Xperia-Z4-SOV31_14-640x319
عرضه رسمی اکسپریا Z4 از چند روز قبل در ژاپن آغاز شده است. در اولین روز عرضه که مختص کاربران اپراتور NTT docomo بود برخی کاربران از مشکل گرمای بیش از حد این دستگاه گلایه مند بودند. ما در خبری این مشکل را پوشش دادیم که باعث نگرانی بسیاری از آنهایی شد که قصد خرید اکسپریا +Z3 را پس از ورود به بازار دارند.

مشکل گرمای اکسپریا Z4 و اکسپریا +Z3 ناشی از مشکلاتی است که پردازنده اسنپدراگون 810 در کنترل حرارت خود دارد. در مورد مشکلات حرارت پردازنده اسنپدراگون 810 به اندازه کافی بحث شده است اما حالا که این پردازنده در قلب اکسپریا Z4 قرار گرفته، آیا حرارت بوجود آمده برای یک کاربر آزار دهنده و غیر قابل تحمل است و یا میتوان با آن کنار آمد ؟ در ادامه با یک مقاله کوتاه با ما همراه باشید.

در بحث دمای گوشی های هوشمند دو فاکتور معمولا مد نظر قرار میگیرد. یک دمای باتری و دیگری دمای پردازنده ! اصولا دمای باتری از دمای پردازنده کمتر است اما بیشتر از دمای پردازنده توسط کاربر احساس میشود. در اینجا ما با دمای باتری دستگاه کاری نداریم و تنها به بررسی دمای پردازنده میپردازیم.

این که دمای پردازنده ی اکسپریا Z4 پس از انجام فعالیت های سنگین تا چه اندازه بالا میرود سوالی است که باید به جواب آن برسیم. در خبری که روز گذشته از گزارش کاربران ژاپنی اکسپریا Z4 منتشر کردیم، دمایی فراتر از 60 درجه برای پردازنده مشاهده شد. این دما همانطوری که اشاره کردیم دمای درون هسته پردازنده است و هرچند که گرمای آن توسط کاربر به راحتی احساس میشود اما تا تمام آن قابل لمس نیست. یعنی کاربر با در دست گرفتن گوشی دمای 60 درجه را احساس نخواهد کرد!
Xperia-Z4-heat_1-315x560
تصویری که در بالا اشاره میکنید همان اسکرین شاتی است که روز گذشته کاربران ژاپنی اکسپریا Z4 به اشتراک گذاشتند. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم این دما از درون هسته پردازنده گرفته شده و تمام آن توسط کاربر قابل احساس نیست. این دما شاید در نگاه اول بسیار بالا به نظر بیاید، اما چنین محدوده حرارتی در گوشی های هوشمند بالا رده امروزی تقریبا طبیعی است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید پرچمداران قبلی سونی مثل اکسپریا Z3 و اکسپریا Z2 و حتی دیگر اسمارت فون های بالارده امروزی نیز در انجام فعالیت های سنگین با چنین دمایی مواجه میشوند. تصویری که در ادامه مشاهده میکنید، پس از 5 دقیقه ضبط فیلم با کیفیت 4K از اکسپریا Z2 به ثبت رسیده است. در این تصویر مشاهده میکنید که دمای درون پردازنده این دستگاه نیز از حد 60 درجه سانتی گراد فراتر رفته است.

Z2shot

در این که اکسپریا +Z3 و اکسپریا Z4 با مشکل گرم شدن پردازنده رو به رو هستند هیچ شکی راه ندارد. در واقع این همان آشی است که کوالکام برای پرچمداران 2015 پخته و تمامی آنها را به دردسر انداخته است. از عدم استفاده از اسنپدراگون 810 در پرچمداران سامسونگ و ال جی گرفته تا استفاده و به جان خریدن گرمای این پردازنده در پرچمداران سونی و اچ تی سی! هر چند که اسنپدراگون 810 از نظر میزان حرارت در بالاترین حالت بین پردازنده های قبلی کوالکام قرار دارد با این حال دمایی که این پردازنده از خود تولید میکند، هر چند که یک ضعف برای کوالکام محسوب شده اما در حدی نیست که برای کاربران غیر قابل تحمل باشد! با این حال ما امیدواریم که سونی بتواند با به روزرسانی های نرم افزاری تا حدی این حرارت را کنترل کند و از گرمای دستگاه پس از انجام فعالیت های سنگین بکاهد. همان کاری که سال گذشته در اکسپریا Z2 نیز شاهد آن بودیم.