sony_hq_rain_2-600x450

همانطور که پیشتر و در سال 2015 اعلام شده بود، سونی در نظر دارد بخش طراحی و توسعه سخت افزاری دوربین هایِ خود را از بخش تولید محتوی جُدا کند. این موضوع که قبلاً درباره آن تصمیم گیری شده بود، قرار است تا پایان سال 2018 میلادی به انجام برسد. اما دلیل سونی برایِ جُداسازی تجارت دوربین از تولید محتوی و بخش هایی به جز سنسورهایِ دوربین چیست؟ سونی اینچنین پاسخ میدهد:

پاسخ بسیار ساده است! سودآوری. تکه تکه کردن بخش هایِ بزرگ و تقسیم آنها به بخش هایِ کوچک میتواند مدیریت تمامی بخش ها را آسان تر کند. سونی در نظر دارد با جُدا کردن بخش هایِ غیر مربوطه از بخش سنسورهایِ دوربین و تولید دوربین هایِ حرفه ای، به بخش هایِ مذکور جانِ دوباره ببخشد و از این طریق باعث سودآوری بخش هایِ مربوطه شود.

این موضوع اما فقط درباره سونی اتفاق نیفتاده است. پیش از این نیز کمپانی هایِ بزرگی چون IBM در مقاطعی دست به تقسیم بخش هایِ بزرگ به بخش هایِ کوچک تر زده بودند تا بتوانند از پتانسیل هر یک از این بخش هایِ تخصصی سود بهتری به دست آورند. البته درباره سونی این موضوع متفاوت از گذشته میباشد و این کمپانی در نظر دارد به جایِ فروش یک یا چند بخش، آنها را به بخش هایِ کوچکتری تقسیم کرده و به آنها هدف جدیدی بدهد.

سونی حدود 3.500 کارمند در بخش هایِ مربوط به تولید محتوی برایِ دوربین هایِ حرفه ای، دوربین هایِ معمولی، تجهیزات پزشکی و اتاق عمل دارد. حال سونی در نظر دارد این بخش ها و کارمندانش را به بخش جدیدی انتقال دهد که بتوانند تصمیمات تجاری بهتر و درست تری بگیرند، به تحقیق و توسعه بیش از پیش بپردازند و با بازاریابی مناسب سود بهتری را عاید کمپانی سونی کنند.

سونی پیش از این چنین تصمیمات معقولی را برایِ بخش هایِ مربوط به تولید محتوی دیجیتال گرفته بود، که در نهایت منجر به بازدهی بهتر این بخش ها شد. من باب مثال میتوان به تجارت بخش هایِ موسیقی، فیلم و سرگرمی هایِ سونی اشاره کرد. در نقشه راه 3 ساله ای که در سال 2015 تدوین شد، تصمیم بر این شد که تجارت دوربین از بخش تولید محتوی و راهکارهایِ تجاری مربوط به این عرصه به صورت کُلی جُدا شود و به این ترتیب، این جُداسازی کامل تا پایان سال مالی 2018 میلادی عملی خواهد شد.

بر این اساس، بخش هایِ مربوطه ای که به آنها اشاره شد میتوانند با سرعت و قدرت عمل بیشتری پا به عرصه رقابت گذاشته و بخش دوربین هایِ سونی بیش از پیش خود را در عرصه جهانی مطرح سازد. این موضوع به بخش دوربین هایِ سونی این قدرت را میدهد که بدون در نظر گرفتن سود و زیان زیربخش هایِ مربوطه و نگرانی هایِ پیشین به تولید سنسورهایِ دوربین و دوربین هایِ فیلمبرداری و عکسبرداری بپردازد.

این موضوع همچنین باعث میشود که سونی بتواند درک بهتری نسبت به بخش هایِ سودده و زیان رسان پیدا کند و در صورتی که یک بخش با مشکل و زیان رسانی مواجه شد، به سادگی تعطیل شده یا به حالت تعلیق درآید و در نتیجه به بخش هایِ دیگری که کار خود را به خوبی انجام میدند آسیبی نرسانند. به عنوان مثال اگر روزی بخش تولید محتوی سوددهی لازم را نداشت، نیاز نیست سونی به صورت کُلی بخش دوربین هایِ خود را تعطیل کرده یا تجارت آنرا به کمپانی دیگری واگذار کند، چون بخش دوربین به چند بخش کوچکتر تقسیم میشود و به این ترتیب کارکرد و نقشه راه هر یک از این بخش ها به صورت مستقل مشخص خواهد بود.

منبع: