تقریباً یک سالی از آزمایش آخرین گوشی هوشمند سونی توسط مرجع عکاسی DxOMark میگذرد که در این مدت، این مرجع تخصصی هیچ کدام از گوشی های سونی را برای بررسی وارد آزمایشگاه خود نکرده بود. گوشی های شاخصی نظیر اکسپریا XZ1، اکسپریا XZ2 و از همه مهمتر اکسپریا XZ2 Premium مدعیان عکسبرداری از سونی هستند که متاسفانه در بررسی های این مرجع جایی نداشتند.

با گذشت یک سال، حالا DxOMark در اتفاقی جالب یک گوشی میان رده از سونی را به آزمایشگاه خود وارد کرد. اکسپریا XA2 Ultra این فرصت را داشت تا بعد از مدت ها دوباره به نمایندگی از سونی در این آزمایشگاه وارد شود. در تست DxOMark گوشی اکسپریا XA2 Ultra موفق به کسب امتیاز 75 در مجموع عکاسی و فیلم برداری شد که یک امتیاز تقریباً متوسط و قابل انتظار برای این محصول است.

اکسپریا XA2 Ultra در هر دو حالت عکسبرداری و فیلمبرداری تقریباً عملکرد یکسانی داشته است. در حالت عکسبرداری امتیاز این دستگاه 75 و در حالت فیلمبرداری امتیاز 74 بوده است. طبیعی است که اکسپریا XA2 Ultra به عنوان یک مدل میان رده مجموعه ای از قابلیت ها را در دوربین خود نمیبیند که ثمره آن افت امتیاز نسبت به گوشی های پرچمدار خواهد شد.

فبلت اکسپریا XA2 Ultra در حالی امتیاز 75 را از این مرجع دریافت کرده که رقیبی نظیر گلکسی A8 به امتیاز 79 رسیده بود. البته اینجا برندهای چینی را مشاهده میکنیم که در سطح میان رده ها امتیاز به مراتب بالاتری داشتند. البته باید این نکته را در نظر بگیریم که اکسپریا XA2 Ultra یک فبلت سلفی محور است که در بررسی تخصصی این مرجع، قابلیت عکاسی دوربین سلفی اصلا در نظر گرفته نمیشود. با این حال برای یک اسمارت فون تقریباً 3 میلیون تومانی، انتظارات از دوربین پشت این دستگاه به نظر باید بیشتر باشد.