dsc_1517
از زمانی که فیلم برداری 4K به عنوان یک قابلیت جدید وارد گوشی های هوشمند شد، همیشه این موضوع که هر گوشی تا چه اندازه توان ضبط فیلم 4K را دارد مطرح بود.

اوایل گوشی های هوشمند اگر در فیلم برداری 4K از 5 دقیقه پا را فراتر میگذاشتند، یک مزیت مهم محسوب میشد اما رفته رفته با قدرت گرفتن سخت افزارها توان ضبط فیلم های 4K در گوشی های هوشمند نیز بالاتر رفت. سال گذشته ما در تست فیلم برداری 4K که بوسیله اکسپریا Z5 Premium گرفتیم، موفق شدیم چیزی در حدود 50 دقیقه را با استفاده از این دستگاه ضبط کنیم که در نهایت پر شدن حافظه ما را از ادامه راه منع کرد.

امسال با اکسپریا XZ تصمیم گرفتیم تا یک تست دیگر از این قابلیت مهم داشته باشیم. به خاطر وجود حافظه داخلی بزرگتر و پردازنده نسبتا خنکتر انتظار ما از اکسپریا XZ چیزی جز شکستن رکورد اکسپریا Z5 Premium نبود. ما تست خود را آغاز کردیم و مطابق انتظار رکورد سال گذشته را هم شکستیم!

اما اکسپریا XZ آمده است تا ما را شگفت زده کند. اکسپریا XZ نه تنها از مرز یک ساعت فیلم برداری 4K عبور کرد بلکه تا این زمان حتی اثری از داغ شدن هم از خود نشان نداد. بعد از گذشت یک ساعت و 35 دقیقه پیغامی مبنی بر اینکه ممکن است به زودی دوربین به علت داغ شدن بسته شود بر روی صفحه ظاهر شد اما دستگاه همچنان به ضبط ویدئو ادامه داد.

ویدئو تا یک ساعت و 50 دقیقه ادامه پیدا کرد تا اینکه عملیات فیلمبرداری متوقف شد. ما بلافاصله از طریق برنامه CPU-Z به دمای پردازنده نگاهی انداختیم که این دما در حد و اندازه ای نبود که ما را از ادامه فیلم برداری محروم کند! پس چرا ویدئو متوقف شد؟ درست حدس زدید! بعد از گذشت تقریبا 100 دقیقه، حجم ویدئوی ضبط شده به 40 گیگابایت رسید که در نهایت با مقداری که پیش از این از حافظه داخلی توسط ما مصرف شده بود، حافظه داخلی دستگاه پر شد!


ما هنگامی که شروع به ضبط ویدئوی 4K کردیم، باتری دستگاه بر روی 80 درصد قرار داشت که بعد از گذشت 100 دقیقه از 80 به 10 درصد رسید. حتی اگر حافظه داخلی دستگاه نیز پر نمیشد احتمالا خالی شدن باتری زودتر از داغ شدن دستگاه عملیات فیلم برداری را متوقف میکرد. این تست ویدئو در محیط اتاق با دمای متوسط به ثبت رسیده و قطعا در محیط های سردتر و گرمتر نتیجه متفاوت تر از این خواهد بود. با تمام این موارد باید به حق اعتراف کنیم که اکسپریا XZ در زمینه فیلمبرداری 4K عملکرد بی نظیری از خود نشان داد. حالا نوبت آن رسیده که یک فیلم سینمایی 100 دقیقه را با اکسپریا XZ بسازیم.