هفته گذشته شایعاتی پیرامون معرفی دو گوشی هوشمند جدید از سونی با پردازنده اسنپدراگون 820 در آینده ای نزدیک منتشر شد. وقتی از عبارت “شایعه” برای این خبر استفاده شد به این معنا است که اعتبار چندانی ندارد. اما همین شایعات نیز گاهاً جذاب هستند که ما را به سمت و سوی خود میکشاند.

این شایعات مخصوصا زمانی که به یک نمایشگاه یا رویداد بزرگ مثل CES نزدیک شده ایم بیش از گذشته در حاشیه شرکت ها دور میزنند. سونی هم حالا در آستانه نمایشگاه CES 2017 از گزند این شایعات در امان نبوده و باید در روزهای باقی مانده تا این رویداد باز هم با آنها دست و پنجه نرم کند.

اما در فاصله کوتاه تا آغاز سال جدید، قصد داریم تا با هم به شایعه ای که اخیرا در مورد سونی شنیده شده نگاهی دقیق تر بیاندازیم. شایعه معرفی گوشی های جدید سونی با پردازنده اسنپدراگون 820 در آینده ای نزدیک تا چه اندازه میتواند صحت داشته باشد؟

بهتر است این شایعه را از دو جنبه بررسی کنیم. یک زمان احتمالی معرفی این گوشی ها و دیگری اساس معرفی گوشی های جدید با پردازنده اسنپدراگون 820. در خصوص این دو گوشی گفته شده که رویداد CES 2017 مقصد آنها برای رونمایی است. در چند سال اخیر این برای اولین بار نیست که خبرگزاری ها از معرفی گوشی های جدید سونی در نمایشگاه CES صحبت میکنند و از قضا ما هم هر سال این اخبار را تکذیب میکنیم.

به نظر کامل روشن است که سونی هیچ برنامه ای برای معرفی گوشی های رده بالا در نمایشگاه CES نداشته باشد. هنوز سه ماه از عرضه اکسپریا XZ به بازار نگذشته که ورود یک گوشی هوشمند در حد و اندازه های آن به بازار اصلا با عقل جور در نمی آید. پس اگر سونی برنامه ای برای معرفی گوشی های هوشمند جدید داشته باشد به نظر نمایشگاه MWC بارسلون که سه ماه بعد برگزار میشود نزدیکترین تاریخ به ما برای این اتفاق خواهد بود.

اما اینکه اگر سونی در سال 2017 از پردازنده اسنپدراگون 820 که محصول سال 2016 کوالکام است در گوشی های خود استفاده کند کار عاقلانه ای است؟ سونی در سال گذشته فقط از اکسپریا XZ به عنوان پرچمدار اسمارت فون های خود نام برد تا به این صورت تایید شود که سونی به سیستم معرفی یک پرچمدار در هر سال کوچ کرده است. اما در نیمه اول سال از گوشی های هوشمند شبه پرچمدار پرده برداشت که به احتمال فراوان در سال آینده نیز این سیاست تکرار خواهد شد.

اکسپریا X به عنوان یک شبه پرچمدار در سال 2016، سخت افزاری در حد و اندازه اکسپریا Z5 به عنوان پرچمدار سال 2015 داشت. توان پردازنده اسنپدراگون 650 در اکسپریا X حدوداً با اسنپدراگون 810 در اکسپریا Z5 برابر بود تا نشان دهد این شبه پرچمدار قرار نیست قدرتمند از پرچمدار گذشته سونی باشد. پس اگر سونی امسال نیز قصد معرفی یک شبه پرچمدار را داشته باشد نباید به ارتقای سخت افزار و قدرتمند تر کردن آن نسبت به اکسپریا XZ فکر کند. چرا که این گزینه باید برای پرچمدار اصلی سونی که در شهریور معرفی میشود رزرو نگاه داشته شود.

با این حساب اگر سونی قصد معرفی یک شبه پرچمدار در نیمه اول سال آینده را داشته باشد یا باید پردازنده اسنپدراگون 820 را در آن به کار ببرد و یا باید به فکر پردازنده های میان رده ای باشد که توان آنها در حد و اندازه اسنپدراگون 820 باشد که به نظر میرسد سونی در صورت صحت شایعات، راه اول را انتخاب کرده است.

پس اصلا عجیب نیست که سونی در نیمه اول سال 2017، محصولی را با پردازنده اسنپدراگون 820 و به عنوان یک شبه پرچمدار با قیمتی پایینتر از پرچمداران بازار معرفی کند. شیر اگر پیر شود باز هم شیر است. اسنپدراگون 820 حتی اگر یک سال از عمر آن گذشته باشد اما قدرت زیادی برای حضور در کورس رقابت دارد و از پردازنده های میان رده سال آینده صلاحیت بیشتری برای حضور در یک شبه پرچمدار را دارد. شاید اگر اسنپدراگون 810 نیز زیر تیغ انتقادات نبود، سونی در اکسپریا X هم از آن استفاده میکرد اما سونی در نهایت ترجیح داد از یک پردازنده میان رده در اکسپریا X استفاده کند.

البته همانطوری که در بالا نیز گفتیم، اساس این شایعه چندان قوی نیست و دلایل زیادی برای رد آن وجود دارد. به طور مثال سابقه نشان داده مدل هایی که با حرف 3 آغاز میشوند از رده ارزان قیمت ها و میان قیمت ها هستند در حالی که این شایعه در خصوص معرفی گوشی های قدرتمند با کد G3112 و G3121 صحبت میکند. یا اینکه تاریخ معرفی که در بالا آن را رد کردیم و یا معرفی یک گوشی با صفحه نمایش 5.2 اینچی که کاملا در کلاس اکسپریا XZ قرار میگیرد و هیچ دلیل قانع کننده ای برای معرفی یک دستگاه با این مشخصات وجود ندارد. به هر حال این موارد همه گمانه زنی ها در خصوص آینده سونی است و باید مثل همیشه همه چیز را به دست زمان بسپریم تا ما را از اتفاقات پیش رو آگاه کند.