1467432993_468_Sony-Xperia-X-Performance-review-700-worth-of-disappointment (2)
چند روز قبل خبری مبنی بر صدرنشینی دوربین اکسپریا X Performance در مرجع تخصصی DxOMark منتشر کردیم. اکسپریا X Performance جدیدترین اسمارت فون از سونی است که در آزمایشگاه فوق تخصصی DxOmark مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

مرجع تخصصی DxOMark یک پایگاه اختصاصی مرتبط با دوربین های عکاسی است که علاوه بر امتیاز دهی به دوربین های حرفه ای و دوربین های موبایل، یک نقد و بررسی تخصصی، دقیق و کامل نیز از آنها منتشر می کند.

سونی معمولا هر ساله تعدادی از اسمارت فون های خود را در این آزمایشگاه مورد نقد میبیند که اصولا نیز در بین برترین های موبایل جای خوش میکنند. پس از اکسپریا Z5 که سال گذشته را با صدرنشینی در این جدول به پایان رساند حالا نوبت به اکسپریا X Performance رسید تا با کسب امتیاز 88 به بالاترین امتیاز ممکن در بخش دوربین گوشی های هوشمند برسد. نقد و بررسی دقیق DxOMark از دوربین اکسپریا X Performance بیشتر به جنبه های مختلف دوربین این دستگاه میپردازد. تا پایان این نقد و بررسی با ما همراه باشید.
Screenshot (17)
بررسی اجمالی:
به طور کلی تعادل رنگ سفید یا همان White Balance در این گوشی خیلی خوب تنظیم می شود و رنگ های زنده ارائه می شود. سیستم فوکوس ترکیبی پیشگویی کننده، بسیار عالی عمل می کند و در تمامی شرایط نوری و هم در عکاسی و هم در فیلمبرداری، بسیار سریع و دقیق عمل می کند.

عملکرد دوربین این گوشی در نور کم نیز بسیار چشمگیر است؛ نویز به خوبی کنترل می شود و به لطف ایزوی 12800، نوردهی در نور کم بسیار عالی صورت می گیرد.

در مواقع ضروری، فلش LED می تواند جزییات زیادی را با دقیق ترین تراز رنگ سفید در عکس های درون خانه ثبت کند. با ارائه عملکردی مشابه در عکاسی و فیلمبرداری، اکسپریا X Performance نمره 88 را هم در عکاسی و هم در فیلمبرداری کسب می کند.

در بخش فیلمبرداری رزولوشن Full HD در دو سرعت 30 و 60 فریم بر ثانیه در دسترس می باشد و به لطف لرزشگیر قدرتمند سونی، امتیاز بسیار بالایی برای لرزشگیر فیلمبرداری در نظر گرفته شده است. لرزشگیر Intelligent Active سونی به طور خودکار لرزش ها وحرکت های ناخواسته را در فیلم تصحیح می کند. نوردهی، رنگ و همچنین تراز نور سفید نیز همگی عالی هستند و از آنجایی که نویز به خوبی کنترل می شود، فیلم هایی زیبا و خالی از نویز در نور کم ثبت می شود.

Overview__001
نوردهی خوب، تنظیم رنگ سفید به طور دقیق و رنگ های خیره کننده؛ اکسپریا X Performance به واسطه رزولوشن بالای دوربین خود می تواند منظره ها را با انبوهی از جزییات ثبت کند!

در نور کافی : وسعت دینامیکی عالی در نور آفتاب
اکسپریا X Performance در شرایط مختلفی در بیرون از منزل تست شده و به طور کلی، نوردهی خوب و رنگ سفید دقیقی را ارائه داده است. در منظره های آفتابی، وسعت دینامیکی بالای تصاویر بسیار خیره کننده است که دوربین این گوشی را برای تعطیلات، مسافرت و عکاسی از منظره بسیار مناسب می کند. با فعال شدن خودکار HDR، وسعت دینامیکی از این هم فرا تر می رود و هم در سایه ها و هم در بخش های پرنور، جزییات بیشتری ثبت می شود. هرچند گاهی اوقات در عکس های متوالی، ناهماهنگی هایی را در نوردهی HDR خودکار متوجه شدیم. بنابراین بهتر است پس از ثبت تصویر، از نوردهی صحیح عکس اطمینان حاصل کنید.

رنگ نیز در تصاویر بیرون از منزل بسیار زنده است و رنگ های شاداب و با وضوح بالا ثبت می شود. همچنین color shading (اختلافات جزیی رنگ) بسیار کم است و همه اینها کمک می کنند تا نتایج خوشایندی در شرایط آفتابی ثبت شود.

تغییر رزولوشن به 8 مگاپیکسل، به ما اطمینان می دهد که تصاویری با جزییات و شارپنس کافی ثبت می شود. هر چند در حالت 8 مگاپیکسل، در بعضی نواحی جزییات از بین می رود. نویز نیز به خوبی کنترل می شود، اگر چه در بعضی نواحی نویز رنگی مشاهده می شود. البته نویز بسیار ناچیز است و تنها اگر عکس را 100 درصد برش بزنید، نویز مشاهده می شود.

Outdoor__001
حتی در روزهای ابری نیز Xperia X Performance رنگ هایی شاداب و خیره کننده ثبت می کند.
Outdoor__002
به طور کلی نوردهی در عکس ها بسیار خوب است و دامنه دینامیکی بسیار بالاست؛ به خصوص در مناظر آفتابی
Outdoor__003
لنز G سونی با فاصله کانونی 24 میلی متر، برای شکار مناظر گسترده بسیار مناسب است و سنسور 23 مگاپیکسلی تضمین می کند که تصاویری با جزییات بسیار بالا ثبت می شود.

در نور کم و درون منزل : کنترل هوشمندانه ی نوردهی
در عکس های درون منزل و نورکم، لنز با دیافراگم باز f2.0 تضمین می کند نوردهی دقیق و روشنی همراه با کنترل نویز صورت می گیرد. حتی در نور بسیار کم با منبع نوری 5 لوکس، تصاویر ثبت شده بسیار قابل قبول هستند و سرعت شاتر 1/16 و ایزو 2000 نتایج خوبی ارائه می دهند. همچنین اکسپریا X Performance، لرزش دوربین را به وسیله داده های ژیروسکوپ تشخیص می دهد. بنابراین اگر گوشی را بوسیله سه پایه عکاسی ثابت نگه دارید و یا گوشی را با دستان خود محکم نگه دارید، دوربین به طور خودکار از سرعت شاتر و حساسیت ایزو پایین تری استفاده می کند تا تصاویر با کیفیت بیشتر و با نویز کم تر ثبت شوند.

در هنگام تست، ما متوجه شدیم استفاده از سه پایه عکاسی تاثیر بسزایی در کیفیت تصاویر دارد! برای مثال هنگام استفاده از سه پایه عکاسی، سرعت شاتر 0.6 و ایزو 100 سبب بالارفتن شارپنس و وضوح تصویر شد؛ برخلاف زمانی که تصویر با دست گرفته شد(سرعت شاتر 1/16 و ایزو 1000)

زمانی از ایزوهای بالا استفاده می شود، دوربین برای کاهش نویز ویرایش های نرم افزاری زیادی انجام می دهد و این سبب کاهش جزییات تصویر می شود. همچنین میتوان هاله ای صورتی در میانه تصویر مشاهده کرد که این هاله در اطراف تصویر به رنگ سبز متمایل می شود. البته این هاله اثر بسیار محدودی دارد و برای اکثریت کاربران نباید مشکل قابل توجهی باشد.

