sony-xperia-x-performance-2-w782
هنوز نمایش گوشی های هوشمند سری X در کنگره جهانی موبایل ادامه دارد که شایعات زیادی پیرامون گوشی های این خانواده و استراتژی های سونی برای آینده گوشی های هوشمند اکسپریا منتشر شده است. در دو روز گذشته با ورود سه گوشی هوشمند از یک خانواده جدید به چرخه تولید گوشی های هوشمند سونی یک شایعه بسیار بزرگ بیش از هر شایعه ای دست به دست میشود.

در برخی خبرگزاری ها شاهد فراگیر شدن شایعه ای مبنی بر حذف سری Z و جایگزینی آن بوسیله سری X شنیده میشود. بسیاری معتقدند سونی سری X و مخصوصا اکسپریا X Performance را جایگزین پرچمداران خود از سری Z کرده و از این پس پرچمداران خود را با پیشوند X به بازار روانه میکند.

این شایعه با نگاهی به مشخصات اکسپریا X Performance اندکی قابل تامل است اما با بررسی چند جانبه این دستگاه و گوشی های سری Z میتوانیم به رد این شایعه یا تایید آن نگاهی اصولی تر داشته باشیم.

ما بدون توجه به عقاید دیگر خبرگزاری ها و با بررسی همه جانبه شرایط موجود، به صورت جدی این شایعه را رد کرده و معتقدیم سری Z سونی همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند. دلایل محکمی نیز برای این گفته ما وجود دارد که اگر حوصله دارید در ادامه تک به تک آنها را مطالعه خواهید کرد.

ما در ابتدا صحبت های مدیر طراحی سونی موبایل خانم Rikke Gertsen Constein را در جریان نمایشگاه Ifa 2015 به یاد می آوریم. مدیر طراحی سونی موبایل در مصاحبه ای قویاً اعلام کرد که آنها از هم اکنون در حال تحقیق برای طراحی پرچمداران نیمه دوم سال 2016، 2017 و 2018 هستند. آینده نگری آنها کاملا با حذف سری Z و جایگزینی آنها با یک محصول در نیمه اول امسال در تناقض است.

دلیل دیگر تاییدهای چندباره مسئولان سونی در خصوص تغییر چرخه تولید پرچمداران سونی از شش ماه به یک سال است. حال در فاصله شش ماهه از معرفی اکسپریا Z5 چطور ممکن است که یک پرچمدار دیگر با نام اکسپریا X Performance را جایگزین آن کنند؟
sony-xperia-x-performance-7
حالا اگر از بحث استراتژی های سونی خارج شویم، باز هم اکسپریا X Performance نمیتواند جایگزین شایسته ای برای سری Z باشد. وقتی صحبت از یک پرچمدار جدید میشود، باید این پرچمدار از تمامی جهات از نسل قبلی خود برتر باشد، حال آنکه ما میبینیم اکسپریا X Performance در برخی زمینه ها نسبت به اکسپریا Z5 عقبگرد دارد.

سال گذشته را به خاطر بیاورید که سونی، در نیمه اول سال، اکسپریا Z3 Plus را به عنوان مدل ارتقا یافته اکسپریا Z3 معرفی کرد. در واقع مهمترین تفاوت اکسپریا Z3 Plus با اکسپریا Z3 ارتقای پردازنده از اسنپدراگون 801 به 810 بود. چرا که سونی احساس کرد پردازنده اسنپدراگون 801، در نیمه اول سال 2015 توان رقابت با پرچمداران وقت را ندارد! حالا اگر به اکسپریا X Performance و اکسپریا Z5 نگاه کنیم، میبینیم که باز هم مهمترین تفاوت و نقطه عطف پرفورمنس نسبت به پرچمدار سونی همین ارتقای پردازنده از اسنپدراگون 810 به 820 است.

در بازار شتابان این روزهای گوشی های هوشمند، اگر لحظه ای درنگ کنید حتما از رقبای خود عقب خواهید ماند. حالا که رقبای سونی این روزها در حال معرفی پرچمداران خود با پردازنده اسنپدراگون 820 هستند، این نیاز شدیدا احساس شده که سونی نیز یک محصول را با این پردازنده روانه بازار کند. سیاست ساخت اکسپریا X Performance بیشتر از آنکه شبیه به اکسپریا Z5 باشد، شبیه به اکسپریا Z3 Plus است. یک محصول بالا رده با هدف بهره مندی از آخرین سخت افزار روز که حتی سونی تاریخ عرضه آن را نیز مشابه با زمان عرضه اکسپریا Z3 Plus معین کرده است! یعنی نیمه سال…
sony-xperia-x-performance-8

اینگونه به نظر میرسد که سونی در نیمه اول هر سال قصد دارد تا محصولی را با سخت افزار روز مثل اکسپریا Z3 Plus با اسنپدراگون 810 در سال 2015 و اکسپریا X Performance را با اسنپدراگون 820 در سال 2016 معرفی کرده و سپس در نیمه دوم سال، یک پرچمدار کامل با نوآوری ها و اضافه شدن امکانات بیشتر تحت عنوان سری Z عرضه کند. حقیقتا هم سونی برخی از همین امکانات و ویژگی ها مثل رم 4 گیگابایتی یا پورت USB Type C را که استفاده از آنها در اکسپریا Z6 مورد نظر همه است در سری X قرار نداده تا دست آنها برای یک ارتقای اساسی در پرچمداران خود بیشتر باز باشد.

قطعا این موارد گوشه ای از ادله ای بود که ما برای رد این شایعه طرح کردیم و اگر با دقت بیشتری به سری X و Z نگاه کنیم، میبینیم که سری X به هیچ وجه شایسته نشستن بر تخت پادشاهی سری Z نیست! با این حساب میتوانیم از حالا منتظر اکسپریا Z6 در نیمه دوم سال جاری و احتمالا نمایشگاه IFA 2016 برلین باشیم تا ببینیم سونی برای ما چه سورپرایزی را آماده خواهد کرد.