original
بدون شک نمایشگاه سالانه CES یکی از هیجان انگیز ترین رویداد های سالانه در حوزه فناوری است. این نمایشگاه که هر سال در اولین روزهای سال نو میلادی و در شهر لاس وگاس برگزار میشود فرصتی مناسب برای به نمایش گذاشتن جدیدترین دستاورد های شرکت های مختلف از سراسر دنیاست.

این نمایشگاه برای سال جاری از روز 6 تا 9 ژانویه در شهر لاس وگاس برگزار میشود. البته برخی شرکت ها از جمله سونی از روز پنجم معرفی محصولات خود را آغاز میکنند. به همین بهانه یک نگاهی به تاریخچه این نمایشگاه و عملکرد سونی در بخش موبایل در سال های گذشته خواهیم انداخت.

نمایشگاه CES اولین بار در سال 1967 و در شهر نیویورک برگزار شد. در اولین دوره این نمایشگاه بیش از 100 غرفه در آن حضور داشتند که مهم ترین اتفاق در آن سال معرفی تلویزیون های با مدار مجتمع بود.
در سال 1971 این نمایشگاه به شیکاگو منتقل و به یک رویداد دو سالانه تبدیل شد. در دهه هفتاد این نمایشگاه تحت تاثیر محصولات مختلف سونی از جمله پخش کننده های صوتی و تصویری بود که در آن سال ها طرفداران زیادی به خود پیدا کرده بود.

این نمایشگاه از اواخر این دهه به شهر لاس وگاس منتقل شد و تا به امروز نیز هر ساله در این شهر برگزار میشود. سونی در طول تاریخ محصولات مختلفی را در این رویداد به نمایش گذاشت که هر کدام در زمان خود یک انقلاب در حوزه فناوری محسوب میشدند. از جمله این محصولات میتوانیم به U-Matic VCR در سال 1971، دستگاه پخش سی دی در سال 1981، تلویزیون HD در سال 1998 و دیسک بلو ری در سال 2003 اشاره کنیم.

اما سونی در بخش موبایل و در سال های اخیر همواره یکی از فعال ترین شرکت ها در این نمایشگاه بوده است. سونی از سال 2011 تا 2014 و در طول چهار سال متوالی در حوزه گوشی های هوشمند به طور جدی در این رویداد حاضر شده بود. سونی در سال های گذشته و در بخش تلفن های همراه محصولات زیر را معرفی کرده است.

سال 2011: اکسپریا Arc
سال 2012: اکسپریا S و اکسپریا Ion
سال 2013: اکسپریا Z و اکسپریا ZL
سال 2014: اکسپریا Z1 Compact

اما سال 2015، در بین سال های اخیر تنها سالی بود که سونی هیچ محصولی را در بخش موبایل به این رویداد وارد نکرد. البته برخی لوازم جانبی تحت نظر بخش سونی موبایل در این رویداد معرفی شدند اما به صورت مستقل، هیچ گوشی هوشمندی از سونی در این رویداد معرفی نشد.

سال 2015، یک سال فعال برای سونی در رویداد سالانه CES بود. در سال گذشته سونی محصولات متنوعی از جمله تلویزیون های فوق باریک اندرویدی، نسخه فلزی ساعت هوشمند، واکمن ZX2 با سیستم عامل اندروید، بلندگوی چراغ دار، هدفون لمسی، بلندگوی های قابل حمل و هندی کم های 4K خود را معرفی کرد.

به هر حال، کمتر از یک هفته تا آغاز این رویداد زمان باقی است. ما هم مثل شما منتظر آغاز این رویداد هستیم تا ببینیم سونی برای ما چه سورپرایزهایی را آماده کرده است. در روزهای آینده تحلیل هایی از این رویداد و محصولات احتمالی حاضر در آن برای شما عزیزان آماده خواهیم کرد.