در سال های گذشته و به ویژه با تولد کمپانی های نوظهور چینی، ایده و کپی برداری از محصولات کمپانی های بزرگ در میان این تولیدکنندگان گوشی های هوشمند ترویج یافت. کمپانی هواوی یکی از این کمپانی ها بود که در ابتدا طراحی های خود را از روی محصولات اپل کپی برداری می کرد اما با گذشت زمان به اندازه ای محبوب شد که در حال حاضر یکی از بهترین کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند در دنیا می باشد و محصولات باکیفیتی را تولید می کند.

اما در کنار ایده برداری و کپی کردن طراحی، برخی از کمپانی ها هم دست به تولید محصولاتی تقلبی می زنند که در آن ها از طراحی کاملاً یکسانی با دستگاه اصلی استفاده شده است و حتی برند و مارک دیوایس اصلی نیز بروی آن نصب می شود.

امروز AnTuTu، که یکی از محبوب ترین تست های بنچمارک اسمارت فون ها در دنیا می باشد، خبر جالبی را منتشر کرده است که بر اساس آن، کمپانی سامسونگ محبوب ترین کمپانی تولیدکننده ی گوشی هوشمند برای کمپانی های تولیدکننده ی محصولات فیک بوده است.

به میزان 36.23 درصد از تمامی گوشی های تقلبی تولید شده در دنیا، یکی از محصولات خانواده ی گلکسی بوده است که همین مورد باعث شده است تا سامسونگ به صدر جدول این لیست منتقل شود. در این لیست، گوشی های گلکسی اس 7 با بیش از 8 درصد، بیشترین آمار کپی برداری در میان تمامی گوشی های هوشمند را دارا هستند.

گوشی های تقلبی که با برند اپل روانه ی بازار شده اند، به میزان 7.72 درصد از این آمار را به خود اختصاص داده اند که در این میان، گوشی آیفون 7 پلاس محبوب ترین گوشی اپل برای تولیدکنندگان بوده است. کمپانی های دیگر چون شیائومی، اپو، وان پلاس و هواوی هم درگیر چنین مشکلاتی شده اند و کمپانی های دیگر محصولات بی کیفیت خود را با برند آن ها عرضه کرده اند.

آن طور که انتوتو گزارش می دهد، گوشی های تقلبی از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند. نزدیک به 60 درصد گوشی های تولید شده در این زمینه از چهار هسته ی پردازشی و 30 درصد هم از 8 هسته ی پردازشی استفاده می کنند. دلیل این امر، کاهش هزینه های تولید گوشی بوده است.

در زمینه ی صفحه نمایش های استفاده شده هم شاهد استفاده از نمایشگرهای با کیفیت پایینی هستیم. در بیشتر گوشی های موجود در این رنج، از نمایشگرهایی با رزولوش HD یا حداکثر Full HD استفاده شده است. این در حالی است که گوشی های اصلی که از آن ها کپی برداری شده است معمولاً از نمایشگرهای QHD بهره می برند.

اما درسی که می توان از این گزارش گرفت چیست؟ این که گوشی های تقلبی و فیک از آن چه فکر می کنید به شما نزدیکتر هستند و ممکن است به دلیل قیمت پایین تر آن ها در مقایسه با محصولات اصلی، فریب خرید آن ها را بخورید.

 

منبع: