sony_xperia_z5_premium_4k
وقتی صحبت از صفحه نمایش 4K در گوشی هوشمند میشود، بی اختیار همه به یاد اکسپریا Z5 Premium می افتیم. اکسپریا Z5 Premium نه تنها اولین اسمارت فون دنیا با صفحه نمایش 4K است بلکه با گذشت نزدیک به یک سال انحصار این قابلیت را همچنان در اختیار خود قرار داده و تنها اسمارت فون دنیا با صفحه نمایش 4K نیز باقی مانده است.

یک ماه تا آغاز رویداد سالانه IFA 2016 باقی مانده و سونی خود را برای حضور مقتدرانه در این رویداد آماده میکند. IFA همان نمایشگاهی است که سال گذشته سونی در آن خانواده Z5 را به نمایش گذاشت. اکسپریا Z5 Premium نیز یکی از اعضای این خانواده بود که با صفحه نمایش 4K در این رویداد خبرساز شد. حالا با نزدیک شدن به این رویداد همه نگاه ها به سونی است که آیا دوباره این کمپانی ژاپنی اسمارت فون جدیدی را با صفحه نمایش 4K معرفی میکند یا خیر؟

تا این لحظه هیچ اطلاعاتی از وجود یک اسمارت فون با صفحه نمایش 4K توسط سونی برای نمایشگاهِ پیش رو در دسترس نیست. اما این چیز عجیبی نیست چرا که سال گذشته نیز تنها چند روز قبل از نمایشگاه IFA اولین اطلاعات از وجود یک گوشی هوشمند با صفحه نمایش 4K درز کرده بود. پیش بینی این که آیا سونی امسال هم به صفحه نمایش 4K خود در گوشی های هوشمند خود مینازد یا نه کار دشواری است اما با تحلیل شرایط و اوضاع و احوال مختلف میتوانیم به نتایج قابل قبولی در این خصوص برسیم.
4K
در حالی که از سال 2014 کمپانی های مختلف به استفاده از صفحه نمایش QHD در پرچمداران خود روی آوردن اما سونی (اگر پریمیوم را به حساب نیاوریم) هنوز از مرز FHD در پرچمداران خود فراتر نرفته است. سونی سال گذشته اکسپریا Z5 را در حالی که همه انتظار داشتند این دستگاه مجهز به صفحه نمایش QHD شود با صفحه نمایش FHD معرفی کرد اما در کنار آن یک برادر بزرگتر را با صفحه نمایش 4K به نمایش گذاشت تا نشان دهد اگر قرار به بالابردن رزولوشن است سونی روی دست همه بلند خواهد شد.

امسال نیز اطلاعاتی که از پرچمدار آینده سونی به بیرون درز کرده وجود صفحه نمایش FHD را در این دستگاه تایید میکند. شاید همین نکته کمی شانس وجود یک اسمارت فون دیگر با صفحه نمایش 4K را در نمایشگاه امسال بالا ببرد. یعنی دقیقا تکرار حرکت سال گذشته که سونی پرچمدار اصلی خود را با صفحه نمایش FHD معرفی کرد و در کنار آن از یک اسمارت فون با مشخصات سخت افزاری مشابه را با صفحه نمایش 4K پرده برداشت.

سونی سال گذشته در صفحه نمایش اکسپریا Z5 Premium از پنل کمپانی شارپ که تنها پنل 5.5 اینچی با رزولوشن 4K در جهان بود استفاده کرد. سونی یکی از سهام داران شرکت JDI یا همان ژاپن دیسپلی است که معمولا از محصولات همین کمپانی در گوشی های هوشمند خود استفاده میکند. کمپانی ژاپن دیسپلی چندی قبل همانند شارپ به تکنولوژی ساخت صفحه نمایش 5.5 اینچی با رزولوشن 4K برای گوشی های هوشمند رسید. پس احتمالِ اینکه سونی امسال از پنل صفحه نمایش JDI در یکی از گوشی های هوشمند خود استفاده کند نیز کم نیست.
Screenshot (39)
با این که در بالا شانس های حضور یک اسمارت فون با صفحه نمایش 4K در نمایشگاه امسال را مثبت اعلام کردیم اما دلایلی هم وجود دارد که احتمالِ این موضوع را پایین می آورد. سونی در سیاست جدید خود اعلام کرده که سعی دارد تا با کاهش هزینه ها سود بیشتری از فروش گوشی های هوشمند خود بدست بیاورد. در حالی که صفحه نمایش 4K آنقدر هزینه بردار است که کار را برای سودآوری دشوار میکند. هزینه ساخت صفحه نمایش در این مقطع زمانی آنقدر زیاد است که هنوز هیچ کمپانی دیگری جرأت استفاده از آن را در گوشی های هوشمند خود ندارد. حتی در اوایل عرضه اکسپریا Z5 Premium به بازار نیز شایعاتی در خصوص احتمال توقف تولید این دستگاه به علت هزینه بالای ساخت به گوش میرسید که در نهایت سونی تولید و عرضه این دستگاه را ادامه داد.

پس این احتمال نیز وجود دارد که سونی تجربه اکسپریا Z5 Premium را به خاطر هزینه های گزاف ناشی از به کار گیری صفحه نمایش 4K تکرار نکند. تجربه ای که قطعا در سال های آینده تکرار خواهد شد اما هنوز شاید برای فراگیر شدن آن و توسعه آن زود باشد. نظر شما در این رابطه چیست؟

Sony-Xperia-Z5-Premium-Special-Features-Pros-and-Cons