img_8100
اسمارت فون هایی که در بخش دوربین خود را مدعی میدانند، آنقدر زیاد هستند که اگر ما هر روز یک مقایسه جدید انجام دهیم، باز هم سوژه برای مقایسه خواهیم داشت. اکسپریا XZ که حالا مدعی اولِ دوربین در بین اسمارت فون های سونی است را به صورت پیاپی در برابر رقبایش مشاهده کردیم.

سونی معمولا عادت دارد که هر چند نسل یک بار در پرچمداران خود، سنسور دوربین را تغییر میدهد. اکسپریا Z5 اولین اسمارت فون سونی با سنسور IMX300 بود که پس از آن نسل اول سری X و حالا اکسپریا XZ نیز از همین سنسور استفاده کردند. برخورداری از سنسور مشابه به این معنی نیست که دوربین ها با هم تفاوتی نداشته باشند. در حقیقت سونی هر نسل از سنسورهای خود را به تکامل رسانده و ویژگی های جدیدی را در گوشی های جدید جای میدهد تا از روند تکراری خارج شود.

بنا به درخواست های مکرر کاربران، تصمیم گرفتیم تا این بار، مقایسه ای کامل و البته دقیق بین سه اسمارت فون قدرتمند که همگی از یک سنسور دوربین برخوردار هستند انجام دهیم. اکسپریا XZ به عنوان پرچمدار آخر سونی در کنار اکسپریا X و اکسپریا Z5 Premium هر سه از مدعیان این عرصه هستند و در زمینه دوربین حرف های زیادی برای گفتن دارند.

ما مجموعا هفت عکس را در شرایط مختلف مورد بررسی قرار دادیم که تمامی عکس ها را بدون نام مدل دستگاه پیش روی شما گذاشتیم تا انتخاب عکس برتر توسط شما صورت گیرد. در نهایت بر اساس آرای شما، نتیجه این مقایسه به صورت زیر بود.

منظره اول درصد رای مدل گوشی
عکس الف ۱۱ درصد اکسپریا Z5 Premium
عکس ب ۱۳ درصد اکسپریا XZ
عکس ج ۷۶ درصد اکسپریا X

 


منظره دوم درصد رای مدل گوشی
عکس الف ۸ درصد اکسپریا X
عکس ب ۲۴ درصد اکسپریا Z5 Premium
عکس ج ۶۸ درصد اکسپریا XZ

 


منظره سوم درصد رای مدل گوشی
عکس الف ۲۸ درصد اکسپریا XZ
عکس ب ۷۰ درصد اکسپریا X
عکس ج ۳ درصد اکسپریا Z5 Premium

 


منظره چهارم درصد رای مدل گوشی
عکس الف ۶۸ درصد اکسپریا X
عکس ب ۳۰ درصد اکسپریا XZ
عکس ج ۱ درصد اکسپریا Z5 Premium

 


منظره پنجم درصد رای مدل گوشی
عکس الف ۴۸ درصد اکسپریا XZ
عکس ب ۹ درصد اکسپریا Z5 Premium
عکس ج ۴۳ درصد اکسپریا X

 


منظره ششم درصد رای مدل گوشی
عکس الف ۸۶ درصد اکسپریا XZ
عکس ب ۱۲ درصد اکسپریا Z5 Premium
عکس ج ۲ درصد اکسپریا X

 


منظره هفتم درصد رای مدل گوشی
عکس الف ۱ درصد اکسپریا X
عکس ب ۷۴ درصد اکسپریا XZ
عکس ج ۲۴ درصد اکسپریا Z5 Premium

 


به نظر میرسد رقابت اصلی بین اکسپریا XZ و اکسپریا X باشد. اکسپریا Z5 Premium که یک نسل قدیمی تر از این دو دستگاه است، هر چند که در برخی قسمت ها عملکرد خوبی از خود نشان داد اما در مجموع در سطحی پایینتر از دو دستگاه دیگر قرار میگیرد.

اما بین اکسپریا X و اکسپریا XZ، نتیجه مقایسه نشان میدهد که هر کدام در برخی از زمینه ها برتر از دیگری هستند. در شرایط نوری مناسب و به طور کلی در عکس هایی که در روز و در زیر نور آفتاب گرفته شدند اکسپریا X بهتر از اکسپریا XZ ظاهر شد. کنتراست عکس ها در اکسپریا X مقداری بالاتر و نویز تصاویر کمتر از اکسپریا XZ بود. شاید مهمترین دلیل برتری اکسپریا X بر اکسپریا XZ در این حالت، تجربه به روزرسانی های بیشتر این دستگاه و بهبود عملکرد نرم افزاری دوربین باشد که در آینده میتوانیم این حالت را برای اکسپریا XZ نیز در به روزرسانی های بعدی تجربه کنیم.

اما برتری اکسپریا XZ بر اکسپریا X در شرایط نور کم به خوبی مشخص بود. عکس های درون اتاق و عکس های در محیط های تاریک مثل عکس ششم که در شب گرفته شده، نشان از برتری اکسپریا XZ بر اکسپریا X دارد. همانطور که در بررسی اکسپریا XZ نیز اشاره کردیم، یکی از ایراداتی که به دوربین مدل های حاضر در این مقایسه گرفته شده بود، کیفیت پایین عکس ها در حالت 23 مگاپیکسلی در شب بود که در این بین اکسپریا XZ بهترین عملکرد را در شب با کیفیت 23 مگاپیکسلی از خود نشان داد.

مورد دیگری که حاکی از برتری اکسپریا XZ بر اکسپریا X دارد، قدرت و دقت فوکوس است. ما با اکسپریا X هر چه تلاش کردیم نتوانستیم در محیط روشن یک عکس ماکرو از سوژه مورد نظر بگیریم. در حالی که اکسپریا XZ از فاصله ای به مراتب نزدیکتر، عکس های شفاف و واضحی از سوژه مورد نظر به ثبت رساند. البته نباید عملکرد مناسب اکسپریا Z5 Premium را هم در ثبت این عکس ماکرو نادیده بگیریم.

اگر میانگین آرای این سه دستگاه در هفت قسمت فوق را در نظر بگیریم، عملکرد اکسپریا XZ در مجموع بهتر از دو دستگاه دیگر بود. با این حال انتظار ما از اکسپریا XZ بیشتر از این است چرا که در برخی از عکس ها مثل عکس های روز و عملکرد اکسپریا X که از سنسوری مشابه با این دستگاه برخوردار است بهتر بود. شاید سونی همانند سری Z5 که در به روزرسانی اندروید 6.0.1 دستی به سر و روی دوربین کشیده بود، در اکسپریا XZ نیز با اندروید 7.0 عملکرد دوربین را بهبود ببخشد.

مدل گوشی میانگین آرا
اکسپریا XZ ۴۹ درصد
اکسپریا X ۳۹ درصد
اکسپریا Z5 Premium ۱۲ درصد