DSC_0267 (2)
وقتی صحبت از گوشی های هوشمند پرچمدار میشود، در عین اینکه همه به دنبال برترین ویژگی ها و قابلیت ها هستند، از وجود برخی محدودیت ها نیز گریزی نخواهد بود. یکی از بزرگترین مشکلاتی که گوشی های هوشمند بالارده بیشتر با آن سر و کله میزنند، مشکل گرمای دستگاه بر اثر فعالیت های سنگین است.

مشکل گرما معمولا در انجام فعالیت های سنگین بیشتر نمود پیدا میکند. انجام بازی های گرافیکی و یا فیلم برداری 4K در گوشی ها از این دست فعالیت هاست که بیشترین فشار را بر روی پردازنده دستگاه آورده و در نهایت به داغ شدن دستگاه منجر خواهد شد.

وقتی برای اولین بار فیلم برداری با کیفیت 4K به گوشی های هوشمند اضافه شد محدودیت های بسیاری برای استفاده از این قابلیت وجود داشت. برخی از شرکت ها استفاده از این حالت را به مدت زمانی خاص مثل 5 دقیقه محدود میکردند و برخی دیگر نیز همانند سونی در اکسپریا Z2 فیلم برداری را تا زمان رسیدن دمای دستگاه به خط قرمز تعیین شده آزاد میگذاشتند که معمولا این خط قرمز خیلی زود و در کمتر از 10 دقیقه فرا میرسید.

اما رفته رفته و با تدابیر شرکت های تولید کننده سخت افزار و نیز مدیریت نرم افزاری تولید کنندگان گوشی های هوشمند مدت زمان فیلم برداری در آخرین محصولات عرضه شده به بازار افزایش پیدا کرد. ما چندی پیش در یک ویدئو مشاهده کردیم که اکسپریا Z5 Compact موفق شد تا 40 دقیقه به صورت مداوم ویدئویی را با کیفیت 4K ضبط کند.

در بررسی تخصصی اکسپریا Z5 Premium و در مدتی که این گوشی در اختیار ما قرار داشت، تصمیم به تست گرما گرفتیم و در طی یک تست کوتاه، ضبط ویدئویی را با کیفیت 4K آغاز کردیم که در نهایت بعد از گذشت 46 دقیقه با پایان یافتن حافظه داخلی دستگاه ضبط ویدئو نیز متوقف شد. البته حافظه داخلی دستگاه در تست ما پیش از آغاز ضبط تا حدی توسط عکس هایی که به ثبت رسانده بودیم مصرف شده بود و به همین خاطر ما نتوانستیم به حداکثر میزانی که اکسپریا Z5 Premium توان فیلم برداری اش را نشان دهد برسیم.

اما حالا همان آزمایشی را که ما در خصوص اکسپریا Z5 Premium انجام داده بودیم، با 6 اسمارت فون از خانواده سونی به عمل آمده است. در یک ویدئو مشاهده میکنید که سه گوشی جدید سونی شامل اکسپریا Z5، اکسپریا Z5 Compact، اکسپریا Z5 Premium در کنار سه گوشی دیگر شامل اکسپریا Z3 Plus، اکسپریا Z3 Compact و اکسپریا M5 برای تست گرما با هم به رقابت میپردازند.

مطابق انتظارها گوشی های دیگر غیر از سری Z5 یک به یک از دور رقابت خارج میشوند و تنها 3 گوشی پرچمدار سونی هستند که در این ماراتن سخت باقی میماند. از این بین اکسپریا Z5 Compact هم بعد از مدتی در این رقابت سخت خود را کنار میکشد و در نهایت اکسپریا Z5 و اکسپریا Z5 Premium هستند که همچنان برای بقا تلاش میکنند.

هنگامی که به نظر میرسید هیچ مانعی نمیتواند جلوی این دو ابر قدرت را بگیرد، پایان یافتن حافظه دستگاه بود که اکسپریا Z5 را در زمان 52 دقیقه متوقف کرد. اکسپریا Z5 Premium نیز همانند برادر خود، در حالی که اندکی از مسیر را تنهایی طی کرده بود با مشکل پایان یافتن حافظه داخلی در مدت زمان 53 دقیقه رو به رو شد تا در نهایت نشان دهد که هیچ ترسی از آتش درونی پردازنده خود ندارد و تا آخرین نفس با آن رقابت میکند. جذابیت این مسابقه با تماشای ویدئوی آن برای شما لذت بخش تر خواهد بود. از شما دعوت میکنیم در انتها ویدئوی مقایسه و تست گرمای شش اسمارت فون از سونی را تماشا کنید.