اکسپریا XZ Premium آخرین شاهکار سونی موبایل است، که از اوایل خُرداد سال جاری وارد بازارهایِ جهانی شد و سپس در هفته هایِ اَخیر وارد بازار کشور عزیزمان ایران شد. تا پیش از ورود اکسپریا XZ Premium به ایران، تاج و تخت پادشاهی گوشی هایِ سونی در دستان قدرتمند گوشی اکسپریا XZ، آخرین پرچمدار سونی بود.

اما آیا با ورود اکسپریا XZ Premium جایگاه اکسپریا XZ متزلزل میشود؟ به نظر میرسد اکسپریا XZ هنوز هم که هنوز است یکی از بهترین گوشی هایِ بازار و یکی از بهترین محصولات سونی در کشور عزیزمان ایران میباشد و همچنان تا مدت ها با قیمت خوب و مناسبش گزینه ای بسیار عالی برایِ عاشقان محصولات اکسپریا خواهد بود.

همیشه یکی از بحث هایِ جذاب مقایسه محصولات یک شرکت با هم میباشد. از آن جذاب تر، مقایسه دوربین محصولات مختلف آن هم در یک خانواده است. حال فکر کنید این مقایسه از قدرتمندترین گوشی تازه وارد و آخرین گوشی قدرتمند باشد. قاعدتاً این نبرد و جدال باید بسیار زیبا و دیدنی باشد.

به دلیل درخواست هایِ زیاد شما کاربران و همراهان همیشگی، امروز فرصت این را یافتیم تا مقایسه ای از تصاویر ثبت شده بین 2 گوشی هوشمند قدرتمند اکسپریا XZ و اکسپریا XZ Premium انجام دهیم. این مقایسه در واقع جدال آخرین سنسور 23 مگاپیکسلی سونی با جدیدترین سنسور این کمپانی است، که یک سنسور 19 مگاپیکسلی است و بر رویِ گوشی اکسپریا XZ Premium آز آن استفاده شده است.

سونی برایِ اولین بار از سنسور 19 مگاپیکسلی جدید خود با فناوری هایِ بسیار خاصی بر رویِ دو گوشی اکسپریا XZs و اکسپریا XZ Premium بهره گرفت، که از این 2 گوشی هوشمند تنها مدل دوم وارد بازار کشور عزیزمان ایران شده است. درباره این سنسور جدید ما بارها در طی مقالاتی توضیحات جامع ارائه داده ایم و بخاطر کوتاه شدن بحث از توضیح مجدد در این زمینه خودداری میکنیم.

اما در پایان این مطلب و قبل از ورود به تصاویر ذکر چند نکته لازم است:

1. این تصاویر در روز و در هوایِ اَبری به ثبت رسیده است و بدیهی است که در نور کافی عملکرد هر دو سنسور بسیار بهتر از نتایج به دست آمده خواهد بود.

2. به دلیل عادلانه بودن مقایسه، هر دو گوشی را بر رویِ آخرین حالت ثبت تصویر 16:9 یا واید قرار دادیم. در گوشی اکسپریا XZ آخرین حد ثبت تصاویر 16:9 حالت 21 مگاپیکسل میباشد و در گوشی اکسپریا XZ Premium این حد در حالت 17 مگاپیکسل میباشد.

3. هر دو گوشی بر رویِ حالت اتوماتیک قرار داشتند و سعی شد از سوژه هایِ مختلفی در زمینه هایِ مختلف عسکبرداری انجام شود تا به خوبی قدرت این سنسورها مشخص شود.

4. برایِ پایین آمدن درصد خطا ما از هر سوژه 3 عکس توسط هر دو گوشی تهیه کردیم و با دقت بسیار زیادی بهترین عکس را از بین هر دسته انتخاب کردیم.

5. هر دو گوشی بر رویِ آخرین بروزرسانی هایِ ارائه شده از سویِ سونی قرار داشتند، اما این نکته را به خاطر داشته باشید که وضعیت اکسپریا XZ در مورد بروزرسانی بسیار بهتر از اکسپریا XZ Premium میباشد، چون مدت زمان زیادی از عرضه آن در دنیا میگذرد و سونی با بروزرسانی هایِ مختلف دوربین این گوشی هوشمند را بهبود بخشیده است، اما اکسپریا XZ Premium بر رویِ اولین بروزرسانی هایِ ارائه شده میباشد و قطعاً در آینده نزدیک و با بروزرسانی هایِ بیشتر بهبودهایِ قابل لمسی را تجربه خواهد کرد.

6. و نکته آخر اینکه هر دو گوشی در زمینه وضوح تصویر، کنتراست، رنگ بندی، عمق رنگ ها و مسایلی از این دست بسیار عالی عمل کردند، اما یکی از انتقادهایِ اصلی ما که در بررسی اکسپریا XZ به آن اشاره کردیم در این گوشی هوشمند برطرف شده است. با بررسی این تصاویر به خوبی میتوان متوجه این موضوع شد که نویز دوربین در نسل جدید تا حدود بسیار زیادی برطرف شده و به حد مطلوب و استانداردی رسیده است.

بهتر است سخن کوتاه کنیم و شما را به تماشایِ این نبرد دوستانه و جذاب از قدرت ثبت تصاویر گوشی هایِ اکسپریا XZ و اکسپریا XZ Premium دعوت کنیم. با ما همراه باشید…

[ در تمامی تصاویر عکس بالا مربوط به اکسپریا XZ و عکس پایین مربوط به اکسپریا XZ Premium است. برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی بر روی هر عکس کلیک کنید ]

با تشکر از دوست خوبم ایلیا