بیل گیتس معتقد است مایکروسافت با از دست دادن بازار تلفن های همراه 400 میلیارد دلار را نادیده گرفته است

1
۲۸,۷۱۹

بیل گیتس موسس و رئیس فعلی هیئت مدیره شرکت مایکروسافت در طی مصاحبه ای که با شرکت سرمایه گذاری Village Global داشت به این نکته اعتراف کرد که او از اینکه شرکت مایکروسافت موفق نشده است تا در رقابت با ایجاد “پلتفرمی به غیر از گوشی های آیفون” شرکت گوگل را شکست دهد بسیار پشیمان است.

طبق گفته های خود اقای بیل گیتس، “در دنیای نرم افزار، بخصوص در بخش پلتفرم ها، بدین گونه است که برنده کل بازار را از آنِ خود می کند. بنابرین بزرگترین اشتباه زندگی من این بود که سوءمدیریت من باعث شد تا مایکروسافت نتواند آن چیزی باشد که امروزه اندروید در آن جایگاه است. این دقیقا همان چیزی است که می گفتم، اندروید اکنون همان پلتفرم بدون نیاز به گوشی های اپل است. برای مایکروسافت پیروزی در این رقابت می توانست کاملا طبیعی باشد. به طور حتم در این رقابت برنده تمام بازار به دست خواهد گرفت. اگر در این جایگاه شما تنها نیمی از کلی از برنامه های موجود و یا 90 درصد از آنها را در اختیار داشتید، شما در جایگاه خلاصی از عذاب همیشگی تان قرار می گرفتید. دقیقا جایگاهی برای پلتفرمی بغیر از گوشی های اپل وجود داشت و چقدر می ارزید؟ 400 میلیارد دلار که می توانست از کمپانی G به کمپانی M منتقل شود.”

بسیاری استیو بالمر مدیرعامل سابق شرکت مایکروسافت در بین سال های 2000 تا 2014 را عامل اصلی نادیده گرفتن گوشی های آیفون شرکت اپل می شمارند، استیو بالمبر با لحن تمسخر آمیزی به گوشی های شرکت آیفون می خندید، چرا که معتقد بود کسی در این زمان گوشی های گرانی که از ضعف صفحه کلید رنج می برند را نخواهد خرید و این محصول در بازار کسب و کار به سرعت زمین خواهد خورد.

در آن زمان، مایکروسافت سیستم عامل ویندوز موبایل را داشت که نسخه کوچکتر سیستم عامل ویندوز بر روی رایانه های شخصی به حساب می آمد. زمانی که گوشی های آیفون در سال 2007 از راه رسیدند، کمی بعد از آن شرکت گوگل تصمیم گرفت با سیستم عامل اندروید راه آنها را ادامه دهد و کم کم مشخص شد که مردم یک سیستم عامل تمام صفحه را به سایر سیستم عامل ها ترجیح می دهند.

مایکروسافت تلاش کرد تا د سال 2010 با عرضه سیستم عامل ویندوز فون 7 به عرصه رقابت ها بازگردد، اما در همان زمان این سیستم با iOS و اندروید مقایسه می شد. این سیستم عامل با محدودیت از سمت سازندگان رو به رو شد و نیازمند یک بروز رسانی با نام ویندوز فون 8 بود و در نهایت نیز همین نسخه پرونده این سیستم عامل را برای همیشه مهر و موم کرد.

با این حال، برای مایکروسافت نیز بد نشد، چرا که این سال ها و تحت نظر ساتیا نادلا مدیر عامل فعلی شرکت مایکروسافت، این شرکت به با ارزش ترین کمپانی در تمام دنیا بدل شد و هر دو شرکت گوگل و اپل را در این رقابت شکست داد.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here