مراسم E3 امسال آبستن حوادث بسیار زیادی برایِ کمپانی هایِ بزرگ بازیسازی دنیا بود، اما این کارزار برایِ کدام کمپانی ها مهم بود؟ در این بین نه نینتندو و نه یوبیسافت، بلکه تنها سونی و مایکروسافت بودند که به جدال پرداختند، جدالی که شاید بسیاری برنده آنرا بدون شک مایکروسافت اعلام کردند. اما آیا واقعاً مایکروسافت برنده نهایی این بازی است؟

در بحث کنسول هایِ نسل هشتم، سونی و مایکروسافت در یک رقابت عادلانه و در سال 2013 سربازان خود را به میدان فرستادند. سونی در تاریخ 15 نوامبر 2013 میلادی و مایکروسافت در تاریخ 22 نوامبر 2013 میلادی کنسول هایِ PS4 و XBOX1 را برایِ جهانیان عرضه کردند.

سپس در تاریخ 7 سپتامبر 2016 میلادی سونی از کنسول ارتقا یافتۀ خود با نام PS4 Pro پره برداشت و نهایتاً در تاریخ 10 نوامبر 2016 میلادی آنرا برایِ علاقه مندان به بازیهایِ رایانه ای عرضه کرد. مایکروسافت اما در این بین هنوز مشغول طراحی کنسول ارتقا یافتۀ خود ماند و پس از کش و قوس هایِ فراوان، در مراسم E3 امسال نسل ارتقا یافتۀ کنسول خود را با نام XBOX ONE X که پیشتر آنرا با نام پروژه اسکورپیو میشناختیم معرفی کرد و در نظر دارد پاییز امسال آنرا به بازارهایِ جهانی عرضه کند.

سونی تا به امروز در طی اَدوار مختلف گزارش فروش کنسول خود را به صورت بسیار شفاف اعلام کرده است و در آخرین آماری که توسط این کمپانی منتشر شد، سونی موفق به فروش 60.4 میلیون نسخه از کنسول هایِ PS4 خود تا تاریخ 12 ژوئن 2017 میلادی شده است؛ اما مایکروسافت همچنان آماری از فروش کنسول خود تا به امروز ارائه نکرده است و از انتشار آمار فروش کنسول خود امتناع می ورزد.

سونی پیش از آغاز مراسم E3 2017 اعلام کرده بود که ما ترسی از کنسول ارتقا یافتۀ مایکروسافت نداریم و این کمپانی در صورتی میتواند موفق شود که یکی از 2 سناریویِ غیرممکن مطرح شده توسط سونی را اجرایی کند. یا آنقدر کنسول خود را ارزان عرضه کند که با قیمت رقابتی بتواند از فروش PS4 Pro سبقت بگیرد، یا اینکه آنقدر بازی جذاب انحصاری معرفی کند که بتواند سونی را با مشکل مواجه کند.

کنفرانس مایکروسافت به اتمام رسید و کنسول ارتقا یافتۀ XBOX ONE X هم معرفی شد و در کنار این کنسول قیمت غیرعقلانی 500 دلاری آن و بازی هایِ بسیار محدود انحصاری نیز معرفی شدند. حال یک قدم به پیش بینی سونی نزدیک شده ایم و میتوانیم بگوییم پیش بینی هایِ سونی محتمل است، چون نه مایکروسافت قیمت کنسولش را رقابتی کرده است ( قیمت 500 دلاری XBX ONE X در مقابل قیمت 400 دلاری PS4 Pro ) و نه بازی هایِ انحصاری خاصی دارد ( به جز یک بازی، Forza جدید، که آن هم به تنهایی نمیتواند کاری برایِ مایکروسافت کند ).

بر اساس آمارهایِ غیر رسمی، سونی قصد دارد در آینده باز هم قیمت کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro را کاهش دهد و با حجم بسیار زیاد بازی هایِ انحصاری این کنسول، به نظر مایکروسافت حرفی برایِ گفتن در مقابل سونی نخواهد داشت. همچنین به دلیل دیر عرضه شدن کنسول ارتقا یافتۀ مایکروسافت ( همانطور که گفته شد، XBOX ONE X پاییز امسال تازه عرضه خواهد شد! )، بازی هایِ انحصاری نه چندان جذاب و قیمت نه چندان رقابتی، این کمپانی قاعده بازی را خواهد باخت.

در آخرین بیانیه ای که مایکروسافت منتشر کرده نیز اشاره شده است که این کمپانی با وجود قیمت گذاری بسیار غیرمعقول کنسول ارتقا یافتۀ خود، باز هم از فروش هر نسخه از این کنسول سودی به جیب نمیزند که هیچ، در واقع متحمل ضرر نیز خواهد شد، که این موضوع بار بسیار سنگین تری بر پیکره ناکامی هایِ مایکروسافت و کنسول XBX1 خواهد افزود و کار را برایِ مایکروسافت مشکل تر میکند.

این موضوع بسیار واضح و روشن است که مایکروسافت با فروش نه چندان خوب کنسول XBX1 و بدبیاری هایِ پشت هم، اَکنون نیز با کنسول ارتقا یافتۀ خود باز اقبال چندانی در برابر سونی نخواهد داشت، چون زمانی که کنسول XBOX ONE X منتشر میشود، سونی دقیقاً یکسال کنسول ارتقا یافتۀ خود را فروخته است و سود کلانی از فروش آن به جیب زده است.