ثبت پتنت تازه ای از سونی برای ردیابی حرکات چشم در هدست واقعیت مجازی

0
۱,۰۸۰

سونی به تازگی پتنت تازه ای ثبت کرده که بسیار جذاب به نظر میرسد. چیزی شبیه نسخه تازه ای از عینک ها که برای هدست واقعیت مجازی پلی استیشن VR استفاده می‌شود. این عینک مجهز به سنسورهای ردیابی چشم است. این پتنت هفته گذشته منتشر شد و هنوز این هدست به بازار عرضه نشده است. اما این در ارتباط با نسخه ای از عینک ها که این قابلیت را دارند. هدست های واقعیت مجازی تاریخچه پر فراز و نشیبی در استفاده از عینک ها داشته اند، برخی از آنها مناسب و راحت اما بخش زیادی از آنها هم با استقبال مواجه نشدند.

طراحی عینک های سفارشی که برای استفاده در هدست ها در نظر گرفته شده است، سونی را برای مشتاقان واقعیت مجازی مطرح خواهد کرد که به سمت پلی استیشن VR یا نسخه جدیدتر آن جذب شوند. به راستی که اضافه کردن و گنجاندن سنسورهای ردیابی چشم این پتنت را جذاب می‌کند. این پتنت تایید می‌کند که سنسورهای تعبیه شده قادر خواهند بود تا تعیین کنند که کاربر به کدام ناحیه نگاه می‌کند، این امر باعث افزایش کیفیت محتوای تولیدی و ارائه بهتر روی نمایشگر هدست واقعیت مجازی می شود.

این ساز و کاری است که هدست موقعیت چشم های کاربر را ردیابی می کند و به طور کامل ناحیه ای از نمایشگر را پردازش و رندر می‌کند که در مرکز توجه و دید فرد استفاده کننده است. بنابراین بقیه تصویر به طور کامل رندر و ارائه نمی شود و این برای دید و احاطه پیرامونی کاربران بی نظیر است. با این حساب به طرز هوشمندانه ای نیاز به پردازش غیر ضروری کاهش می یابد و توان پردازنده برای تجربه واقعیت مجازی بهتر بهینه می شود.

حال سوال اینجاست چرا سنسور ردیابی چشم در این عینک هاست اما درون خود هدست نیست؟ ما به چند علت فکر می کنیم، شاید به عنوان مثال این عینک بعنوان وسیله جانبی همراه هدست پلی استیشن VR فعلی هم استفاده شود چراکه که هدست موجود فاقد سنسورهای ردیابی چشم است.

پلی استیشن VR به منزله یک تجربه عالی است اما بر کسی پوشیده نیست که توان پردازش پلی استیشن ۴ محدود تر است، در مقایسه با کامپیوتر های خانگی قدرتمند (مخصوص گیمرها) که هدست های اکولوس ریفت و HTC وایو به این گونه کامپیوتر ها وصل می شوند. حالا این روش پردازشی جذاب می‌تواند حقیقتا یک ارتقاء موثر برای پلی استیشن VR باشد. یا به سادگی میتوان گفت ممکن است که استفاده از این عینک ها، حسگر چشمی کنترلی که در نسخه بعدی پلی استیشن VR قرار داده شده را مختل کند. به همین ترتیب، حسگر موجود در عینک ها به سادگی جایگزین حسگر دیگر خواهد شد. یا ممکن است هیچکدام از این ها نباشد. در این زمان که شرکت ها در تلاش اند تا واقیعت مجازی را بیشتر در دسترس قرار دهند، کمی عجیب است که سونی از مردم بخواهد که عینک هایی بخرند که مخصوصا برای استفاده با هدست ها طراحی شده اند.

این آخرین ثبت اختراع از مجموعه دستاوردهای سونی در سال ۲۰۱۹ است. ماه گذشته چیزی را گزارش کردیم که به نسخه بی سیم پلی استیشن VR موسوم بود. همینطور در فوریه از برخی ویژگی های جدید یک ثبت اختراع کنترلر قابل اجرا برای مدت زمان طولانی تر، مطلع شدیم که می توانست جایگزین Playstation move شود. هنوز با وجود بازی های بسیار زیاد پلی استیشن VR که امسال در حال عرضه شدن هستند، انتظار دیدن جانشین هدست کنونی در سال ۲۰۱۹ شاید کمی بعید به نظر برسد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here