7_Xperia_Z_1_Black_Camera
به سال 2014 برگردیم. سونی در زمانی که اکسپریا Z3 با دوربین 20.7 مگاپیکسلی به عنوان آخرین پرچمدار این شرکت شناخته شده بود، از یک سنسور دوربین جدید برای گوشی های هوشمند پرده برداشت. سنسور به کار رفته در اکسپریا Z3 از نوع IMX220 بود اما سونی یک نسل بالاتر از سنسورهای خود را با نام IMX230 به نمایش گذاشت.

در حالی که همه انتظار داشتند سنسور IMX230 در محصول بعدی سونی به کار رود، اما در کمال تعجب دو گوشی از موتورولا بودند که برای اولین بار با این سنسور معرفی شدند. نکته جالب این بود که سونی اکسپریا Z3 Plus را در همان روزها با سنسور نسل قبلی یعنی IMX220 معرفی و به بازار عرضه کرد.

البته سونی IMX230 را مدتی بعد در اکسپریا M5 نیز به کار برد اما واگذاری آخرین نسل سنسورهای این شرکت به یک کمپانی دیگر اقدامی تعجب آور بود. اقدامی که بعدها با معرفی اکسپریا Z5 با سنسور IMX300 تمام حقایق نهفته در آن آشکار شد.

تقویم را ورق زدیم و حالا یک سال به جلوتر آمدیم. اگر به خاطر داشته باشید در اواخر سال گذشته بود که سونی از سنسور IMX318 پرده برداشت که مشخصات آن کاملا نوید یک سنسور دوربین قدرتمند را برای پرچمداران آینده داده بود. این سنسور در اصل یک سنسور 22.5 مگاپیکسلی است اما سونی با تکنولوژی های جدید خود آن را نسبت به نسل 300 ارتقا داده است. سونی در این سنسور از تکنولوژی تثبیت کنندگی 3 محوری تصاویر استفاده کرده و همچنین با افزایش میزان جذب نور و کاهش نویز بستر مناسبی را برای ثبت بهترین تصاویر فراهم کرده است.

همه این موارد ما را امیدوار کرده بود تا IMX318 را در آینده ای نزدیک در یک محصول بالارده از سونی برای اولین بار مشاهده کنیم. اتفاقی که این بار نیز به میل ما رخ نداد. کمپانی ایسوس امروز از گوشی های هوشمند جدید خود به نام های Asus ZenFone 3 Ultra و ZenFone 3 Deluxe پرده برداشت که در هر دو یک دوربین 23 مگاپیکسلی وظیفه عکاسی را بر عهده دارند. درست حدس زدید… هر دو دستگاه با سنسور IMX318 اولین گوشی های هوشمند هستند که به این سنسور فوق قدرتمند مجهز شدند.

این اتفاق دقیقا مشابه با اتفاقی است که سال گذشته بر سر IMX230 افتاد. تاریخ این بار هم تکرار شده و سونی آخرین فناوری خود را به جای استفاده در گوشی های اکسپریا به شرکتی دیگر واگذار کرده است. البته سال گذشته سونی با معرفی سری Z5 با سنسور IMX300 نشان داد که تصمیمش برای عدم استفاده از سنسور IMX230 در پرچمدار جدید خود کار درستی بوده اما امسال مشخص نیست که سونی چه در سر می پروراند. آیا پرچمدار بعدی سونی از یک سنسور پیشرفته تر برخوردار خواهد بود؟ یا اینکه سونی به سنسور IMX300 بیشتر از IMX318 ایمان دارد و آن را در نسل بعدی به کار میبرد؟ و یا گزینه سوم این که IMX318 بعد از گوشی های جدید ایسوس، در پرچمدار بعدی سونی نیز استفاده خواهد شد؟ نظر شما چیست؟