sony_0
نمایشگاه IFA یکی از مهمترین رویدادهای سالانه در حوزه تکنولوژی است که صدها کمپانی مختلف از سرتاسر جهان در آن حضور دارند. سونی یکی از شرکت هایی است که هر ساله حضوری فعال در این رویداد مهم دارد.

IFA هر ساله در ماه سپتامبر یعنی شهریور در شهر برلین برگزار میشود. در طی سال های گذشته سونی به صورت منظم در این رویداد حاضر بوده و هر ساله مهمترین اسمارت فون های خود را برای معرفی در این رویداد آماده کرده بود. امسال نیز بدون تردید این نمایشگاه محلی برای نمایش پرچمدارِ جدید سونی خواهد بود که با یک کنفرانس مطبوعاتی مجلل از آن پرده برداری خواهد شد.

در فاصله یک سه روز تا آغاز این رویداد و به طبع آن کنفرانس مطبوعاتی سونی برای معرفی محصولات جدید، تصمیم گرفتیم تا با هم نگاهی به عملکرد سونی در سال های گذشته داشته باشیم. چند روز قبل، نگاهی به عملکرد سونی در سال 2012 و محصولات معرفی شده در نمایشگاه IFA آن سال داشتیم. حالا در بخش دوم به عملکرد سونی در سال 2013 نگاهی خواهیم انداخت.

خلاصه عملکرد سونی در سال 2013
شاید سال 2012 سونی هنوز در حال و هوای همراهی با اریکسون بود اما از ابتدای سال 2013 و با معرفی اکسپریا Z سونی وارد یک دنیای جدید شد. 9 ماه بعد از این اتفاق سونی حضوری قدرتمند در نمایشگاه IFA 2013 را با معرفی اکسپریا Z1 به عمل آورد. هرچند که سونی در سال 2013 تنها یک اسمارت فون را معرفی کرد اما همین اکسپریا Z1 به حدی خبرساز بود تا جای خالی هیچ محصول دیگری در لیست سونی احساس نشود.


اکسپریا Z1
همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، سال 2013، نمایشگاه IFA برای سونی تحت تاثیر معرفی اکسپریا Z1 قرار داشت. اکسپریا Z1 تنها محصول معرفی شده از سونی در نمایشگاه سال 2013 برلین نبود، اما تنها گوشی هوشمند این رویداد از سونی بود که آخرین اسمارت فون سال 2013 نیز به شمار می آمد.

اکسپریا Z1 اولین اسمارت فون سونی و دنیا بود که دوربین 20 مگاپیکسلی را به گوشی های هوشمند وارد کرده بود. پردازنده اسنپدراگون 800 پیشتر در اکسپریا Z Ultra هم به کار رفته بود اما به عنوان یک گوشی هوشمند، نه فبلت اکسپریا Z1 از این حیث نیز ارتقای قابل توجهی نسبت به نسل قبلی خود یعنی اکسپریا Z داشت.
A-Sony-member-of-staff-presents-a-new-Sony-Xperia-Z1


لنزهای متحرک QX10 و QX100
پروژه لنزهای متحرک برای گوشی های هوشمند در سال 2013 و در نمایشگاه IFA آغاز شد اما آنچنان که تصور میشد ادامه نداشت. در واقع نمیتوانیم این دو لنز را تجربه چندان موفقی از سونی بدانیم اما با این وجود، لنزهای متحرک برای گوشی های هوشمند برای عاشقان عکاسی محصولی جذاب و دوست داشتنی بود.


یک سری کامل از لپ تاپ های وایو
در آخرین ماه های عمر برند وایو تحت سلطه سونی، سه لپ تاپ از این خانواده در نمایشگاه IFA 2013 معرفی شدند. Vaio Flip یکی از این لپ تاپ ها بود که قابلیت تبدیل به تبلت را داشت. دیگری Vaio Tap 11 بود که در کنار Vaio Tap 21، سه لپ تاپ سونی در رده های مختلف را در نمایشگاه IFA 2013 تشکیل میدادند.