از اوایل ماه جاری، همگام با افزایش قیمت ارز در کشور، شاهد افزایش برخی از مدل های موجود در بازار کشور بودیم. در بین انواع گوشی های سونی که در بازار کشورمان موجود است، آنهایی که در مسیر کاهش قیمت قرار داشتند، روند کاهش را متوقف شده دیدند و آنهایی که به ثبات رسیده بودند، با افزایش قیمت همراه شدند.

با نزدیک شدن به اجرای طرح رجیستری گوشی های هوشمند در بازار کشور، فاز دوم افزایش قیمت هم به نظر در راه خواهد بود. آنچه که در این هفته نسبت به هفته گذشته شاهد هستیم، افزایش عجیب قیمت ها که تا 15 درصد برای برخی از مدل ها نیز مشاهده شده است. به طور مثال اکسپریا Z5 Premium که حدود دو سال از عرضه آن در بازار کشور میگذرد، مدتی با قیمت کمتر از 1.5 میلیون تومان هم به فروش رسیده بود اما حالا خود را تا مرز 1.7 میلیون تومان نیز رسانده است. اکسپریا Z5 نیز که قدیمی ترین گوشی هوشمند سونی در بازار ایران است، در حال حاضر حدود 1.3 میلیون تومان قیمت دارد.

برای گوشی های هوشمند جدید سونی که در بازار عرضه شدند نیز افزایش قیمت ایجاد شده است. به طور مثال اکسپریا XA1 Ultra با حدود یک میلیون و 450 هزار تومان، گرانتر از روزهای اولیه ورود به ایران است. اکسپریا XA1 نیز که به صف گوشی های کمتر از یک میلیونی سونی رسیده بود، دوباره از مرز یک میلیون تومان عبور کرده است.

شاید تنها گوشی هوشمند سونی که در مقابل افزایش قیمت مقاومت کرده اکسپریا XZ1 باشد که هنوز در حدود 2.3 میلیون تومان است. اکسپریا X که یکی از خوش قیمت ترین گوشی های سونی در ایران است، در مقابل افزایش قیمت آسیب کمتری دیده و هنوز قیمت ایده آل خود را حفظ کرده است.

با تمام این موارد، آن چیزی که مشخص است، تشنج در بازار کشور است که قیمت ها را با نوسان عجیب همراه کرده است. اصطلاحی که فروشندگان با آن رو به رو هستند، یعنی خریدهای قدیم و جدید آنها یکی از دلایل تفاوت قیمت بین فروشگاه هاست. به همین خاطر انتظار میرود تا مدتی با این نوسان در بازار همراه باشیم تا دوباره به ثبات دست پیدا کنیم.