samsung-galaxy-note-7-exploding-funny-reactions-13-57d92f4c746f9__700
گمان میکنم نیازی به گفتن نباشد که در مدت کوتاه عمر گلکسی نوت 7 چه بر سر این دستگاه آمده است. رسالت خبری ما پوشش اخبار و حواشی مربوط به اسمارت فون های سونی است که این رسالت به ما اجازه سخن گفتن از کمپانی های رقیب را نمیدهد. اما به طور حتم تا امروز مطلع شدید که گلکسی نوت 7 که از یک خانواده بسیار محبوب برخواسته بود دچار چه حوادثی شد!

گلکسی نوت 7 حدود یک ماه زودتر از اکسپریا XZ توسط سامسونگ معرفی شد اما پیش از این که پرچمدار سونی و حتی اپل معرفی شوند بروز چندین مورد انفجار در این دستگاه موجب جمع آوری تمام دستگاه های عرضه شده از مدل نوت 7 شد. عرضه مجدد گلکسی نوت 7 به بازار که با برچسب های ایمن همراه بودند نیز چاره کار نبود تا این که حالا سامسونگ به طور کامل تصمیم به جمع آوری و توقف فروش این دستگاه را بگیرد.

هر چند که برخی رسانه ها از واژه توقف تولید موقت برای گلکسی نوت 7 استفاده میکنند اما وال استریت ژورنال میگوید: ما تایید میکنیم که سامسونگ تولید گلکسی نوت 7 را به طور دائم متوقف کرده است. این که توقف تولید این دستگاه موقت است یا دائم نمیدانیم، اما چیزی که مشخص است ضربه بزرگی است که به سامسونگ و سری فبلت های محبوب نوت وارد شده است. حال سوالی که برای دوستداران سونی و حتی سایر برندهای فعال در حوزه ساخت گوشی های هوشمند مطرح میشود این است که این بلایی که بر سر سامسونگ آمده چه تاثیری در فروش محصولات سونی و دیگران دارد؟

گزارشی که امروز منتشر شده نشان میدهد که این اتفاق به قیمت کاهش فروش حدود 19 میلیون دستگاه از این دستگاه تمام میشود. به عبارتی این اتفاق حدود 17 میلیارد دلار ضرر مالی را روی دست سامسونگ میگذارد که رقمی بسیار بالا و غیر قابل تحمل است. البته همه ما میدانیم که سامسونگ یک کمپانی بسیار ثروتمند و قدرتمند است اما این اتفاق قطعا در آینده برای این کمپانی کره ای عواقبی غیر قابل تصور به همراه دارد.
samsung-galaxy-note-7-exploding-funny-reactions-20-57d93f52b050c__700
در حال حاضر رقیب اصلی سامسونگ در دنیای گوشی های هوشمند اپل است. اپل امسال با آیفون 7 و آیفون 7 پلاس وارد گود شده و شاید بیش از همه از بلایی که بر سر سامسونگ آمده خوشحال باشد. تحلیلگران میگویند توقف فروش نوت 7 میتواند موجب افزایش فروش حدود 8 میلیون دستگاه از آیفون های جدید شود که با یک حساب سر انگشتی متوجه میشویم که این تحلیلگران چندان هم بیراه نمیگویند.

اما هنوز بسیاری از وفاداران به اندروید هستند که با وجود اتفاقاتی که گریبان گلکسی نوت 7 را گرفته حاضر نیستند از اندروید به آی او اس کوچ کنند. این دسته به دنبال یک فبلت یا گوشی اندرویدی جایگزین هستند تا همچنان به سیستم عامل محبوب خود ولو تحت یک برند دیگر غیر از سامسونگ وفادار بمانند. این دسته از افراد همانهایی هستند که سونی را به عنوان یکی از گزینه های جایگزین در پیش رو دارند. اما در این راه رقبای مطرح دیگری مثل الجی، هواوی، اچ تی سی و حتی پیکسل های گوگل حضور دارند که کار را برای سونی دشوار میکنند.

اگر این اتفاق سال گذشته برای گلکسی نوت 5 افتاده بود، شاید فرصت بسیار مناسبتری برای سونی بود تا خود را در این بازار آشفته بالا بکشاند. چرا که سال گذشته سونی یک رقیب مستقیم برای نوت سامسونگ به اسم اکسپریا Z5 Premium داشت. اکسپریا Z5 Premium یک فبلت 5.5 اینچی قدرتمند بود که سال گذشته در برابر گلکسی نوت 5 مقایسه میشد. اما امسال سونی یک فبلت در حد و اندازه های پریمیوم سال قبل ندارد. پس کاربران باید از بین اکسپریا XZ و اکسپریا XA Ultra یکی را به عنوان جایگزین نوت 7 انتخاب کنند. اکسپریا XZ که صفحه نمایش کوچکتری از نوت 7 دارد و برای آنهایی که به دنبال یک فبلت بزرگ هستند نمیتواند گزینه خوبی باشد. اکسپریا XA Ultra نیز فاکتور اول را داراست اما از حیث قدرت به هیچ وجه توان رقابت با نوت 7 را ندارد و نمیتواند جایگزین خوبی برای گلکسی نوت 7 باشد.
img_2016
در این جا و بین گوشی های هوشمند سونی یک خلأ بزرگ وجود دارد که جای آن را میتوانست یک فبلت قدرتمند پر کند. یک فبلت مثل اکسپریا Z5 Premium که اگر امسال حضور داشت میتوانست از این آب گل آلود ماهی بگیرد و خود را در بازار جا بیاندازد. با این حال نمیتوانیم بگوییم که سونی از ضرری که متوجه سامسونگ شده هیچ سودی نمیبرد! فراموش نمیکنیم که بسیاری از مشتریان فقط به دنبال یک اسمارت فون قدرتمند و با کیفیت هستند و شاید با چند دهم اینچ کوچکتر بودن صفحه نمایش و چند مورد تفاوت در قابلیت به راحتی کنار بیایند. پس اکسپریا XZ سونی میتواند در بسیاری از بازارهایی که سامسونگ و سونی هر دو در آن حضور دارند از فرصت استفاده کند و بتواند بخشی از سهم از دست رفته سامسونگ را به خود اختصاص دهد.

اکسپریا XZ تا ورود گلکسی S8 این فرصت را دارد تا با مدیریت حساب شده و تبلیغات مناسب فروش بالایی را بدست آورد. با این حال نکته دیگری که اهمیت دارد، آینده است. منظور ما از آینده چیست؟ هر چقدر هم که سری نوت سامسونگ، سوابق درخشان و محبوبیت فراوانی داشتند، اما اتفاقی که امروز برای گلکسی نوت 7 افتاد، ممکن است آینده این خانواده را متزلزل کند. دیگر شاید نسل های آینده نوت مانند گذشته مورد توجه قرار نگیرند، چرا که این اتفاق یک ترسی در بین مشتریان قرار داده که بسیاری را نسبت به آن بدبین میکند. اینجاست که سونی و حتی کمپانی های دیگر میتوانند روی فبلت های قدرتمند بیشتر کار کنند تا سهم این افراد دلزده از سامسونگ را به سمت خود بکشانند.
maxresdefault-1
تمام این موارد را چیزی جز زمان مشخص نمیکند. باید صبر کنیم تا ببینیم در آینده انفجارهای پیاپی گلکسی نوت 7 بیشتر به مزاق کدام کمپانی و اسمارت فون ها خوش می آید. نظر شما در این رابطه چیست؟