sony-xz-platinum-low-light1

اکسپریا XZ سونی تا حدود یک هفته دیگر در کشورهایِ مهم دنیا عرضه خواهد شد و همانطور که انتظار میرفت، این گوشی هوشمند پیش از ورود به بازارهایِ جهانی در دسترس اَصحاب رسانه قرار گرفته است تا بررسی هایِ لازم بر رویِ آن انجام شود. همانطور که شاید بدانید، اولین کشوری که اکسپریا XZ در آن منتشر خواهد شد کشور تایوان میباشد.

این گوشی هوشمند در اولین کنفرانس خبری خود در کشور تایوان حاضر شد و رسانه هایِ این کشور توانستند بررسی هایِ اولیه را بر رویِ این گوشی هوشمند انجام دهند. برخی از این بررسی ها به صورت تصویری انجام شده است و برخی دیگر نیز برایِ مقایسه با پرچمداران سابق اکسپریا به صورت ویدئویی صورت گرفته است.

حال امروز مقایسه ای بسیار کوتاه و سریع بر رویِ عکسبرداری گوشی هایِ اکسپریا XZ و اکسپریا Z5 در نور کم صورت گرفته است. سونی بر رویِ کاغذ در گوشی اکسپریا XZ از همان سنسور IMX300 معروف خود که بر رویِ خانواده Z5 بهره گرفته بود استفاده کرده است، اما آیا تفاوتی بین سنسورهایِ به کار رفته در نسل آخرین پرچمداران اکسپریا و جدیدترین پرچمدار از خانواده X وجود دارد؟

سونی معمولاً وقتی از یک سنسور برایِ گوشی هایِ پرچمدار خود بهره میگیرد، تا آن را به تکامل نرساند ول کن معامله نیست. حال این اتفاق برایِ سنسور IMX300 سونی نیز افتاده است و پس از به کار گرفته شدن این سنسور بر رویِ گوشی هایِ خانواده Z5، در خانواده X با جهشی مواجه شد و با جهش بیشتری هم اَکنون در گوشی اکسپریا XZ و اکسپریا X Compact مورد استفاده قرار گرفته است.

بسیاری سونی را بخاطر به کارگیری مجدد سنسور IMX300 بر رویِ پرچمدار جدیدش سرزنش میکنند، اما آیا واقعاً سنسور به کار رفته در اکسپریا XZ تفاوتی با نسل هایِ قبل ندارد؟ سونی در اکسپریا XZ از فناوری هایِ برتری همچون فناوری هایِ 3 گانه عکسبرداری پرده برداشته است که حتماً در عکسبرداری در نور کم بسیار به کمک کاربران خواهد آمد. بد نیست اولین بررسی کوتاه و بسیار سریع از عملکرد گوشی اکسپریا XZ و اکسپریا Z5 در نور کم را با هم مشاهده کنیم.

نکته: همچون سابق هیچگونه اظهار نظری درباره این مقایسه انجام نمیدهیم و قضاوت را تمام قد به چشمان شما همراهان همیشگی میسپاریم. فقط ذکر این نکته ضروری است که در ویدئویِ قرار داده شده، گوشی بالا، گوشی اکسپریا XZ و گوشی پایین اکسپریا Z5 میباشد.