dsc_14731

یکی از مباحثی که همیشه مورد تأکید شرکت ها میباشد، بحث مقاومت لنز دوربین گوشی هایِ هوشمند است. معمولاً برخی از کمپانی ها از پلاستیک برایِ پوشش لنز دوربین گوشی خود بهره میبرند و برخی دیگر شیشه هایِ مختلف. سونی سابقه استفاده از هر دو پوشش شیشه و پلاستیک را در پرچمداران خود دارد.

یکی از ایراداتی که به گوشی اکسپریا Z5 پرمیوم وارد بود و در بررسی گوشی اکسپریا XZ نیز به آن اشاره کردیم، بحث پلاستیکی بودن پوشش دوربین این گوشی هوشمند زیبا و با وقار بود. اما سونی در نسل جدید پرچمدار خود و به دلیل احترام به نظر مشتریانش، مجدداً لنز دوربین گوشی اکسپریا XZ را به شیشه مجهز ساخته است.

اما سونی برخلاف کمپانی هایِ نام آشنایِ دنیا هیچگاه درباره ویژگی هایِ اینچنینی محصولش تبلیغاتی انجام نمیدهد، چون عقیده دارد مشتری حق داشتن بهترین ها را دارد و کسی که به سراغ برند با سابقه و خوش نام سونی میرود، قطعاً به دنبال کیفیتی مثال زدنی است؛ پس تعریف و تمجید از این موضوعات بسیار جزئی در حد و حدود نام بزرگ سونی نیست.

علی ایحال، یکی از رسانه هایِ خبری که اکسپریا XZ را در اختیار دارد، تست بسیار جالبی را بر رویِ پوشش دوربین پشت این گوشی هوشمند انجام داده است. این تست توسط 5 شیء انجام میگیرد. ابتدا پوشش دوربین با سکه مورد تست قرار میگیرد، سپس با کلید، بعد با پیج گوشتی و در نهایت با قیچی و موچین.

بدیهی است که سکه در پایین ترین حد قرار دارد و موچین که نوک بسیار تیزی دارد از لحاظ خط و خش گذاری در بالاترین رده قرار میگیرد. در این تست لنز دوربین و سنسورها مورد آزمایش قرار میگیرند، که لنز دوربین از خود عملکرد بسیار خوبی به نمایش میگذارد و پوشش سنسورها نیز از مقاومت نسبی خوبی برخوردار است.

به ذهن داشته باشید که چون پوشش سنسورها تأثیری در کیفیت دوربین ندارند، در نتیجه در رده اهمیتی بسیار پایینی از لحاظ پوشش قرار میگیرد و اَصل بر مقاومت لنز دوربین است. همچنین، لازم به ذکر است که در این ویدئو به بدترین نحو ممکن وسایل ذکر شده در فوق بر رویِ لنز دوربین کشیده میشوند و در حالت عادی شاید هیچگاه چنین فشاری بر رویِ پوشش دوربین یا سنسورها وارد نشود. بهتر است سخن کوتاه کنیم و شما را به تماشایِ این ویدئویِ کوتاه دعوت کنیم…