xperia-xz-capture-without-blur-desktop-a86443bed7ed1308e354a2cd90491857
همانظور که میدانیم اکثر شرکت های سازنده تلفن های همراه برای جلوگیری از ایجاد لرزش های لحظه ای که باعث تار شدن خروجی نهایی فیلم و یا عکس گرفته شده توسط اسمارتفون ها میشوند، از سیستم تثبیت کنندگی خاص خود بهره میبرند.

محور اصلی این تثبیت کننده ها در اکثریت شرکت های سازنده تلفن های همراه بر پایه قرار گیری مکانیزمی درون لنز که به همراه سنسور ژیروسکوپ تلفن، سنسوری که حرکات بدنه تلفن را شناسایی میکند، میچرخد تا با جابجایی بدنه اصلی لنز از تار شدن تصاویر جلوگیری کنند. با این وجود نقصان هایی نیز در این سیستم موجود میباشد. این سیستم تثبیت کنندگی فقط زمانی دست به کار میشود که لرزش ها به گونه ای خاص باشند و در تمامی لرزش ها اثر گذار نخواهد بود.

این حرکات شامل بالا و پایین شدن ناگهانی تلفن همراه و تغییرات حالت لنز در حالت عمودی در حالت تصویر برداری های با کیفیت نظیر ماکرو میباشد که شاید تثبیت کننده های رایج قادر به خنثی سازی این حرکات را نداشته باشند و این تصاویر کماکان با وجود تثبیت کننده در لنز تار شده و باعث خرابی عکس میشوند.

اما غول فناوری ژاپنی با اقدامی تحسین بر انگیز با استفاده از تثبیت کننده پنج محوره در دوربین های خود علاوه بر موارد بالا میتواند با خنثی سازی لرزش های غیر عمدی ای که بصورت مشهود در هنگام فیلبمبرداری یا در زمان تصویر برداری با اکسپوژر کمتر در هنگام فیلم برداری در مکان های تاریک، با سبقت گرفتن از دیگر تثبیت کننده ها تصاویری به مراتب با کیفیت تر به ثبت رساند.

تثبیت کننده پنج محوره با استفاده همزمان از تمام قابلیت های لنز و مکملی برایش با چاشنی استفاده از تمامی محور های ثبت تصویر میتواند تاثیری بسزا در ثبت تصاویری با کیفیت داشته باشد. بزرگترین فایده استفاده از این تکنولوژی ثبت تصاویری بدون استفاده از لنز تثبیت کننده دار است به این معنی که در تثبیت کننده بصورت سخت افزاری در لنز استفاده نمیشود و تثبیت کننده نرم افزاری جایگزین این تثبیت کننده در دوربین ها میشود.

سونی پیش از این از چنین تکنولوژی خارق العاده ای در دوربین عکاسی A7 II استفاده کرده بود. سونی برای این دوربین یک ویدئوی دمو منتشر کرده بود که به زیبایی عملکرد این لرزشگیر را به تصویر میکشد. از شما دعوت میکنیم حتما این ویدئوی کوتاه را برای درک بهتر چگونگی عملکرد این فناوری تماشا کنید.

Sony-A7-5-axis-stabilisation-970-80