روز گذشته در خبری اعلام کردیم که سونی با همکاری کمپانی Jolla به صورت رسمی سیستم عامل Sailfish را برای اکسپریا X عرضه میکند. سیستم عامل Sailfish که همانند اندروید بر پایه لینوکس توسعه پیدا کرده است، قرار است در آینده ای نزدیک برای گوشی اکسپریا X عرضه گردد.

این سیستم عامل بر خلاف کاستوم رام هایی که به رایگان قابل دانلود و نصب هستند، رایگان نبوده و علاقه مندان برای دریافت آن باید هزینه 50 دلاری را پرداخت کنند. پس از اعلام هزینه سونی تاریخ رسمی عرضه این سیستم عامل را هم مشخص کرده که بر این اساس، روز 5 مهر اولین موعد عرضه سیستم عامل Sailfish برای کاربران اکسپریا X خواهد بود.

این سیستم عامل در اولین مقطع برای کاربران اکسپریا X در کشورهای اتحادیه اروپا، نروژ و سوئیس در دسترس قرار خواهد گرفت. طبق معمول این سیستم عامل تنها برای نسخه های تک سیم اکسپریا X عرضه میشود که البته همانطور که انتظار میرود، پایداری سیستم عامل پیش فرض دستگاه، یعنی اندروید را ندارد. گفته میشود که برخی قابلیت ها مثل بلوتوث، سنسور اثر انگشت، سنسور فشارسنج، رادیو و … نیز در نسخه های اولیه کار نمیکند.

ویدئوی کوتاهی که از این سیستم عامل ارائه شده، جزئیات آن را بهتر برای ما نشان میدهد. این ویدئوی کوتاه را که در ویدئوسنتر سایت تخصصی اکسپریا آماده کرده ایم، تماشا کنید تا بهتر با این سیستم عامل آشنا شوید.