سونی دو سال قبل با معرفی اکسپریا Z5 Premium برای اولین بار صفحه نمایش 4K را وارد دنیای تلفن های هوشمند کرد. اکسپریا Z5 Premium فرمانروایی بود که حدود یک سال و نیم هیچ تلفن هوشمند دیگری جرأت ورود به قلمرو آن را نداشت. تا اینکه نهایتاً یکی از تلفن های هوشمند هم خون اکسپریا Z5 Premium چنین جسارتی از خود نشان داد.

اکسپریا XZ Premium در کنگره جهانی موبایل امسال به نمایش گذاشته شد. اکسپریا XZ Premium دومین تلفن هوشمند جهان با صفحه نمایش 4K است که جایگزین نسل قبلی، یعنی اکسپریا Z5 Premium شد. در حال حاضر نیز فقط همین دو تلفن هوشمند در جهان مجهز به صفحه نمایش 4K هستند تا دو برادر، یک رقابت اساسی با هم داشته باشند.

وقتی یک فناوری انحصاری تنها در دو گوشی هوشمند وجود داشته باشد، مقایسه این دو به شدت جالب خواهد بود. مقایسه صفحه نمایش اکسپریا XZ Premium با اکسپریا Z5 Premium که هر دو با رزولوشن 4K و اندازه 5.5 اینچ شرایط برابری با هم دارند. البته سونی در اکسپریا XZ Premium از فناوری HDR نیز استفاده کرده اما تفاوت های این دو را باید در عمل مشاهده کنیم.

ما مثل همیشه قضاوت را بر عهده شما میگذاریم، اما در ابتدا چند نکته تجربی از رویارویی با این دو گوشی هوشمند در کنار هم بدست آوردیم که در اختیار شما قرار میدهیم. رنگ ها در اکسپریا XZ Premium بر اساس آن چه که ما با چشم مشاهده کردیم، کمی گرم تر از اکسپریا Z5 Premium بود. نور صفحه نمایش در اکسپریا XZ Premium مقداری بیشتر از اکسپریا Z5 Premium است که البته ما برای برابری شرایط نور صفحه هر دو دستگاه را به یک اندازه تنظیم کردیم. همچنین عمق رنگ مشکی نیز در پرچمدار جدید نسبت به نسل قبل بیشتر شده که متاسفانه نتوانستیم این موضوع را به خوبی توسط دوربین به تصویر بکشیم. در تصاویر زیر خودتان کیفیت صفحه نمایش دو دستگاه را در کنار هم مشاهده کنید:

در تمامی تصاویر، اکسپریا XZ Premium در بالا و اکسپریا Z5 Premium در پایین قرار دارد.