geekypinas-sony-playstation-vr

در حال حاضر هدست هایِ واقعیت مجازی Vive کمپانی HTC و Oculus Rift فیسبوک در دنیا عرضه شده اند و تا زمان عرضه هدست واقعیت مجازی Playstation VR سونی ( حدود 6 ماه ) فروش شیرینی را تجربه خواهند کرد؛ اما واقعیت این است که بر اساس پیش بینی ها رقیب جدی برایِ سونی محسوب نمیشوند و با توجه به دیر عرضه شدن هدست واقعیت مجازی سونی، باز هم سونی برنده این عرصه خواهد بود.

یا بهتر است اینطور بگوییم که کاربران حاضرند چقدر هزینه کنند تا وارد دنیایِ واقعیت مجازی شوند و آیا این هزینه ای که پرداخت میکنند ارزشش را دارد یا نه؟ پرداخت 1.500 دلار برایِ هدست واقعیت مجازی Oculus Rift فیسبوک یا پرداخت 800 دلار برایِ هدست واقعیت مجازی Vive اچ.تی.سی منطقی به نظر میرسد یا هزینه کردن 399 دلاری برایِ هدست واقعیت مجازی Playstation VR سونی؟

در واقع کاربران برایِ اینکه بتوانند از هدست واقعیت مجازی سونی بهره ببرند، علاوه بر پرداخت 399 دلار و تصاحب هدست واقعیت مجازی این شرکت نیاز به یک کنسول PS4 با قیمت تقریبی 349 دلار هم دارند؛ اما نکته مهم این است که سونی تا به امروز چیزی بیش از 40 میلیون نسخه از کنسول Playstation 4 خود را فروخته است و کاربران فقط منتظر ورود هدست واقعیت مجازی سونی هستند!

هدست واقعیت مجازی Oculus Rift فیسبوک حدود 1500 دلار قیمت دارد و هدست واقعیت مجازی Vive اچ.تی.سی 800 دلار؛ اما هدست واقعیت مجازی Playstation VR سونی 399 دلار قیمت دارد، که در صورت خریداری شدن با یک دستگاه Playstation 4 ( حدود 349 دلار ) حتی قیمتی کمتر از هدست واقعیت مجازی کمپانی HTC خواهد داشت!

بر همین اساس، مؤسسه آماری TrendForce در آخرین تحلیل خود از بازار هدست هایِ واقعیت مجازی، سونی را حتی با 6 ماه تأخیر در عرضه، برنده بی چون و چرایِ این عرصه میداند و معتقد است سونی تا پایان سال مالی جاری موفق به فروش 6 میلیون نسخه از هدست واقعیت مجازی خود خواهد شد و به این ترتیب سهمی 67 درصدی از بازار هدست هایِ واقعیت مجازی را در اولین سال از آنِ خود خواهد کرد.

VR_Projections_2016-600x570

در این بین، پیش بینی شده است که فیسبوک موفق به فروش 2.3 میلیون نسخه از هدست واقعیت مجازی Oculus Rift خود خواهد شد و سهمی 25 درصدی از بازار هدست هایِ واقعیت مجازی را از آنِ خود خواهد کرد و HTC نیز تنها 700.000 نسخه از هدست واقعیت مجازی Vive خود را میتواند به فروش برساند و سهمی 8 درصدی از این بازار به دست خواهد آورد. همچنین پیش بینی میشود که فروش کنسول محبوب Playstation 4 سونی تا پایان سال جاری میلادی از مرز 50 میلیون نسخه عبور کند، که همین موضوع پتانسیل بالقوه ای را برایِ خرید هدست واقعیت مجازی سونی رقم خواهد زد.

علاوه بر همه اینها، کسانی که حتی قصد خرید کنسول Playstation 4 و هدست واقعیت مجازی سونی را دارند نیز پیشنهاد ویژه ای در انتظارشان میباشد و سونی برایِ اولین خریداران هدست واقعیت مجازی Playstation VR که کنسول محبوب PS4 را در کنارش خریداری کنند نیز پیشنهادات ویژه ای در نظر دارد، که همین موضوع باز هم دلیلی بر فروش بهتر هدست واقعیت مجازی سونی نسبت به کمپانی هایِ رقیب میباشد.

از طرفی، درست است که هدست واقعیت مجازی Vive کمپانی HTC از قدرت سخت افزاری و نرم افزاری بیشتری در مقایسه با هدست واقعیت مجازی سونی برخوردار است، اما محبوبیت کنسول Playstation سونی و محیط وسیع سرگرمی هایی که این کمپانی برایِ هدست واقعیت مجازی اش فراهم کرده است، اصلاً قابل مقایسه با کمپانی هایِ رقیب نیست!

total-psvr-playstation-vr-headset

چه اینکه ادغام شدن بازی هایِ ساخته شده توسط سونی برایِ هدست واقعیت مجازی Playstation VR و تلاش کمپانی هایِ درجه 1 بازی سازی دنیا برایِ همگام سازی بازی هایِ رایانه ای با این هدست، برگ برنده دیگری برایِ سونی و تضمین کننده آینده اقتصادی Playstation VR در دنیا میباشد.

در مجموع، سونی با توجه به درس هایی که از گذشته ( فروش PS3 ) گرفته است، اینبار با قدرت بسیار بیشتری وارد عرصه رقابت شده است و تا به امروز توانسته است گویِ رقابت را از کمپانی هایِ رقیب خود برباید و حتی توانسته است در عرصه ای که بسیار نوظهور میباشد نیز موفقیت هایِ تضمین شده ای را برایِ خود رقم بزند.

منبع: