بزرگترین مشکل نسل پنجم ارتباطات: شبکه 5G در سردرگمی کامل

2
۳,۰۴۲

نسل پنجم ارتباطات اینترنتی موسوم به شبکه های 5G روزی به چیزی بدل خواهد شد که زندگی و ارتباطات ما را تغییر خواهد داد. ارتباطات فوق سریع یک موقعیت بسیار خاص بوده که کاربرد سطح جامعه را در چندین بخش مختلف بالا خواهد برد. همه کسانی که تا کنون دستی در توسعه و مدیریت شبکه نسل پنجم داشته اند این مورد را بارها و بارها به شما گوشزد خواهند کرد. چرا که برایشان مهم است شما در این لحظه چقدر به نسل پنجم ارتباطات اهمیت می دهید. مسئله اینجاست که ما بسیار از این واقعیت دوریم که از هم اکنون برای ارتباطات 5G اهمیت قائل شویم و این پیام را در سراسر دنیا پخش کنیم. چرا که 5G اکنون در مرحله ای است که کاملا سردرگم شده. و همین پیچیدگی ارتباطات باعث شده است تا بسیاری برای حل این مشکل تلاش کنند و امکان فروش تجهیزات نسل جدید را در آینده فراهم کنند.

به تصویر پایین نگاه کنید، این اسامی انتخاب های ما برای نسل پنجم ارتباطات است، و نسل پنجم حتی به سختی در تمامی اپراتور ها فعال است. اپراتور Verizon تا کنون از سه باند برای نسل پنجم استفاده کرده که آنها را 5G Home، 5G Mobility و (5G Ultra Wideband (5G UWB نامیده است و بدین صورت ابتکار خود در این نسل از شبکه را به نمایش گذاشته است. اپراتور AT&T نیز این نسل را به دو بخش (5G Evolution (5GE و 5G+ تقسیم کرده که هر دو این بخش را با نمایش لوگوی 5G بر روی گوشی شما نمایان می کند. همچنین باید یک باند دیگر به نام Sub-6 را برای این اپراتور در نظر داشته باشید. با اینکه استاندارد هایی مانند 5G NR و 5G TF (مربوط به شرکت Verizon بوده و در حال کار بر روی آن هستند) وجود دارند اما بحث ما امروز بر سر استارندارد اصلی 5G nmW (فرکانس بالا) می باشد.

ممکن است نام ها و تکنولوژِی های بیشتری نیز وجود داشته باشد که من در این لحظه آنها را به خاطر نمی آورم، اما شما اصل مطلب را متوجه شده اید. 5G تنها 5G نیست. 5G ترکیبی از شماره ها و تکنولوژی های مختلف است که در نهایت قرار است آینده ارتباطات ما را رقم بزند. و با این حال ما سال ها از اینکه بتوانیم این نسل ارتباطات را به بلوغ برسانیم فاصله داریم. بنابرین لازم است تا کسانی که این تکنولوژی را برای ما به ثمر رسانده اند کار خود را به خوبی انجام دهند. در حالی که تا به امروز این اتفاق نیافتاده است.

شرکت های Verizon و AT&T برای رسیدن به عبارت “اولین” در ارائه این نسل از ارتباطات موفق نبوده و باعث این پیچیدگی و سردرگمی شده اند. اپراتور Verizon سرویس 5G Home خود را در حالی راه اندازی کرده است که اساس این سرویس به هیچ عنوان با تکنولوژی 5G همخوانی ندارد، از طرفی دیگر اپراتور AT&T راه متفاوتی را انتخاب کرده و حتی لوگوی نسل پنجم را درون گوشی های خود قرار داده، در حالیکه سرویس 5G Evolution این شرکت هیچ ربطی به ارتباطات نسل پنجم ندارد. هر دو این شرکت ها سرویس واقعی 5G را ارائه می دهند، اما هیچکدام از آنها به صورت دقیق عملکرد این سرویس را مشخص نکرده اند.

کمپانی Verizon اقدام به معرفی و عرضه سرویس 5G Mobility کرده است، با این حال این شرکت هیچ اشاره ای به این سرویس نکرده و در عوض آنها مدام سرعت و امکانات این نسل را به رخ کاربران می کشند، که این کار را با لوگوی بسیار عجیب 5GUWB بر روی گوشی Moto Z3 شرکت موتورلا در حالی که این گوشی به آنتن های 5G وصل شده بود انجام داده اند. این شرکت همچنین ارائه خدمات مبتنی بر سرویس 5G Home خود را تا پایان سال جاری متوقف کرده است. این طور به نظر می رسد که این شرکت بیشتر به فکر عرضه و تبلیغات برند خود می باشد تا معرفی درست امکانات شبکه 5G.

کمپانی AT&T تصمیم گرفت اولین روز از ارائه سرویس نسل پنجم خود را که 5G mmW نام داشت با نام گذاری این سرویس به صورت 5G+ شروع کند. با اینکه mmW خود نیز بخشی از شبکه نسل پنجم می باشد، به نظر می رسد که این کار باعث شده تا این شرکت به سراغ ارائه سرویس دیگری با نام باند Sub-6 5G برود و این کار باعث می شود تا آسیب زیادی به دنیای نسل پنجم وارد شود.

هنوز نمی دانیم که اپراتور هایی مانند Sprint و T-Mobile قرار است از چه سرویس هایی برای این نسل استفاده کنند چرا که آنها هنوز در میانه راه معرفی سرویس 5G به مشترکین خود هستند. با این حال می توانید حدس بزنید که این کار نیز باعث سردرگمی بیشتر در این شبکه خواهد شد.

بخشی از مشکل پیچیدگی شبکه ارتباطات نسل پنجم به نامگذاری آن بر می گردد و بخشی دیگر به تفاوت لوگوها و حالت های شبکه 5G که برخی از سرویس دهندگان آنها را در بخشی از مناطق و شهر ها ارائه می دهند و ما هنوز تفاوت آنها را نمی دانیم. به طور مثال، ما سرویس 5G mmW را در اختیار داریم که چیز بسیار سریعی است، اما رسیدن به سرعت بالا و در دسترس بودن آن دارای محدودیت های مختلفی می باشد. زمانی که اپراتور ها بتوانند باند Sub-6 را بر روی آنتن های خود فعال کنند گستردگی این شبکه زیادتر خواهد شد. ممکن است که در ابتدای کار سرعت دسترسی به این شبکه خیلی بالا نباشد اما به هر حال می دانیم که این سرویس جزوی از نسل پنجم ارتباطات است. شرکت T-Mobile در گذشته به این مورد اشاره کرده است که باند 600MHz شبکه 5G آنها خیلی سریع تر از نسل چهارم یعنی 4G LTE نخواهد بود.

به نظر شما مشتریان این سرویس چه احساسی راجب آن خواهند داشت، به خصوص وقتی که شما شروع به پرداخت هزینه برای تکنولوژی بکنید که سرعت آن چندان با سرویسی که در گذشته داشته اید فرقی نکرده است. شرکت Verizon بابت هر ماه استفاده از سرویس 5G Ultra Wideband 10 دلار بیشتر از شما هزینه می گیرد. شرکت AT&T نیز با فروش تلفن های همراه جدید خود نشان داده است که استفاده از شبکه های 5G ارزان نخواهد بود.

صحبت از تلفن های همراه شد، فراموش نکنید که گوشی هایی که از شبکه نسل پنجم پشتیبانی می کنند نسبت به گوشی هایی با پشتیبانی از 4G LTE گرانتر هستند. علاوه بر این، موج اول گوشی هایی که با این قابلیت عرضه می شوند ممکن است تنها امکان اتصال به اپراتور های Verizon و AT&T را داشته باشند و این دو شرکت نیز مشخص کرده اند که شبکه 5G تا پایان سال جاری در دسترس همه مشترکین قرار نخواهد گرفت. گوشی های اولی که از سوی تولید کنندگان عرضه می شوند ممکن است تنها قابلیت دسترسی به سرویس 5G mmW را داشته باشند. ما نیازمند گوشی هایی هستیم که علاوه بر باند 5G mmW از باند Sub-6 نسل پنجم نیز پشتیبانی کنند. مشتریان ممکن است از اینکه چرا برای گوشی هزینه کرده اند که به تمامی باند های شبکه نسل پنجم متصل نمی شود تعجب کنند، در حالی که ماهیانه هزینه این سرویس را می پردازند.

آیا کم کم با خواندن این متن نگران می شوید؟ من حتی درباره تکنولوژی که در پشت پرده سرویس 5G قرار گرفته است صحبتی نکرده ام، درست مانند طیف باندهای مختلفی که برای این سرویس وجود دارد، باند های مختلف به واسطه گوشی های مختلف پشتیبانی می شوند و تصور کنید چقدر سخت است از یک باند به باند دیگری جا به جا شوید.

در حال حاضر، کاربران این شانس را دارند که تلفن همراهشان که از شبکه 4G LTE پشتیبانی می کند در حالی که توسط اپراتور هایی مثل AT&T یا T-Mobile یا Verizon سرویس دهی می شود بتواند بر روی سایر باند ها نیز کار کند. آنها این تفاوت را با لوگویی که بر روی گوشی تان نقش می بندد متوجه خواهند شد. ممکن است سرعت اتصالشان بالاتر یا پایین تر باشد، اما پیام واضح و مشخص است. درک و استفاده از شبکه 5G کار ساده ای نخواهد بود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here