Alleged-Sony-Xperia-Z4-render-unconfirmedu
اکسپریا Z4 . . . نامی که این روزها شایعات زیادی در رابطه با آن بر سر زبان هاست. گوشی هوشمندی از خانواده سونی که با اتفاقاتی که برای آن رخ داده به مرموزترین گوشی هوشمند تاریخ سونی تبدیل شده است. یک روز خبر میرسد که معرفی اکسپریا Z4 نزدیک است و روز دیگر اخبار، معرفی این دستگاه را به چند ماه دیگر موکول میکنند. حالا هم که پای یک گوشی هوشمند جدید به این بازی باز شده است. اکسپریا Z3 Neo که تا چند روز قبل نام آن در هیچ صفحه ای از این دنیای مجازی یافت نمیشد حالا به گوشی هوشمند بعدی سونی مبدل شده است. اما به راستی حقیقت ماجرا چیست ؟

بر میگردیم به پاییز سال گذشته: برخی شایعات از معرفی اکسپریا Z4 در نمایشگاه CES 2015 در دی ماه خبر میدادند. این شایعات اکسپریا Z4 را اسمارت فونی میدانستند که از پردازنده اسنپدراگون 805 در دل خود بهره مند است. موفقیت سونی در تولید اکسپریا Z3 و محبوبیت بالای این دستگاه باعث شد تا شایعات مطرح شده در مورد اکسپریا Z4 قوت نیابند.

پس از نمایشگاه CES 2015 از کنگره جهانی موبایل به عنوان مقصد نهایی سونی برای معرفی اکسپریا Z4 نام برده شد. تمام اتفاقات نیز حکایت از همین امر داشتند اما به یک باره در فاصله چند هفته به آغاز کنگره جهانی موبایل خبری منتشر شد که معرفی اکسپریا Z4 در این رویداد را به کل رد کرد.

بعد از کنگره جهانی موبایل موسوم به MWC مدیران سونی موبایل در مصاحبه های خود عنوان کردند سونی اکسپریا Z4 را در تاریخی زودتر از ماه سپتامبر معرفی خواهد کرد. در هفته های اخیر به یک باره تصاویر و اطلاعات زیادی از این دستگاه به بیرون درز کرد که نشان داد معرفی اکسپریا Z4 بسیار به ما نزدیک است. اما یک خبر تمامی این شایعات را خاتمه داد و آن چیزی نبود جز اینکه: تمامی اطلاعات منتسب به اکسپریا Z4 متعلق به یک دستگاه به نام اکسپریا Z3 Neo است. حال سوالی که مطرح میشود اینکه اکسپریا Z3 Neo به یکباره از کجا پیدا شد و اینکه تکلیف نهایی اکسپریا Z4 چیست ؟ این دو سوالی است که با هم به پاسخ آن میرسیم.

سال 2015 برای سونی بسیار نا امید کننده آغاز شد. در اولین روزهای سال خبر واگذاری احتمالی بخش موبایل شوک بزرگی به طرفداران سونی وارد کرد. هر چند که این خبر در ادامه توسط مدیران سونی تکذیب شد اما شرایط بحرانی فعلی سونی باعث شده هنوز زیر پای بخش موبایل این شرکت سست باشد و این سستی تنها به دست یک دستگاه محکم میشود که چیزی نیست جز اکسپریا Z4 … این اتفاقات باعث شد که سونی در آماده سازی اکسپریا Z4 تمامی جوانب احتیاط را رعایت کند و وسواس زیادی در تولید آن از خود نشان دهد که نمونه آن را در هیچ یک از گوشی های هوشمند سونی از ابتدا تا به امروز ندیده بودیم.

ما، شما و تمامی علاقه مندان و طرفداران سونی انتظارات زیادی از اکسپریا Z4 داریم. عده ای یک دگرگونی عظیم در طراحی را برای این گوشی متصور میشوند. عده ای از نظر نرم افزاری خواستار یک تغییرات بزرگ در رابط کاربری سونی هستند. همچنین برخی نیز قابلیت های جدیدی مثل بهره مندی از حسگر اثر انگشت، استفاده از سنسور دوربین جدید، استفاده از گیرنده تلویزیون دیجیتال و … را برای اکسپریا Z4 ضروری میدانند. همین انتظارات زیاد از یک طرف و شرایط بحرانی سونی از طرف دیگر باعث شده که سونی تمام توان خود را بر روی ساخت یک اسمارت فون انقلابی به نام اکسپریا Z4 بگذارد.

بیش از هفت ماه از معرفی اکسپریا Z3 میگذرد و اگر سونی طبق سنت گذشته خود عمل میکرد، اکسپریا Z4 امروز باید در دستان ما قرار میگرفت. اما اینگونه نیست. سونی انتظارات کاربران را درک کرده و تمام تلاش خود را برای تولید یک اسمارت فون کم نظیر انجام داده است. ولی در این مقطع زمانی قادر به پاسخگویی به نیازهای کاربران نبوده است…

در هفته های گذشته ما شاهد درز جزئیاتی از یک مدل بالارده سونی با کد E6553 بودیم. این دستگاه از پردازنده اسنپدراگون 810، رم 3 گیگابایتی، دوربین 20.7 مگاپیکسلی، صفحه نمایش 5.2 اینچی Full HD و برخی ویژگی های دیگر که بسیاری از آنها مشابه اکسپریا Z3 است بهره مند بود. از کد E6553 به عنوان اکسپریا Z4 یاد شد اما به راستی این دستگاه میتوانست انتظارات طرفداران سونی را بر آورده کند؟

Z4_01

تا هفته گذشته تمامی اطلاعات درز کرده از مدل E6553 به اکسپریا Z4 نسبت داده شده بود. اما به یک باره توییت ViziLeaks که از مشهورترین درز دهنده های حوزه تکنولوژی است همه معادلات را برهم زد. او گفت که تمامی اطلاعات منتسب به اکسپریا Z4 دروغ بوده و این اطلاعات متعلق به یک مدل دیگر از سونی با نام اکسپریا Z3 Neo است.

هضم این که سونی از مدت ها قبل بر روی یک گوشی هوشمند با نام اکسپریا Z3 Neo کار کرده بود بسیار دشوار است. سریال اکسپریا Z4 از مقدمه تا پایان چندین فصل متفاوت دارد. اگر تمامی بازیگران این سریال را مثل پازل در کنار هم قرار دهیم به یک نتیجه میرسیم و آن چیزی نیست جز اینکه: اکسپریا Z3 Neo در واقع همان گوشی هوشمندی است که سونی تا چند روز قبل تصمیم داشت آن را با نام اکسپریا Z4 معرفی کند.

همانطور که در بالا گفتیم سونی تمام تلاش خود را کرد تا اکسپریا Z4 را به عنوان یک اسمارت فون انقلابی مطرح کند. از روزهای آغازین سال جدید میلادی که شایعات در مورد این دستگاه شروع شد، بارها و بارها معرفی این دستگاه به تاخیر افتاد و سونی در این مدت زمان را خرید تا بتواند یک محصول کامل تر از قبل معرفی کند. گذشت و گذشت و سونی یک اسمارت فون با کد E6553 را آماده معرفی و عرضه کرد. تمامی شواهد حاکی از آن بود که E6553 همان اکسپریا Z4 است. حتی کاربرانی که این دستگاه را از تیم تست سونی تحویل گرفته و در اختیار داشتند آن را به نام اکسپریا Z4 میشناختند.

بازخوردهایی که از اکسپریا Z4 به گوش مدیران سونی رسید نشان داد که این دستگاه موفق به برآورده کردن انتظارهای طرفداران سونی نبود. سونی چندین هفته معرفی اکسپریا Z4 را برای تکمیل این دستگاه به تاخیر انداخت اما در این مقطع دیگر تاخیر جایز نبود. سونی همچون ما این موضوع واقف است که با ورود اسمارت فون های قدرتمندی همچون گلکسی S6 و HTC One M9، اکسپریا Z3 دیگر توان رقابت با برترین های بازار را نخواهد داشت. تکنولوژی این روزها ثانیه به ثانیه در حال پیشرفت است و ابرقدرت های 6 ماه قبل دیگر در این میدان بزرگ حرفی برای گفتن نخواهند داشت. این اتفاق سونی را در یک دوراهی بزرگ قرار داد. اینکه اکسپریا Z4 را با همین مشخصاتی که تا این لحظه به آن رسیده معرفی کند یا معرفی آن را به تاخیر انداخته و همچنان اکسپریا Z3 را به عنوان پرچمدار خود بشناسد. دوراهی بسیار سختی است که سونی در آن راه سومی را انتخاب کرده است… معرفی محصولی به عنوان یک پرچمدار موقت به نام اکسپریا Z3 Neo و به تاخیر انداختن معرفی اکسپریا Z4!

در واقع E6553 تا هفته گذشته نام اکسپریا Z4 را یدک میکشید اما از این پس قرار است نام اکسپریا Z3 Neo را به روی خود ببیند. اکسپریا Z3 Neo همان دستگاهی است که سونی تصمیم داشت با نام اکسپریا Z4 آن را معرفی کند اما با توجه به شرایط تصمیم به تغییر نقشه گرفت و آن را با نامی دیگر برای ما نمایش خواهد داد. بر این اساس اکسپریا Z3 Neo اسمارت فونی خواهد بود که در نیمه اول سال 2015 به جای اکسپریا Z3 به میدان آمده تا به رقابت با اسمارت فون هایی همچون گلکسی S6 و HTC One M9 و حتی ال جی G4 که در راه است بپردازد. از طرف دیگر اکسپریا Z4 نیز قرار است نقش همان اسمارت فون قدرتمندی را بازی کند که همه ما انتظارش را داشتیم. اسمارت فونی که بنابر اطلاعات جدید معرفی آن به ماه سپتامبر (شهریور) موکول شده است.

البته نباید فراموش کنیم تمامی صحبت های ما بر اساس جمع بندی شایعات و اخباری است که تا به امروز در اختیار ما قرار گرفته بود. برای رسیدن به پاسخ تمامی سوالات ما دو تاریخ در پیش رو است. یک 31 فروردین که گفته میشود سونی قصد دارد از یک گوشی هوشمند جدید به نام اکسپریا Z3 Neo رونمایی کند و دوم نیز شهریور و نمایشگاه IFA شهر برلین که مقصد نهایی اکسپریا Z4 خواهد بود. تصمیم سونی برای تغییر برنامه خود در معرفی اکسپریا Z4 تصمیم بسیار بزرگی است. نظر شما در این رابطه چیست؟