تقریباً یک هفته از ورود گوشی های جدید سونی به بازار ایران میگذرد. از یک هفته قبل، به صورت همزمان چهار گوشی اکسپریا XZ2، اکسپریا XA2، اکسپریا XA2 Ultra و اکسپریا L2 در فروشگاه های کشور عرضه شدند و در آینده ای نزدیک اکسپریا XZ2 Compact نیز به جمع آنها خواهد پیوست.

گوشی های جدید سونی در بازار کشور، با قیمت 1.5 میلیون تومان برای اکسپریا L2 آغاز میشود و تا قیمت 5 میلیون تومان برای اکسپریا XZ2 ادامه پیدا میکند. این برای اولین بار است که ما شاهد یک گوشی 5 میلیون تومانی از سونی در بازار ایران هستیم. اتفاقی که تا سال گذشته حتی برای گوشی های اپل نیز عجیب بود اما مشاهده میکنیم که برندهای دیگر نیز تجربه گوشی هایی با این محدوده قیمت را بدست آوردند.

عوامل مختلفی در قیمت گذاری گوشی های هوشمند در ایران دخیل هستند که مهمترین آنها، قیمت ارز است. در واقع این قیمت ارز است که حدود قیمت گوشی های هوشمند را مشخص میکند و سایر عوامل تاثیر کمتری در قیمت گذاری تلفن های هوشمند در ایران دارند. بر کسی پوشیده نیست که شرایط حاکم بر اقتصاد کشور در ماه های گذشته، تا چه اندازه قیمت اجناس الکترونیکی که از آن سوی مرزها وارد خاک ایران میشوند را تحت تاثیر قرار داده است. با تمام این اوصاف، حال سوالی که مطرح میشود این است که آیا قیمت انتخاب شده برای گوشی های سونی در ایران منصفانه است یا اینکه باید قیمت های متفاوتی در این خصوص در نظر گرفته شود؟

بررسی قیمت گوشی های سونی در ایران را با اکسپریا XZ2 شروع میکنیم. جایی که این محصول با قیمت تقریبی 5 میلیون تومان، یکی از گرانترین گوشی های اندرویدی لقب گرفته است. شاید در نگاه نخست، قیمت 5 میلیون تومانی اکسپریا XZ2 در مقایسه با رقیب هم رده خود، یعنی گلکسی S9 حدود یک میلیون تومان گرانتر باشد، اما مشاهده میکنیم که گوشی های دیگری نیز با همین محدوده قیمت در هفته های گذشته وارد بازار شدند که نمونه آن نوکیا 8 Sirocco است که با وجود قیمت جهانی کمتر نسبت به اکسپریا XZ2، تقریباً 4.5 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

پس ماجرا از چه قرار است؟ آیا اکسپریا XZ2 گرانتر از قیمت واقعی است یا قیمت حقیقی این دستگاه همینقدر است؟ بعد از افزایش قیمت ارز در اوایل سال جاری، وعده توزیع دلار 4200 تومانی به واردکنندگان داده شد که در آن مقطع بسیاری از واردکنندگان گوشی های خود را با دلار 4200 تومانی وارد کردند. اما بعد از چند هفته، گوشی های موبایل از سبد محصولات مجاز برای دریافت دلار 4200 تومانی خارج شد که نتیجه آن بالارفتن قیمت گوشی های هوشمند شد. حذف سهمیه دریافت دلار 4200 تومانی برای برندهای مختلف به تدریج انجام شد که در نتیجه، بعضی از گوشی ها از چند هفته قبل با دلار آزاد و بعضی از گوشی ها تا امروز با دلار 4200 تومانی وارد کشور شدند که آنها نیز به زودی از دریافت دلار 4200 تومانی محروم خواهند شد. به همین خاطر مشاهده میکنیم که گوشی هایی نظیر اکسپریا XZ2 و یا نوکیا 8 سیروکو با قیمت های نسبتاً بیشتر در مقایسه با بعضی از گوشی های رقیب در ایران عرضه شدند که به طور حتم به زودی شاهد افزایش قیمت مدل های رقیب و تعادل قیمت خواهیم بود.

در لیست گوشی های جدید سونی، نام هایی دیگر نظیر اکسپریا XA2 Ultra و اکسپریا XA2 هم دیده میشوند که آنها نیز تحت تاثیر افزایش قیمت ها قرار گرفتند. با این اوصاف اگر دقیق تر به قیمت این دو دستگاه و رقبای دیگر نگاه کنیم، قیمت در نظر گرفته شده برای میان رده های سونی کاملاً منصفانه است. به طور مثال گلکسی A8 2018 سامسونگ که در سطح اکسپریا XA2 Ultra قرار دارد، هم اکنون قیمت 2.8 میلیون تومانی داشته که حتی از اکسپریا XA2 Ultra گرانتر است.

به هر حال قیمت جدید گوشی های سونی در ایران، واقعیتی است که باید آن را بپذیریم و این قیمت ها نه تنها برای سونی، بلکه برای سایر برندها نیز صدق میکند. در حقیقت باید برای همیشه با پرچمداران دو میلیون تومانی خداحافظی کنیم و از این پس خود را برای پرچمداران 5 میلیونی و میان رده های 2 تا 3 میلیونی محیا کنیم. البته اگر تا ورود نسل بعدی گوشی های سونی در ایران قیمت ارز بیشتر از این ما را اذیت نکند!