xperia-xz-17
با گذشت دو هفته از انتشار آپدیت اندروید 7.0 نوقا، فرصت خوبی است تا یکی از مهمترین بخش هایی که مستقیماً به نسخه نرم افزاری وابستگی دارد را بررسی کنیم. عملکرد باتری! قطعا مصرف باتری برای بسیاری از کاربران فاکتور بسیار مهمی است که در لحظه خرید به آن توجه میکنند. اما با به روزرسانی های نرم افزاری، ممکن است عملکرد آن بهبود یافته و یا حتی بدتر از روز نخست گردد.

سونی پس از انتشار آپدیت اندروید 7.0 نوقا برای اکسپریا XZ، به بهبود مصرف باتری به عنوان یکی از تغییرات این نسخه اشاره کرده بود. سونی در این خصوص میگوید: حالا میتوانید با حالت DOZE ارتقا یافته در اَندروید 7.0 نوقا و سیستم اختصاصی استامینامود سونی، که نسبت به قبل بسیار بهبود یافته است، از عمر باتری بیشتری بهره ببرید.

تجربه دو هفته ای ما از اندروید 7.0، سبب شد تا امروز مقاله ای پیرامون عملکرد باتری اکسپریا XZ در این نسخه بنویسیم. مقاله ای که نه تنها برای کاربران این دستگاه، بلکه برای تمام کاربران سونی که در لیست انتظار دریافت اندروید 7.0 هستند میتواند حایز اهمیت باشد. ما در چند مقطع، عملکرد باتری را از زمان جدا شدن از شارژ تا زمان خاموشی دستگاه مورد ارزیابی قرار دهیم. در نهایت نتیجه نهایی را با شما به اشتراک میگذاریم.

آزمایش ما کاملا بر اساس عملکرد طبیعی روزانه و متداول صورت گرفت. در این آزمایش، سعی شد تا تمام عواملی که در مصرف باتری تاثیر دارند را شریک کنیم. در تمام مدت بررسی، وای فای، بلوتوث و NFC روشن بود، دو سیم کارت یکی بر روی شبکه LTE و دیگری بر روی 3G فعال شد. به هیچ وجه استامینا روشن نبوده و نور صفحه نیز بر روی تقریبا 70 درصد تنظیم شده بود.

ما آزمایش خود را به دو روز تقسیم کردیم. یک روز فعالیت های پرفشار و روز دوم فعالیت سبک. روز اول برقراری چند تماس طولانی، وبگردی و تماشای ویدئو در مدت زمان حدود 15 ساعت تقریبا 50 درصد از شارژ دستگاه را کاهش داد. اما روز دوم که فعالیت ها سبک تر بود، برقرای تماس، وبگردی و کار با گوشی به میزان کمتر از روز نخست صورت گرفت که در یک روز حدود 30 درصد از باتری را به خود اختصاص داد.

تجربه ما از اندروید 7.0، این را ثابت کرد که حالا دیگر به ادعای دو روز مصرف باتری برای اکسپریا XZ رسیده ایم. در اندروید مارشمالو اکسپریا XZ، اگر با گوشی خود مدارا میکردید، میتوانستید به دوام 2 روزه باتری برسید اما در این نسخه حتی با فعالیت های سنگین نیز رسیدن به 2 روز ماندگاری باتری دور از دسترس نیست.

هر چند که باز هم ذکر میکنیم، مصرف باتری کاملا به نحوه مصرف کاربر بستگی دارد اما در مجموع، اندروید نوقا را موفق تر از مارشمالو در این زمینه میدانیم. ضمن اینکه ابزار استامینا نیز در این نسخه حرفه ای تر از مارشمالو است و با استفاده از آن میتوانید باز هم به بهبود مصرف باتری در گوشی خود فکر کنید.