سونی سال گذشته با معرفی اکسپریا X تعریف جدیدی از سطح بندی گوشی های هوشمند را به ما ارائه کرد. یک میان رده قدرتمند که ما آن را شبه پرچمدار میخوانیم در سطحی پایینتر از پرچمداران و بالاتر از میان رده ها قرار داشت. اکسپریا X در حقیقت دست کمی از پرچمداران نداشت اما اندک محدودیت هایی که در آن بود این تلفن هوشمند قدرتمند را از پرچمداران متمایز کرد.

سونی سال گذشته علاوه بر اکسپریا X، یک مدل کامپکت از آن را با نام اکسپریا X Compact به بازار عرضه کرد. مجموعاً این دو تلفن هوشمند شبه پرچمدار، به بازارهای هدفِ سونی عرضه شدند تا در سطح خود بتوانند بازار را به تسخیر در بیاورند.

سونی روز گذشته طی کنفرانسی که با سرمایه گذاران و مدیران خود برگزار کرد برنامه های آینده خود را تشریح نمود. در خبر قبلی به اطلاع رساندیم که سونی برای نیمه دوم سال جاری فقط قصد معرفی دو گوشی هوشمند از سطح پرچمداران را دارد، اما در گزارش های سونی به این نکته تاکید شده که مدل های شبه پرچمدار دیگر جایی در برنامه ریزی سونی نخواهند داشت.

مهمترین دلیل برای این تصمیم گیری از جانب سونی، فروش کمتر از انتظار اکسپریا X و اکسپریا X Compact بود. این دو دستگاه حدود 85 درصد از مقداری که سونی برای فروش آنها در ژاپن تخمین زده بود به فروش رسید؛ در حالی که خارج از ژاپن تنها 31 درصد از تخمین فروش این دو درست از آب درآمد. مجموعا 43 درصد از تخمین فروش اکسپریا X و اکسپریا X Compact در عمل به واقعیت تبدیل شد. این در حالی است که فروش اکسپریا XZ و اکسپریا X Performance در ژاپن 104 درصد (یعنی بیشتر از مقداری که انتظار داشتند) و در سایر نقاط جهان 60 درصد از کل فروش بود که مجموعاً 88 درصد از فروش کل که مورد نظر سونی بود تحقق پیدا کرد.

بنابر این تصمیم به طور حتم در سال جاری خبری از جایگزین برای اکسپریا X نخواهد بود و با توجه به کارنامه این تلفن هوشمند در بازار شاید دیگر شاهد چنین سطح از گوشی های سونی نباشیم. اکسپریا X اسمارت فون بسیار خوبی است اما در ابتدای عرضه، قیمت بالای آن نتوانست این تلفن هوشمند دوست داشتنی را به جایگاهی که شایسته آن بود برساند.

منبع: