sonylogo
پس از معرفی و نیز عرضه اکسپریا Z3 کم کم تب این محصول در میان هواداران سونی کاسته میشود و حالا نوبت به اکسپریا Z4 رسیده تا شایعات پیرامون آن برای علاقه مندان به سونی اهمیت پیدا کند. شایعاتی که از حدود یک ماه پیش آغاز شده و تا به امروز نیز به چندین حالت مختلف رنگ عوض کرده است!

امروز خبری بسیار جالب در سایت معتبر Phonearena منتشر شد که جزئیاتی جدید از پرچمدار جدید سونی را به ما می دهد. جزئیاتی که تردید در مورد آن بسیار زیاد است. این خبر و یا بهتر بگوییم این شایعه که منشا آن نیز نامشخص است جنجال زیادی بر پا کرده و جالب تر اینکه بسیاری از مراجع خبری حتی در داخل کشور ما نیز به اتکای همین خبر اقدام به درج این اخبار کردند.

در این شایعه گفته شده است که دو محصول جدید از خانواده سونی با نام های اکسپریا Z4 و اکسپریا Z4 Ultra ماه ژانویه سال 2015 و در نمایشگاه CES 2015 شهر لاس وگاس معرفی خواهند شد. در مورد مشخصات سخت افزاری این دو دستگاه نیز خبر استفاده از پردازنده اسنپدراگون 805 بسیار جالب توجه است. جزئیات دیگری که در مورد اکسپریا Z4 گفته شده استفاده از رم 4 گیگابایتی، صفحه نمایش 5.4 اینچی QHD و دوربین 20.7 مگاپیکسلی است. این جزئیات در مورد اکسپریا Z4 Ultra شامل صفحه نمایش 5.9 اینچی و دوربین 16 مگاپیکسلی با سنسور IMX230 است که به تازگی معرفی شده است.

اما این اخبار ایراداتی با خود به همراه دارند که باعث زیر سوال رفتن جزئیات این دو دستگاه میشود.
زمان معرفی
تاریخ اعلام شده در مورد معرفی این محصولات و حضور در نمایشگاه CES 2015 تقریبا محال است. اولین دلیل فاصله زمانی کم از معرفی اکسپریا Z3 تا این رویداد است. رویداد CES 2015 زمانی آغاز میشود که از عمر اکسپریا Z3 در بازار 3 ماه هم نگذشته است. سونی که شدیدا به موفقیت اکسپریا Z3 در بازار امیدوار است در چنین فاصله کوتاهی این دستگاه را به زیر سایه هیچ اسمارت فون دیگری نخواهد برد.
اما دلیل دیگر جزئیاتی است که از سونی در مورد این رویداد منتشر شده است. شرکت سونی بخش موبایل را مهمترین بخش خود قلمداد میکند که بیشترین توجهات خود را نیز به این بخش معطوف کرده است. سونی در دعوت نامه ای که در سایت رسمی خود برای رویداد CES 2015 منتشر کرده هیچ سخنی از معرفی اکسپریا Z4 به میان نیاورده است. در حالی که از معرفی محصولات کوچکی چون هدفون نیز صحبت کرده است. اگر سونی قصد معرفی یک محصول انقلابی چون اکسپریا Z4 را در این رویداد داشته باشد قطعا مانور بیشتری بر روی این موضوع خواهد داد.
ces2015

پردازنده
ماه آوریل سال جاری یکی از اعضای هیئت مدیره سونی موبایل به نام Esato طی یک مصاحبه ای اعلام کرده بود سونی موبایل با صرف نظر کردن از اسنپدراگون 805 مستقیما به اسنپدراگون 810 مهاجرت خواهد کرد. در آن ایام و در حالی که همگان انتظار داشتند پرچمدار بعدی سونی یعنی اکسپریا Z3 از پردازنده اسنپدراگون 805 استفاده کند این صحبت ها کمی دور از واقعیت بود. اما حالا که اکسپریا Z3 را با پردازنده اسنپدراگون 801 مشاهده میکنیم صحت حرف این عضو هیئت مدیره را بیشتر متوجه خواهیم شد.
از طرفی دیگر نیز با توجه به زمان معرفی این دستگاه که احتمالا رویداد MWC بارسلون است بعید است که سونی در چنین بازه زمانی همچنان خود را درگیر نسل 805 پردازنده های کوالکام کند. در حالی که هم اکنون و بر اساس درز اطلاعاتی که از بنچمارک های آنتوتو بدست آمده سونی در حال کار بر روی یک اسمارت فون با پردازنده اسنپدراگون 810 است.

