DSC_000311111

زمانی را به یاد داریم که تب و تاب فروش گوشی هایِ هوشمند در دنیا بالا گرفته بود. من باب مثال میتوان به همین چند سال پیش اشاره کرد، که با وارد شدن گوشی هایِ اَندرویدی ارزان قیمت به بازار، همه توانستند ابزارهایِ همراه خود را هوشمند کنند و به نسل جدید و سیستم عامل در حال رُشد اَندروید روی بیاورند. اما رکود بازار گوشی‌ هایِ تلفن همراه که از ماهها قبل آغاز شده بود، بنابر اظهارات مسئولان صنفی این روزها به اوج خود رسیده است.

به گزارش ایسنا، سال گذشته به دنبال ارائه نسل‌ هایِ ۳ و ۴ ارتباطی ‌( راه اَندازی شبکه هایِ 3G و 4G LTE ) از سویِ اُپراتورهایِ تلفن همراه، تقاضایِ مردم برای خرید گوشی‌ هایِ تلفن ‌هوشمندی که امکان استفاده از این خدمات را فراهم می‌ آوردند اَفزایش یافت، اما حال پس از گذشت  مدتی از ارائه این خدمات، به نظر میرسد تب بازارِ گوشی‌ هایِ تلفن همراه خوابیده است.

رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی موبایل و لوازم جانبی  در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تأکید بر استمرار شرایط رکود در بازار موبایل اظهار کرد:

در این مدت نوسان خاصی در قیمت‌ ها رُخ نداده و درباره تقاضا هم شاهد اتفاق جدید و ویژه‌ ای نبوده‌ ایم، بر همین اساس بازار در همان حالت راکد خود باقی مانده و حتی از این مرحله نیز فراتر رفته و میزان فروش گوشی ‌هایِ تلفن همراه به حدأقل خود رسیده است، به گونه ای که میتوان مقطع فعلی را از مقاطعِ مثال زدنی در ارتباط با رکود بازار موبایل دانست.

افشار فروتن همچنین عنوان کرد: با توجه به شرایط موجود منتظریم اثر اقدامات صورت گرفته در بازار را مشاهده کنیم و با توجه به اینکه در ماه شهریور قرار داریم، این اُمید وجود دارد که در باقی‌ مانده این ماه اوضاع فروش بهتر شود، چرا که معمولاً در سال‌ هایِ قبل شهریور ماه زمان رونق نسبی بازار موبایل به شمار میرفت. فروتن در ادامه درباره دلایل اِقبال کم مردم به خرید گوشی‌ هایِ موبایل اشاره کرد و یادآور شد:

یکی از دلایل عمـده و اصلی این مـوضـوع را شاید بتـوان بحث انتظارات مـردم برای تثبیت قیمت‌ ها دانست، چرا که همواره مردم در بازار موبایل به دنبال دو ویژگی « پایین آمدن قیمت ها » و « کیفیت و اصالت جنس خریداری شده » هستند.

وی ادامه داد: شاید اَکنون انتظار مردم به ارزانتر شدن یا تثبیت قیمت‌ ها بازگردد و آنها به دنبال شرایط مطئمن‌ تری باشند، اما در هر صورت در مقطع فعلی گرایش مردم به سمت خرید تلفن همراه به شدت اُفت پیدا کرده و همانطور که اشاره شد، بازار موبایل دچار رکودی جدّی شده است. این موضوع را شاید بتوان به نحوی به قضیه رجیستری گوشی هایِ هوشمند نیز مرتبط دانست.

منبع: