xperia-z2-hero-purple-1240x840-ba08b7ef2ca09a550ee74a9b9dc1eead
بدون شک اکسپریا Z2 را در حال حاضر میتوان یکی از بهترین اسمارت فون های دنیا نامید. این یک امر طبیعی است که نمیتوان بهترین مطلق را در این عرصه انتخاب کرد. یک اسمارت فون هر قدر هم که قدرتمند و با کیفیت باشد، قطعا نواقصی نیز خواهد داشت.

اکسپریا Z2 قطعا یکی از کم نقص ترین اسمارت فون های حال حاضر دنیاست. اسمارت فونی که با گذشت 3 ماه از ورود به بازارهای جهانی محبوبیت خاصی را به دست آورده است. با وجود این در سرتاسر دنیا گزارشاتی از بروز برخی مشکلات ریز در این اسمارت فون منتشر میشود.

شاید بزرگترین دغدغه ای که کاربران و آن دسته از علاقه مندانی که قصد خرید این اسمارت فون را دارند با آن رو به رو میشوند، مشکل داغ کردن دستگاه است که با انتشار چند به روزرسانی کوچک هنوز این مشکل به طور کامل حل نشده است.

این مشکل هنگامی بیش از پیش خود را نشان میدهد که شما قصد ضبط فیلم با کیفیت 4K را دارید. در این هنگام و پس از گذشت چند دقیقه با مشکل داغ شدن دستگاه و خارج شدن دوربین مواجه خواهید شد.

شاید برای شما و بسیاری از کاربران سوال باشد که داغ شدن این دستگاه به چه صورت است و چه هنگامی با این مشکل مواجه خواهیم شد؟ ما در اینجا سعی کردیم تا دمای کلی دستگاه را در چندین حالت مختلف بسنجیم. تمامی فعالیت ها در محیطی با دمای 30 درجه سانتی گراد و با فریمور 17.1.1.a.0.402 به عمل آمده است.

1- فیلم برداری 4K: داغ شدن بیش از حد دستگاه در حالت فیلم برداری 4K شاید مهر تاییدی بر این حرف باشد که : وجود فیلم برداری 4K در اسمارت فون ها بیشتر از آنکه کاربردی باشد، یک حرکت تبلیغاتی است! این مشکل و محدود بودن مدت زمان فیلم برداری 4K نه تنها در اکسپریا Z2 ، بلکه در رقبای این مدل نیز به چشم میخورد.
هنگامی که ما قصد فیلم برداری با کیفیت 4K را داشتیم، پس از گذشت مدت زمان حدود 5 دقیقه ناگهان با پیغام بستن اجباری برنامه دوربین مواجه شدیم. دمای باتری در این حالت به 45 درجه سانتی گراد رسید. این در حالی است که CPU به خط قرمز خود یعنی 62 درجه سانتی گراد رسیده است. بر این اساس میتوانیم دمای 62 درجه را بالاترین دمایی بدانیم که دستگاه به شما اجازه فیلم برداری خواهد داد.
البته قطعا در محیط های مختلف این شرایط فرق خواهد کرد. اگر در محیطی خنک شما به ضبط فیلم 4K بپردازید شاید اصلا به این حد دما نرسید!
4K

2- فیلم برداری Full HD با سرعت 60 فریم بر ثانیه: برای بسیاری این سوال نیز مطرح شده بود که آیا بروز پیغام خطای خارج شدن از دوربین در حالت Full HD نیز رخ میدهد یا خیر ؟ ما این عمل را نیز مورد آزمایش قرار دادیم.
با وجود گذشت مدت 15 دقیقه از فیلم برداری، دستگاه همچنان به فیلم برداری ادامه داد و با هیچگونه پیغام خطایی مواجه نشد. دمای باتری در این حالت به 42 و دمای CPU نیز به 56 درجه سانتی گراد رسید. هر چند که دستگاه به شدت داغ شد اما هنوز به خط قرمز 62 درجه سانتی گراد نرسید. با این وجود به خاطر نزدیک شدن دما به خط قرمز تعیین شده، این احتمال وجود دارد اگر شما در محیطی گرم و یا زیر نور آفتاب اقدام به فیلم برداری فول اچ دی 60 فریم کنید پس از گذشت چند دقیقه با پیغام خروج اضطراری از دوربین نیز مواجه شوید!
FullHd60

3- بازی: نوبت به پر کردن اوقات فراغت بوسیله بازی محبوب GTA San Andreas و Fifa 2014 رسید. تجربه بازی کردن با یک اسمارت فون 5.2 اینچی با صفحه نمایشی خیره کننده و گرافیک Adreno 330 آنقدر لذت بخش است که داغ کردن دستگاه را فراموش خواهید کرد! دمای باتری در هنگام بازی پس از گذشت 30 دقیقه به 38 درجه و دمای پردازنده نیز به 53 درجه سانتی گراد رسید.
Game

4- وبگردی: مرور صفحات وب یکی از انگیزه های کاربران برای خرید یک اسمارت فون با صفحه ای بزرگ است. اما میتواند ناخوشایند باشد اگر بوسیله عاملی خارجی همچون داغ شدن دستگاه این لذت از بین برود. در این حالت هم دمای دستگاه زیاد نگران کننده نیست. حد 38 درجه برای باتری و 47 درجه سانتی گراد برای پردازنده معقول است.
Browser

5- پخش ویدئو: پس از فیلم برداری، بازی و کمی وبگردی حالا نوبت به تماشای فیلم میرسد. پس از گذشت نیم ساعت از تماشای فیلم ما به دمای 35 درجه ای باتری و 45 درجه ای پردازنده رسیده ایم.
Video

6- استندبای: دمای محیط قطعا میتواند تمامی معادلات بالا را بر هم بزند. تمامی تست های به عمل آمده در محیطی با دمای 30 درجه انجام شده است. طبیعی است که اگر دمای محیط کمتر و بیشتر باشد نتایج به دست آمده نیز تغییر خواهد کرد. در چنین محیطی دمای گوشی در حالت استندبای 29 درجه برای باتری و 35 درجه برای پردازنده است.

Standby

جمع بندی: این یک امر طبیعی است که پردازنده 4 هسته ای با قدرت 2.3 گیگاهرتز در کنار مزایای بی شمار خود، ایرادی همچون بالا رفتن حرارت را نیز همراه خواهد داشت. اگر همین مشکل شما را در خرید این دستگاه دچار تردید میکند باید بگوییم که جای نگرانی نیست. هرچند که توقف عملیات فیلم برداری در حالت 4K میتواند مایوس کننده باشد اما نمیتواند انبوهی از ویژگی های مثبت این دستگاه را خدشه دار کند. با این وجود امید میرود سونی در آپدیت های آینده بتواند با بهینه سازی دستگاه این مشکل را از سر راه بردارد. فراموش نکنیم که اکسپریا Z2 هنوز راه زیادی را دارد و سونی به این زودی از حمایت این محصول بی نظیر خود دست نخواهد کشید.