سال 2016 را به جرأت میتوانیم یکی از پرمخاطره ترین سال ها برایِ بخش موبایل شرکت هایِ بزرگی چون اَپل و سامسونگ بدانیم. سامسونگ در نیمه هایِ سال میلادی جاری گوشی محبوب گلکسی نوت 7 را در دنیا عرضه کرد، که به کمک تبلیغات بسیار زیاد این کمپانی توانست نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند و با فروش بسیار بالایی صدرنشین جدول فروش گوشی هایِ هوشمند در دنیا شود.

اما دیری نپایید که با مشکلات به وجود آمده برایِ باتری این گوشی هوشمند، فروش این گوشی با کاهشی محسوس همراه شد. بد شانسی سامسونگ در فروش گلکسی نوت 7 اما به اینجا ختم نشد و با حاد شدن موضوع باتری و انفجارهایِ به وجود آمده در سرتاسر دنیا، نهایتاً کمپانی کُره ای سامسونگ مجبور به جمع آوری و غیرفعالسازی گوشی مذکور در سراسر دنیا شد و به این ترتیب گلکسی نوت 7 هم برایِ سامسونگ و هم طرفداران این کمپانی کُره ای به یکی از بدترین خاطراتشان بدل گشت.

در این بین، کمپانی سونی جدیدترین پرچمدار خود را کمی پس از گلکسی نوت 7 در نمایشگاه  2016 IFA معرفی کرد و پس از چندی این گوشی هوشمند در دنیا عرضه شد. در کنار سونی، کمپانی LG با گوشی V20، کمپانی گوگل با گوشی هایِ جدید پیکسل خود، کمپانی تایوانی اچ.تی.سی با گوشی HTC 10، کمپانی موتورولا با گوشی Moto Z و نهایتاً کمپانی نوپایِ OnePlus با گوشی OnePlus 3T در کورس رقابت قرار گرفتند.

بدیهی است که این گزارش درباره نیمسال دوم سال 2016 میلادی میباشد و به همین دلیل خبری از گوشی هایِ اچ.تی.سی 10، ال.جی G5 و OnePlus 3 نمیباشد. مؤسسه آماری Apteligent در نموداری که اَخیراً ارائه داده است، میزان استفاده از گوشی هایِ اَندرویدی را در نیمه دوم سال 2016 میلادی به تصویر کشیده است، که به نظر میرسد برایِ طرفداران کمپانی سونی بسیار خوشحال کننده میباشد.

در نموداری که ارائه شده، به خوبی قابل مشاهده است که با توقف تولید گوشی گلکسی نوت 7 سامسونگ، بیشتر کاربران دنیا به سمت برند سونی و جدیدترین پرچمدار این کمپانی اَصیل ژاپنی کشیده شده اند. این گزارش به خوبی نشان میدهد که کاربران کثیری از گوشی گلکسی نوت 7 به سمت اکسپریا XZ آمده اند.

البته در این بین کمپانی هایِ دیگر نیز فروش به نسبت خوبی را تجربه کرده اند، اما بیشترین سهم نصیب کمپانی سونی و گوشی اکسپریا XZ شده است. به نظر میرسد سونی با معرفی و عرضه گوشی اکسپریا XZ که بازخورد بسیار خوبی از سویِ منتقدین و کاربران دریافت کرده است دوباره به کورس رقابت بازگشته است.

فعلاً تنها مرجع معتبری که فروش نسبی گوشی هایِ هوشمند در نیمه دوم سال 2016 را تا حدودی به تصویر کشیده است مؤسسه آماری Apteligent میباشد و برایِ اعلام رسمی میزان فروش گوشی هایِ هوشمند، باید تا انتشار گزارش مالی 3 ماهه سوم سال 2016 شرکت هایِ معتبر دنیا در ژانویه 2017 میلادی منتظر بمانیم و ببینیم که سونی با اکسپریا XZ چقدر توانسته است موفق باشد. نظر شما در این باره چیست؟

منبع: