Xperia-XZ
اکسپریا XZ آخرین دستاورد سونی در صنعت گوشی های هوشمند است که از حالا تا سال آینده، نام آن را به عنوان پرچمدار اسمارت فون های اکسپریا بسیار خواهیم شنید. سونی در اکسپریا XZ مجموعه ای از برترین فناوری ها را جای داده تا ما شاهد یک گوشی هوشمندِ کامل و بی نقص باشیم.

شاید بر روی کاغذ، اکسپریا XZ در بسیاری از زمینه ها هم رده رقبای خود و یا حتی برتر از آنها باشد اما در یک بخش، این دستگاه خود را پایینتر از رقبای موجود میبیند، رم دستگاه! سونی در اکسپریا XZ از رم 3 گیگابایتی استفاده کرده در حالی که همه انتظار داشتند سونی از حداقل 4 گیگابایت رم برای پرچمدار جدید خود استفاده کند.

قطعا سونی برای این کار دلیلی دارد که ما از آن بی خبریم. اما بد نیست با بررسی و تفحص این موضوع به دنبال دلیل اصلی این کار از سوی سونی باشیم. شخصاً، حتی من از این که سونی در اکسپریا XZ همچنان به استفاده از رم 3 گیگابایتی پافشاری کرده از آن انتقاد میکنم اما شاید بتوانیم با بررسی تمام جوانب به سونی در این رابطه حق بدهیم.

سونی در اکسپریا X نشان داد که با وجود به کار گیری رم 3 گیگابایتی، تا چه حد این دستگاه را بهینه سازی کرده به طوری که از حیث سرعت و عملکرد، در بسیاری از زمینه ها حتی با وجود رم کمتر و پردازنده میان رده از پرچمداران بازار نیز بهتر بود.

سونی در بین تمامی کمپانی های سازنده گوشی های هوشمند اندرویدی، یکی از نزدیکترین رابط های کاربری را به اندروید خام گوگل دارد. همین امر سبب شده گوشی های اکسپریا بسیار روان و سبک، اندروید را اجرا کنند. به علاوه این که سونی هنوز به جز اکسپریا Z5 Premium، در صفحه نمایش هیچ یک از اسمارت فون های اکسپریا پا را فراتر از رزولوشن 1080 نگذاشته در حالی که رقبای دیگر از صفحه نمایش QHD استفاده میکنند که رزولوشن بیشتر، مصرف رم بیشتری را نیز به همراه دارد. تمامی این موارد ثابت میکند رم 3 گیگابایتی برای اکسپریا XZ از حیث عملکرد کافی است. اما از جنبه تبلیغاتی آن به طور حتم رم 4 میتوانست تاثیر بیشتری بر مشتریان بگذارد. پس چرا سونی رم دستگاه را افزایش نداد؟
xperia-xz-learn-more-about-our-design-slideshow-02-desktop-6994ca690f9d83ef059af7b17dbd26d7
این روزها ما شاهد این هستیم که برخی از کمپانی ها از رم 6 گیگابایتی در گوشی های خود استفاده میکنند. اولین سوال این است که آیا واقعا یک گوشی هوشمند به چنین حافظه ای نیازمند است؟ قطعا خیر! اما این کمپانی ها که قریب به اتفاق آنها از کشور چین و حاشیه آن هستند از جنبه تبلیغاتی برای مشتریان خود دست به بالابردن اعداد و ارقام میبرند.

حتما میدانید که سونی بارها از تغییر سیاست بازاریابی خود سخن گفته و حتی چندی پیش اعلام کرده که قصد خروج از چند بازار دنیا از جمله چین را دارد. سونی بازار هدف خود را اروپا، ژاپن و کشورهای نظیر خاورمیانه قرار داده و اصلا هیچ برنامه ای برای تصاحب بازار چین ندارد. پس دلیلی هم ندارد که با بالابردن اعداد و ارقام، وارد بازی پر هزینه ای شود که نه تنها سودی برای این شرکت ندارد بلکه ضررهای فراوانی را به همراه خواهد داشت.

سونی ابتدای امسال اعلام کرد که بررسی های آنها از سلایق مشتریان در بازارهای هدف نشان میدهد، مردم بیشتر به دنبال سه اصل مهم هستند، طراحی، باتری و دوربین. شرایط بازار اروپا با چین متفاوت است و سونی با اتکا به همین موضوع، از سخت افزارهای مورد نیاز استفاده میکند. شاید در جریان هستید که سامسونگ، گلکسی نوت 7 را در تمامی نقاط دنیا با رم 4 گیگابایتی عرضه میکند اما در حال آماده سازی یک نسخه دیگر با رم 6 گیگابایتی تنها برای بازار چین است. همین موضوع نشان میدهد سامسونگ نیز به خوبی نیازهای مشتریان خود را در سرتاسر دنیا فهمیده و در بازار چین برای باقی ماندن در کورس رقابت دست به بالابردن اعداد میزند اما در سایر نقاط دنیا سیاست متفاوتی را در پیش میگیرد. حال، سونی با اکسپریا XZ در برابر یک رقیب مثل گلکسی نوت 7، با توجه به سبک تر بودن رابط کاربری و از همه مهم تر، صفحه نمایش FHD در برابر صفحه نمایش QHD، کاملا معقول است رم 3 گیگابایتی را به رم 4 گیگابایتی ترجیح دهد.

حالا اگر با دید عاقلانه تری به موضوع نگاه کنیم، شاید به سونی حق بدهیم که در اکسپریا XZ از رم 3 گیگابایتی به جای رم 4 استفاده کرده است. سونی در بازارهایی حضور دارد که مشتریان آنها بیشتر از آنکه به رم دستگاه اهمیت دهند، به موارد دیگری مثل دوربین، باتری و طراحی اهمیت میدهند. به همین خاطر است که ما در اکسپریا XZ میبینیم بیشترین تغییرات و فناوری ها در همین سه بخش یعنی دوربین، باتری و طراحی خلاصه شده است. پس چه دلیلی دارد، سونی که این روزها به شدت نیازمند کاهش هزینه ها و افزایش سودآوری است، با بالابردن اعداد و ارقام هزینه های نهایی تولید را افزایش دهد؟ آن هم در شرایطی که هیچ برنامه ای برای ورود به بازارهایی که به چنین سخت افزاری اهمیت میدهند ندارد؟

xperia-xz-learn-more-about-our-design-slideshow-01-desktop-82da1e6200663a24c3e2847ea91bf3b7