صفحه نمایش
نکته جالب دیگر اینجاست سایت مورد نظر با انتشار تصویری از تاچ و ال سی دی منتسب به اکسپریا Z4 مدعی است صفحه نمایش این دستگاه 5.4 اینچ خواهد بود. در تصاویری که ما نیز هفته گذشته در سایت تخصصی اکسپریا قرار داده بودیم اندازه صفحه نمایشی که منتسب به اکسپریا Z4 بود کاملا با صفحه نمایش اکسپریا Z3 برابری میکرد. در صورتی که اگر صفحه نمایش پرچمدار بعدی سونی 5.4 اینچ باشد، 2 دهم اینچ اختلاف با اکسپریا Z3 آنقدر کم نیست که با چشم قابل نشخیص نباشد!!! پس از اینجا نیز تناقض جالبی به چشم می آید. اینکه یا تصاویر ارائه شده کذب است یا اندازه 5.4 اینچ !

سنسور دوربین!
نکته دیگری که در این شایعه خودنمایی میکند احتمال استفاده از سنسور IMX230 سونی برای اکسپریا Z4 Ultra است. این سنسور هفته گذشته توسط سونی معرفی شد و جالب است بدانید سونی این سنسور را از ماه آوریل به مرحله تولید انبوه و عرضه میرساند. پس استفاده از آن در ژانویه غیر ممکن به نظر میرسد.

IMX230

تناقض کامل با جزئیات منتشر شده قبلی
تا به امروز اطلاعات زیادی در مورد اکسپریا Z4 شنیده بودیم. هرچند که هیچکدام از آنها به طور رسمی مورد تایید نیست اما بسیاری از آنها به علت منابع معتبری به پشت آنها قرار دارد مورد پذیرش است.
Ricciolo یکی از افرادی است که ارتباطات زیاد با سونی موبایل دارد و برای طرفداران این کمپانی، به یک چهره مورد اطمینان تبدیل شده است. چرا که او همواره جزئیات گوشی های هوشمند آینده سونی را به درستی در اختیار ما میگذارد. او تا به امروز بارها و بارها اطلاعاتی از پرچمداران سونی را در اختیار ما گذاشته که همگی نیز درست از آب در آمده است. او استفاده از پردازنده 810 را برای این دستگاه به تایید رسانده است. و نکته جالب تر اینکه Ricciolo گفته سونی در این اندیشه است اکسپریا Z4 را با فاصله ی زمانی حتی بیشتر از 6 ماه از معرفی اکسپریا Z3 به نمایش بگذارد. این حرف به صحبت های یکی از مدیران سونی که بعدها گفته بود سونی موبایل ممکن است سیاست معرفی 2 پرچمدار در سال را تغییر دهد و یک پرچمدار را برای هر سال معرفی کند بسیار نزدیک است. چرا که اگر سونی قصد دارد اکسپریا Z4 را برای یک سال به عنوان پرچمدار نگه داشته باشد باید از نظر زمانی آن را خیلی دیرتر از ژانویه معرفی کند و از نظر سخت افزاری نیز باید آن طوری باشد که تا یک سال در سطح اول بازار خودنمایی کند. در حالی که پردازنده اسنپدراگون 805 در چنین موقعیتی نیست که تا سال 2016 با برترین های بازار رقابت کند.

جمع بندی
این شایعه آنقدر ضد و نقیض است که درک آن بسیار سخت و دشوار است. نکته جالب اینجاست در تمامی قسمت های خبر اصلی هیچ اشاره ای به منبع خبری نشده و تنها از واژه “شایعه شده است که …” استفاده شده است. به نظر میرسد بیشتر از اینکه این خبر برخواسته از حقیقت باشد از شایعات نه چندان قوی سرچشمه میگیرد. شایعاتی که باید پیش از پذیرفتن آنها و حتی انتشار آن ها در وبسایت های خبری کمی در مورد صحت آنها تأمل کرد. با این وجود هنوز نمیتوان به طور قطعی در مورد اکسپریا Z4 نظری صادر کرد. اطلاعات بیشتر قطعا در آینده ای نزدیک به دست ما خواهد رسید.