر را در استفاده هایِ طولانی به هیچوجه خسته نمیکند.

 

« قیمت و رنگ »

این هدست همانطور که اشاره شد هیچگاه پایش به مرزهایِ کشور عزیزمان ایران نرسید و به همین دلیل قیمتی برایِ این محصول مشخص نشده است. در بازار کشورهایی که این محصول عرضه شد نیز قیمت هایِ متفاوتی برایِ آن در نظر گرفته شده بود، که در حال حاضر این هدست تنها در برخی از کشورهایِ اروپایی موجود میباشد. در واقع تنها نمونه موجود در ایران نیز همین هدستی است که در حال حاضر در دست ماست.

درباره رنگ این محصول نیز، همچون نسل قبل سونی آنرا در 2 رنگ سفید و مشکی در دسترس کاربران قرار داده است. از ابتدایِ عرضه هر دو رنگ سفید و مشکی آن در دسترس کاربران قرار داشت و با جستجوهایی که ما برایِ این محصول انجام دادیم، متأسفانه نتوانستیم رنگ سفید آنرا پیدا کنیم و به همین دلیل رنگ مشکی را برایِ تست وارد کشور کردیم، که از جذابیت خاصی برخوردار است.

البته این موضوع را نیز باید خاطر نشان کنیم که رنگ هایِ این محصول با یکدیگر تفاوت قیمت فاحشی دارند. در حال حاضر رنگ سفید این محصول قیمت بسیار پایین تری نسبت به رنگ مشکی دارد، که دلیل این اَمر به درستی مشخص نیست و ما نیز نتوانستیم دلیلی منطقی برایِ این موضوع پیدا کنیم. علی ایحال شاید بخاطر کم بودن موجودی رنگ مشکی این هدست در دنیا چنین اتفاقی رُخ داده باشد.

 

« جمع بندی و نتیجه گیری »

هدست MDR-NC750 را میتوانیم یک ارتقایِ بسیار مناسبت برایِ هدست نسل قبل نویزکنسلینگ سونی بدانیم. سونی در نسل جدید نهایت تلاش خود را به کار بسته است تا محصولی بهتر در تمامی جهات به کاربران ارائه کند. هدست MDR-NC750 با ارتقایِ مشخصه هایِ فنی و تغییر در طراحی توانسته است یک محصول موفق ظاهر شود.

هر چند باید سونی را بخاطر پشتیبانی نکردن از این هدست و در دسترس قرار ندادن آن برایِ کشورهایِ مختلف مقصر بدانیم. شاید اگر این هدست در حجم وسیعی در دنیا عرضه میشد، سونی سود بسیار زیادی را از این هدست میبرد و میتوانست با بازخوردهایِ مثبت کاربران دست به معرفی نسل جدید این هدست بزند، اما اینطور نشد.

در مجموع، اگر نظر ما را بخواهید، در مقایسه با هدست هایِ درون گوشی موجود در بازار و در مقایسه با نسل قبل این هدست، MDR-NC750 یک محصول قابل اطمینان و با ارزش خرید بسیار بالاست. بهتر است اینطور بگوییم که اگر روزی جایی این هدست را دیدید، بهتر است درنگ نکنید و حتماً آنرا تهیه کنید، چون تجربه صدایِ فوق العاده ای را در اختیار شما خواهد گذاشت.