epic520_3_4523_526b9a12695f47a3f03c287aed676a8b
شرکت ژاپنی سونی در آخرین محصولات خود یعنی خانواده اکسپریا Z5، یکی از جدیدترین و قدرتمندترین سنسورهای دوربین اختصاصی خودش را جای داد و باعث شد که بر روی کاغذ تحسین همگان را بر انگیزد، زیرا این دوربین از ویژگی های بی نظیری مانند فوکوس فوق سریع 0.03 ثانیه ای و زوم 5برابری واضح برخوردار است. اما همانطور که میدانید جدال بین دوربین پرچمداران مخصوصا گوشی های سونی و سامسونگ از پرحاشیه ترین و جذاب ترین خبرهای مطبوعاتی به شمار میرود.

کیفیت عکسهای گرفته شده توسط پرچمداران سامسونگ همیشه جزو چند ردیف اول در مقایسه ها بوده است و این در حالی است که سنسورهای مجهز شده در این گوشی ها اکثرا توسط سونی تولید میشود. اما قطعا همه ماجرای یک عکس را سنسور آن رقم نمیزند و پردازش و الگوریتم نرم افزاری نقش مهمی در کیفیت عکسهای نهایی ایفا می کند.

اکنون وبسایت چینی و معروف eprice، مقایسه ای از عکسهای گرفته شده توسط دوربین گلکسی Note 5 و نسخه آزمایشی اکسپریا Z5 Premium انجام داده است که با تماشای آن ها به این نکته پی خواهیم برد که دوربین اکسپریا Z5 Premium نسبت به قبل پیشرفت چشمگیری داشته است. در این مقایسه تمامی تصاویر به جز یک یا دو عدد از آنها که در محیط کاملا تاریک گرفته شده است برتری اکسپریا Z5 Premium را علی الخصوص در نمایش طبیعی رنگ ها نشان میدهد. در تمامی عکسهایی که با گلکسی Note 5 گرفته شده است کماکان فیلتری زرد رنگ تصاویر را در برگرفته است که این باعث عدم نمایش درست رنگ ها شده است. اما در عکسِ مقایسه آخر که در محیطی کاملا تاریک گرفته شده است، ظاهرا سنسور سونی با ضعف روبرو است که دلیل آن هم به طور حتم، آزمایشی بودن نسخه فریمور نرم افزاری این گوشی است که امیدواریم در بروزرسانی های بعدی این مشکل به طور کامل رفع شود.

توجه داشته باشید که تصاویر توسط هر دو گوشی با حداکثر رزولوشن موجود گرفته شده است که نسبت تصاویر در بالاترین رزولوشن در اکسپریا Z5 Premium برابر با 4:3 و در گلکسی Note 5 برابر با 16:9 میباشد، اما بار دیگر نکته قابل توجه و تحسین برانگیز این است که با وجود نسبت مربعیِ تصاویر یعنی 4:3 در اکسپریا Z5 Premium ، شاهد وسعت بیشتری از مناظر در عکس هستیم که این همان تکنولوژی جدید به کار رفته در دوربین سونی است که در مطلبی جداگانه در اینجا به آن پرداخته بودیم! پیشنهاد میکنیم در ادامه خودتان تصاویر را مشاهده کنید و مثل همیشه نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

تمامی عکس ها به منظور کاهش حجم، کوچک شده اند. برای مشاهده عکس ها در اندازه اصلی بر روی عکس ها کلیک کنید!