تازه چند روز از معرفی اکسپریا XZ1 و برادر کوچکترش، اکسپریا XZ1 Compact میگذرد که این دو تلفن هوشمند، موافقان و مخالفان زیادی را پیدا کردند. گروهی از همین حالا خود را برای خرید اکسپریا XZ1 آماده میکنند و گروه دیگر این تلفن هوشمند را شایسته پرچمداری سونی نمیدانند.

سونی در سال های اخیر نشان داده، سیاست های خود را بر مبنای سودآوری چیده است، حتی اگر به قیمت کاهش فروش تلفن های هوشمند خود تمام شود. اکسپریا XZ1 در مسیری قرار دارد که سونی موبایل را به سودآوری بیشتر نسبت به دوره های گذشته برساند و در این راه، سونی سیاست های خاصی را در نظر دارد که ما و شما از بسیاری از آنها بی خبریم.

سونی با عملکرد غیر منتظره خود در نمایشگاه موبایل بارسلون، انتظارات را از خود بالا برد. همه در نمایشگاه IFA 2017 چشم به سونی داشتند تا یک محصول کاملا متفاوت در مقایسه با اکسپریا XZ Premium معرفی کند، اما این اتفاق رخ نداد. ما به دنبال این هستیم تا تصمیم سونی برای معرفی یک گوشی هوشمند با چنین مشخصاتی که اکسپریا XZ1 نام دارد را درک کنیم. تصمیمی که شاید مخالفان زیادی داشته باشد، اما قطعاً فکر زیادی در پشت آن قرار گرفته است.

کلید حل این معما، در دست آخرین خانواده از سری Z سونی است. چطور؟ دو سال قبل، در همین روزها سونی از سه گوشی هوشمند در سه رده مختلف با نام های اکسپریا Z5، اکسپریا Z5 Compact و اکسپریا Z5 Premium پرده برداشت. این سه گوشی هوشمند به ترتیب در اندازه های 5.2 اینچ، 4.6 اینچ و 5.5 اینچ، تقریباً مشخصات مشابهی داشتند که تنها ابعاد، صفحه نمایش و یک سری موارد ناچیز، تمیز دهنده این سه دستگاه از یکدیگر بود.

اگر به اکسپریا XZ1 نگاه کنیم، متوجه میشویم که سونی دقیقاً همان سیاستی که در سری Z5 داشت را در این دستگاه نیز پیاده کرده است. مرکزیت اصلی این خانواده، اکسپریا XZ1 است که نقش اکسپریا Z5 را ایفا میکند. یک برادر کوچکتر به اسم اکسپریا XZ1 Compact دارد که تجربه شیرین اکسپریا Z5 Compact را تکرار میکند. و البته یک برادر بزرگتر به اسم اکسپریا XZ Premium که بر خلاف دوره قبلی، چند ماه زودتر از دو دستگاه دیگر معرفی و روانه بازار شد. در واقع اکسپریا XZ Premium درست است که نام XZ را بر دوش میکشد، اما همان نسخه پریمیوم اکسپریا XZ1 است که چند ماه زودتر به دست مشتریانش رسیده است.

در حقیقت سونی همانند دو سال پیش، سه تلفن هوشمند در سه رده مختلف را با مشخصات مشابه معرفی کرده با این تفاوت که این بار، نسخه پریمیوم کمی زودتر از دو مدل دیگر به بازار عرضه شده است. شاید همین اتفاق، یعنی معرفی زودهنگام اکسپریا XZ Premium باعث شد تا اکسپریا XZ1 جذابیت های کمتری برای ما داشته باشد. فرض کنید که اکسپریا XZ Premium نیز هفته گذشته با اکسپریا XZ1 معرفی میشد. امروز ما شاهد یک خانواده کامل بودیم که برای اولین بار، ویژگی های جالبی مثل دوربین با قابلیت فیلم برداری 960 فریم بر ثانیه، ویژگی Motion Eye، قابلیت 3D Creator، به روزترین سخت افزار موجود، صفحه نمایش HDR و … را با خودش به همراه داشت. قطعاً در آن حالت ما از اکسپریا XZ1 شگفت زده میشدیم.