امروز سونی در گنگره جهانی موبایل 2017 حسابی گرد و خاک به پا کرد. اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Ultra به عنوان دو گوشی هوشمند میانرده اما قدرتمند از سویِ سونی، و گوشی هایِ اکسپریا XZs و اکسپریا XZ Premium، یکی نسخه ارتقا یافته آخرین پرچمدار سونی و دیگری نسخه ارتقا یافتۀ اولین و تنها پرمیوم دنیا نظر بسیاری از اصحاب رسانه را به خود جلب کردند.

این گوشی ها به خوبی وظیفه جایگزینی سری گوشی هایِ نسل قبل سونی را به عهده میگیرند و لایق برحق آخرین گوشی هایِ خانواده X و آخرین بازمانده خانواده Z سونی هستند. اما اگر از جذابیت معرفی محصولات جدید بگذریم، همیشه پس از هیجان هایِ معرفی محصولات سونی بحث تاریخ عرضه این محصولات در دنیا مطرح میشود و کاربران دوست دارند بدانند چه زمانی این محصولات جدید در دنیا عرضه خواهند شد.

راستش را بخواهید هنوز زمان دقیقی از تاریخ عرضه گوشی هایِ جدید خانواده X سونی در دسترس نیست، اما سونی موبایل سرنخ هایی از تاریخ عرضه محصولات مذکور در بیانیه خود به ما داده است. بر اساس اطلاعات به دست آمده، گوشی هایِ اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Ultra سونی اوایل بهار 2017 در دنیا عرضه خواهند شد.

اما وضعیت نسخه ارتقا یافتۀ آخرین پرچمدار سونی، گوشی اکسپریا XZs و جایگزین برحق اولین نسل از پرمیوم سونی چگونه است؟ سونی اشاره میکند که نسخه ارتقا یافتۀ گوشی اکسپریا XZ در ماه آوریل سال 2017 عرضه خواهد شد. اما وضعیت اکسپریا XZ Premium کمی متفاوت است.

همانطور که در جریان هستید، به دلیل مشارکت کمپانی کوآلکام و سامسونگ بر سر ساخت چیپست اسنپدراگون 835 با فناوری 10 نانومتری، هیچ شرکتی به جز سامسونگ تا تاریخ مشخصی حق استفاده از چیپست مذکور را ندارد. حال با توجه به استفاده از این چیپست در گوشی اکسپریا XZ Premium، قطعاً نباید انتظار عرضه گوشی مذکور را در تاریخی نزدیک داشته باشیم.

بنابر اطلاعات کسب شده، اکسپریا XZ Premium به دلیل مجهز بودن به چیپست اسنپدراگون 835 در اواخر بهار 2017 عرضه خواهد شد. در مجموع میتوانیم انتظار داشته باشیم که 3 گوشی اول ( اکسپریا XA1، اکسپریا XA1 Ultra و اکسپریا XZs ) نیمه هایِ فروردین ماه 1396 در کشورمان ایران موجود شوند؛ اما اکسپریا XZ Premium احتمالاً تا نیمه هایِ خُرداد 1396 وارد کشور ایران خواهد شد.