Indoor__001
نوردهی در تصاویر به خوبی صورت می گیرد. حتی در شرایط نوری بسیار ضعیف (5 لوکس) و با حساسیت ایزو 12800، اکسپریا X Performance می تواند با هر تاریکی مقابله کند!
Indoor__002
در نور 10 لوکس تنگستن، در اکسپوژرهای مختلف، تفاوت فراوانی در حفظ جزییات و میزان نویز وجود دارد.
تصویر سمت چپ : سه پایه عکاسی، سرعت شاتر 0.62 ثانیه، ایزو 100
تصویر سمت راست : عکاسی با دست، سرعت شاتر 1/16 ثانیه، ایزو 1000
Indoor__003
در نور ضعیف (20 لوکس تنگستن)، میزان نویز بسیار کم است ولی برخی از جزییات از دست رفته اند.

امتیازات عکس برداری
Sony_Xperia_X__Photo_Chart__920


نوردهی و کنتراست (امتیاز 87)
اکسپریا X Performance، به دلیل نوردهی دقیق و وسعت دینامیکی بالا، به امتیاز بسیار خوبی دست میابد که تضمین می کند تصاویر هم در نور کافی و هم در نور کم، کنتراست خوبی دارند و به طور کلی حس خوشایندی به بیننده تصویر منتقل می کند. HDR خودکار نیز در افزایش وسعت دینامیکی بسیار موفق است و در نواحی روشن و تاریک، جزییات را افزایش می دهد. هر چند ناهماهنگی هایی در ثبت تصاویر HDR به طور خودکار وجود دارد که پیش از این به آن پرداختیم.

Exposure_and_Contrast__001
ما تناقضاتی را در حالت HDR خودکار مشاهده کردیم. در تصویر سمت چپ که HDR به درستی فعال شده است، دامنه وسیعی از طیف ها ثبت شده اند. اما در تصویر سمت راست که HDR فعال نشده، مناطق پرنور، بیش از حد نوردهی شده اند و “اشباع شدن آسمان” مشخص است.

رنگ (86)
با کسب امتیاز بالایی در بخش رنگ، اکسپریا X Performance در اکثر شرایط رنگ هایی شاداب و خوشایند ثبت می کند. ما اندکی بی نظمی در تنظیم سفیدی نور در عکس های متوالی در نور کم مشاهده کردیم که امتیاز را تحت تاثیر قرار داد. البته این نمی تواند مشکل قابل توجهی برای عکاسان باشد.

Colour__001
هنگام عکاسی در محیط باز چه در شرایط آفتابی و چه در شرایط ابری، تراز نور سفید به طور دقیق و طبیعی انتخاب می شود.
Colour__002
نوردهی خوب اکسپریا X Performance تضمین می کند تصاویری با رنگ های شاداب و سفیدی طبیعی نور به ثبت می رسند.

فوکوس خودکار (95)
اکسپریا X Performance امتیازی ممتاز را در بخش فوکوس خودکار دریافت کرده است. سیستم فوکوس خودکار ترکیبی، هم در نور کافی و هم در نور کم سریع و دقیق است. فوکوس دقیق حتی در عکس های پی در پی نیز تکرار پذیر است!


بافت (89) و نویز (87)
حفاظت از بافت خوب است و در نور کافی، جزییات در لبه ها به خوبی کنترل شده است. تمام جزییات حفظ نشده اند که این میتواند نتیجه ویرایش های نرم افزاری در جهت کاهش نویز باشد. کمی نویز رنگی در برخی نواحی مثل ابرها مشاهده می شود اما شما تا زمانی که 100 درصد عکس را برش نزده اید، متوجه نویز ها نخواهید شد. همچنین در نور کم نیز اگر سه پایه عکاسی نداشته باشید، بسیار از جزییات را از دست خواهید داد. اما با داشتن سه پایه عکاسی، می توانید تصویری شارپ تر، با نویز کم تر و جزییات بسیار بیشتر ثبت کنید.
Textures_and_Noise__001



تاثیرات مصنوعی (80)

