Sony-Xperia-Z5-Premium

همینطور که  آگاه هستید اکسپریا Z5 Premium از صفحه نمایشی 5.5 اینچی با تراکم پیکسلی 806ppi و وضوح 3840×2160 بهره می برد. اگر پیش از این هم با سایت تخصصی اکسپریا همراه بوده باشید اشاره کردیم که صفحه نمایش این غول همیشه 4K نیست، نکته ای که از نگاه منتقدان اکسپریا هم مثبت و هوشمندانه انگاشته شد.

زمانی که در نمایشگاه IFA 2015 در برلین اولین نمونه هایی از این محصول در معرض عموم قرار گرفت، بازخورد ها و شایعات اولیه در عین ناباوری حاکی از این بود که اسکرین شات هایی که از صفحه نمایش این دستگاه گرفته می شد وضوح 1080p داشتند، اما بررسی های بعدی نشان داد که سیستمی هوشمند برای کنترل وضوح صفحه نمایش در اکسپریا Z5 Premium قرار داده شده که وضوح صفحه نمایش را در مواقع لازم به 4K میرساند؛ چندی پیش سونی در بیانیه ای رسمی به سایت فون آرنا این موضوع را تایید کرده است:

Xperia Z5 Premium features a 4K display with a resolution of 3840×2160 pixels based on SID Standard and enables all video and image content to be enjoyed in 4K resolution. All other content is displayed at 1080P or lower resolution in order to optimise the performance and battery stamina for this device, ensuring you can enjoy the 4K resolution when you need it most

اکسپریا زی فایو پریمیوم از صفحه نمایشی 4K با وضوح 3840×2160 بر پایه استاندارد SID استفاده می کند و قادر است لذت تماشای تمامی محتواهای تصویری و ویدئویی را در وضوح 4K بهره مند سازد. هرآنچه غیر از موارد ذکر شده در وضوح 1080p یا پایین تر به منظور بهینه سازی عملکرد سیستم و استقامت باتری این دستگاه و اطمینان از اینکه هر زمانی که نیاز به وضوح 4K داشته باشید نمایش داده می شود.

Xperia-4K_1-640x428

Xperia-4K_4-640x400

موضع اتخاذ شده از جانب سونی به جرئت می توان گفت یکی از عقلانی ترین راه ها به جهت مهاجرت به وضوح صفحه نمایش بالاتر از 1080p بود، چرا که پیش از این سونی به علت عدم استفاده از وضوح کوآد اچ دی یا QHD مورد پرسش قرار میگرفت؛ دیگر رقیبان نیز وضوح صفحه نمایش QHD یا 1440p را یکی از موارد برتری خود می دانستند، پاسخ سونی در آن زمان این بود که به چنین وضوح صفحه نمایشی نیازی نیست.

حال سونی با ارائه این محصول هم برتری خود را نشان داد و هم ثابت کرد هنوز هم همیشه به صفحه نمایش های بالاتر از 1080p نیازی نداریم و هر زمان لازم باشد کاربر از صفحه نمایش 4K لذت لازم را خواهد برد.

پس جای تعجبی ندارد که سونی اشاره می کند که باتری این دستگاه همچون دیگر برادرانش دو روز دوام خواهد آورد. به عبارتی می توان گفت در این محصول در کنار صفحه نمایش خیره کننده می توانید از عمر باتری قابل قبولی نیز بهره ببرید، این قابلیت یعنی استفاده از وضوح 4K کاری بیهوده نیست و بسیار زیرکانه است که خود می تواند باعث ایجاد تغییر در نگاه و انتظارات کاربران و همچنین تغییر رویکرد در تولید پرچم داران آینده دیگر تولید کنندگان موبایل نیز باشد.

 

منبع: