xperia-z2-review-3
سونی از ساعاتی قبل به روزرسانی جدیدی را برای اکسپریا Z2 به مرحله انتشار رساند. این به روزرسانی نه تنها برای صاحبان این دستگاه هیجان انگیز بوده، بلکه برای کل طرفداران سونی و محصولات اکسپریا نیز با اهمیت است، چرا که علاقه مندان به سونی منتظرند تا ببینند سونی چگونه با برخی مشکلات نرم افزاری موجود در پرچمدار جدید خود به جنگ می پردازد و چه موقع بر آنها غلبه خواهد کرد.

 

– بهبود نسبی مشکل داغ شدن دستگاه و خطا در هنگام فیلم برداری 4K: شاید یکی از مهم ترین نگرانی های کاربران و یا بهتر بگوییم جدی ترین مشکلی که منتقدان به اکسپریا Z2 به آن اشاره داشتند مشکل داغ شدن دستگاه در حین فعالیت های سنگین به خصوص فیلم برداری 4K است که ناچار به بستن برنامه دوربین منتهی میشود.

هر چند که فیلم برداری 4K نه تنها در اکسپریا Z2، بلکه در دیگر پرچمداران رقیب نیز نامحدود نیست اما علاقه مندان به سونی به دنبال حل تمام و کمال این مشکل در اکسپریا Z2 هستند.

سونی در جدیدترین به روزرسانی خود که با شماره ساخت 17.1.2.A.0.314 در دسترس کاربران قرار گرفته سعی کرده تا حد زیادی این مشکل را حل کند.

پس از بررسی های بعمل آمده توسط ما، به نظر میرسد سونی در حل این مشکل تاحدی نیز موفق بوده، اما هنوز محدودیت فیلم برداری 4K برای اکسپریا Z2 پابرجاست.

اگر به خاطر داشته باشید پیش از این بررسی جامعی را درباره مشکل داغ شدن اکسپریا Z2 در شرایط مختلف محیطی با هم مرور کرده بودیم. در تست به عمل آمده و در محیطی با دمای 30 درجه سانتی گراد، دستگاه پس از گذشت مدت زمان 4 دقیقه و 56 ثانیه با پیغام بستن اجباری برنامه دوربین مواجه شد. اما این بار و با نسخه نرم افزاری 17.1.2.A.0.314 و در محیطی با دمای مشابه با تست قبل، پیغام خروج اضطراری از برنامه دوربین پس از گذشت مدت زمان 10 دقیقه نمایان شد.

Z2_4K

جالب است بدانید این تست یک بار دیگر و اینبار در محیطی خنک ( در مجاورت کولر ) به عمل آمد که پس از گذشت مدت زمان 10 دقیقه با هیچ پیغامی مبنی بر خطا مواجه نشدیم و دمای پردازنده نیز در این مدت از مرز 53 درجه سانتی گراد ( 9 درجه کمتر از حد قرمز ) فراتر نرفت.

این به روزرسانی هرچند به طور کامل مشکل داغ شدن دستگاه در فعالیت سنگین را حل نکرده است، اما تا حد زیادی میتواند امیدوار کننده باشد که سونی در به روزرسانی های بعدی نیز بهبود این مشکل را برای کاربران خود به ارمغان بیاورد.

– حل مشکل عدم کارکرد صحیح قابلیت Tap to wake up: یکی دیگر از مشکلات نرم افزاری نه چندان بزرگ در اکسپریا Z2 عدم کارکرد صحیح قابلیت Tap to wake up بود. در این نسخه سونی به طور کامل این مشکل را حل کرده و به راحتی و با دو کلیک ساده بر روی صفحه نمایش شما میتوانید اقدام به روشن کرده صفحه نمایش دستگاه کنید.

– بهینه سازی کلی دستگاه و بهبود سرعت و عملکرد: پس از انتشار این آپدیت پیش بینی میشد سونی تغییرات چندانی در این نسخه ارائه نکرده است. سونی بیشترین تمرکز خود را در این نسخه به بهبود عملکرد کلی دستگاه معطوف کرده است. پس از آپدیت اکسپریا Z2 بهبود سرعت دستگاه، افزایش سرعت باز کردن برنامه ها و مولتی تسکینک، بهینه سازی مصرف رم، افزایش سرعت روشن و خاموش شدن دستگاه و … کاملا محسوس بوده است.

در مجموع همانطور که اشاره شد، سونی بیشترین تغییرات موجود در این نسخه را به بهبود عملکرد کلی دستگاه محدود کرده و قابلیتی جدید را در این نسخه ارائه نکرده است. با این وجود اگر شما این نسخه را دریافت کردید و با تغییری خاص رو به رو شدید حتما ما را مطلع کنید.