زمانی که تصاویر اکسپریا X Performance را 100 درصد برش می زنید، تاثیرات مصنوعی بسیار کمی را مشاهده می کنید. هرچند هاله HDR و کنتراست لبه ها هنگام چاپ در مقیاس بزرگ مشخص است، اما این افکت ها برای اکثر کاربران مشکل مهم و قابل توجهی نخواهد بود. عدم تعادل بین شارپنس میانه تصویر و گوشه های تصویر و نیز تغییر رنگ آسمان در نوردهی های اشتباه HDR خودکار آشکار است.
Artefacts__001

Artefacts__002


فلاش (83)
استفاده از فلاش بدون هیچ گونه منبع نور اضافی، فلاش را به طور یکنواخت پوشش می دهد و فقط در گوشه های تصویر کمی ضعیف تر است. نوردهی فلاش نیز به لطف اکسپوژر دقیق، تنظیم تراز نور سفید به طور طبیعی و حفظ جزییات بسیار خوشایند است. با روشن کردن منبع نوری تنگستن، نوردهی همچنان خوب است و جزییات نیز حفاظت شده اند اما رنگ های ارائه شده کمی متناقض می شوند. ما این را در نوردهی های پی در پی فلاش مشاهده کردیم که اختلالات تراز نور سفید را نشان می داد. به همراه هاله نور نارنجی، صورتی، سبز و همچنین مقداری اختلافات جزیی رنگ.


امتیازات فیلم برداری (88)
Sony_Xperia_X__Video_Chart__920
دوربین فیلم برداری Full HD اکسپریا X Performance می تواند فیلم هایی با نوردهی و رنگ بندی خوب و تعادل نور سفید دقیق را هم در درون و هم در بیرون منزل ضبط کند. در مناظر با کنتراست بالا، گاهی اوقات روشن ترین نواحی بیش از حد نوردهی می شوند و کمی نویز روشن نیز در محیط های کم نور دیده می شود.

سیستم فوکوس خودکار و همچنین سیستم لرزشگیر فیلمبرداری هر دو عالی هستند. سیستم فوکوس خودکار تنها سریع و دقیق نیست! بلکه به خوبی نیز پس تصحیح بزرگنمایی بر می آید که به کاربران اجازه می دهد یک بعد دیگر به فیلمبرداری اضافه کنند. لرزشگیر فیلمبرداری منحصرا چشمگیر است! علیرغم اینکه حرکات پربسامد و لرزش شدید هنگام حرکت افقی مشخص می شود. حفظ جزییات در فیلم برداری بیرون از منزل بسیار خوب است؛ گرچه هنگام فیلمبرداری درون منزل به میزان نویزهای روشن افزوده و از میزان جزییات کاسته می شود. هر چند اثر زیادی بر کیفیت فیلمبرداری نمی گذارند.
Screenshot (16)


 

 مزایا معایب
فوکوس خودکار سریع و دقیق در نورکافی و نور کم
نوردهی خوب و وسعت دینامیکی بالا
نویز در نور کم به خوبی کنترل می شود
به طور کلی تعادل نور سفید بسیار خوب است
حفظ جزییات هنگام استفاده از فلاش
عکاسی گاهی حالت HDR خودکار در مواقع ضروری فعال نمی شود
کمی نویز رنگی در تصاویر بیرون از منزل دیده می شود
هنگام استفاده از فلاش تعادل نور سفید پس از عکس های متوالی تکرار نمی شود
لرزشگیر خیلی خوب
کاهش دهنده نویز خیلی خوب
سیستم فوکوس سریع و دقیق، با تصحیح کننده موثر بزرگنمایی
نوردهی و وایت بالانس خوب
فیلمبرداری لرزش شدید هنگام حرکت افقی
در مناظر روشن، نواحی پرنور گاها بیش از حد نوردهی می شوند
برخی حرکات نامنظم در صحنه های راه رفتن
هنگام استفاده از نور تنگستن، اختلاف جزیی رنگ مشخص است
منبع: