سونی در نمایشگاه MWC به احتمال فراوان از پرچمدار جدید خود رونمایی میکند. تاریخ رونمایی از پرچمدار جدید سونی احتمالاً با معرفی گلکسی S9 همزمان خواهد شد، اما بر خلاف سامسونگ، سونی مراقبت ویژه ای اسرار خود داشته و تا حد توان از درز اطلاعات گوشی های خود جلوگیری میکند. به همین خاطر دانسته های ما از پرچمدار جدید سونی بسیار کمتر از پرچمدار سامسونگ است.

شب گذشته یک مدل ناشناخته از سونی تاییدیه FCC را بدست آورد. این مدل ناشناخته به نظر پرچمداری خواهد بود که در کنگره جهانی موبایل معرفی میشود. مهمترین اطلاعاتی که در تاییدیه FCC به ما میرسد، ابعاد کلی دستگاه و اندازه صفحه نمایش است. بر اساس تاییدیه بدست آمده طول این دستگاه 152.79 میلی متر و عرض دستگاه نیز 72.42 میلی متر است که در این قاب، یک صفحه نمایش 5.7 اینچی جای گرفته است.

این ابعاد حداقل برای سونی اندکی عجیب به نظر میرسد. چرا که عرض این دستگاه از گوشی های 5.2 اینچی سونی کمتر اما طول آن نزدیک به گوشی های 5.5 اینچی سونی است. اگر بخواهیم یک نمای ساده از این ابعاد را طراحی کنیم، به چنین ظاهری برخورد میکنیم.


اگر قرار به چنین طرحی برای پرچمدار جدید سونی باشد، نسبت طول به عرض صفحه نمایش تقریباً دو برابر، یا به عبارتی همان نسبت 18:9 خواهد شد. اطلاعاتی که پیش از این در دست است نشان میدهد سونی موبایل همچنان در پرچمدار امسال خود از نسبت 16:9 استفاده خواهد کرد. با این حساب عملاً چنین طرحی برای گوشی مذکور رد خواهد شد. پس با این ابعاد و اندازه صفحه نمایش، چه طرحی در انتظار پرچمدار آینده سونی است؟

فرضیه دوم این است که سونی در طراحی جدید خود، به عصر سونی اریکسون باز گشته و طراحی گوشی اکسپریا Neo را در این دستگاه پیاده خواهد کرد. به عبارت دیگر قسمت بالا و پایین دستگاه قوس داشته و طول 152 میلی متری از بالاترین نقطه تا پایین ترین نقطه دستگاه را نشان میدهد.

در صورتی که این فرضیه درست باشد، سونی میتواند صفحه نمایش 16:9 را با حذف حاشیه های کناری به این صورت در قالب یک گوشی هوشمند با طول 152 میلی متر جای دهد. در این مورد نسبت صفحه نمایش به بدنه مشخص نیست، چرا که میزان قوس فوقانی و تحتانی معلوم نبوده تا بتوان نسبت دقیق صفحه نمایش به بدنه را محاسبه کرد. اما قطعا در چنین صورتی نیز با یک اسمارت فون کم حاشیه رو به رو خواهیم بود.

ما در اینجا دو فرضیه را مطرح کردیم که در فرضیه اول ضرورت نسبت 18:9 را برای صفحه نمایش ایجاب میکند و در فرضیه دوم، به شرط نسبت 16:9 باید با قوس در بالا و پایین همراه باشد. در این صورت طراحی نهایی تا حدودی شبیه به اکسپریا Neo خواهد شد که در سال 2011 روانه بازار شده بود.

باید ذکر کنیم که این فقط یک فرضیه است و قطعا ما نمیدانیم که طرح نهایی به چه صورت خواهد بود. اصلا ممکن است اطلاعات تایید شده در FCC مربوط به پرچمدار آینده سونی نبوده و سونی یک مدل میان رده را با صفحه نمایش 5.7 اینچی آماده کرده است. به هر حال در صورتی که فرضیه های ما صحت داشته باشد، با یک مدل در طراحی نسبتاً مشابه با طرح زیر مواجه خواهیم شد. نظر شما چیست؟