بسیاری از ما، روزانه از گوشی های هوشمند خود برای وبگردی و گشت و گذار در فضای مجازی استفاده میکنیم. سایت تخصصی اکسپریا که به عنوان یک مرجع تخصصی موبایل فعالیت میکند، به خاطر موضوع خاص خود، میزبان هزاران کاربر فارسی زبان از نقاط مختلف جهان است که به آن مراجعه میکنند.

به طور حتم اکثریت کاربرانی که روزانه از سایت تخصصی اکسپریا دیدن میکنند صاحب یکی از اسمارت فون های سونی هستند. اما در کنار آنها صاحبان دیگر گوشی های هوشمند نیز برای پیگیری اخبار مرتبط با سونی به این سایت وارد میشوند.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، کاربرانی که به سایت تخصصی اکسپریا مراجعه میکنند صاحب چه گوشی هایی هستند. سایت تخصصی اکسپریا به همین منظور، در پایان هر ماه، آخرین وضعیت گوشی هایی کاربران خود را بر اساس بازدیدهایی که از این سایت صورت میگیرد منتشر میکند.

فعال ترین گوشی های سونی

پس از چند ماه دوباره آخرین وضعیت توزیع گوشی های کاربران را با هم مرور میکنیم. در این چند ماه اتفاقات بسیار جالبی رخ داد که گل سرسبد آن حضور اکسپریا XZ Premium در صدر این جدول است. اکسپریا XZ Premium که تنها چهار ماه از حضور آن در بازار ایران میگذرد، در حال حاضر فعالترین اسمارت فون سونی در بین کاربران اکسپریانی است. این برای اولین بار است که یک اسمارت فون، در فاصله بسیار کوتاه از شروع عرضه، خود را به صدر جدول فعال ترین گوشی های کاربران سایت تخصصی اکسپریا رسانده است.

پس از اکسپریا XZ Premium، دیگر عضو خانواده X یعنی اکسپریا X در رده دوم قرار دارد. سومین گوشی فعال کاربران، آخرین نسل سری Z است. اکسپریا Z5 که چند ماه فعالترین گوشی در بین کاربران سایت بود حالا به رده سوم سقوط کرده است.

نام اکسپریا Z2 در حالی که چهارمین سال حیات خود را سپری میکند، در رده چهارم دیده میشود که در نوع خود بسیار جالب توجه است. اینکه کاربران اکسپریا Z2 هنوز از کاربران اکسپریا XZ در این سایت بیشتر هستند، نشان از محبوبیت بالا و ماندگاری بیش از حد این تلفن هوشمند دارد. رتبه پنجم در اختیار اکسپریا Z5 Premium است و اکسپریا XZ، اکسپریا Z3 Plus، اکسپریا Z3 و اکسپریا Z1 در رده های بعدی قرار دارند. اکسپریا XZ1 جدیدترین پرچمدار سونی نیز تنها 4 دهم درصد از کل کاربران را شامل میشود که اصلا آمار شایسته ای برای این تلفن هوشمند به حساب نمی آید.

فعال ترین برندها
مثل همیشه، سونی در سایت تخصصی خود بیشترین سهم را در اختیار دارد. البته سهم سونی نسبت به گذشته افت زیادی داشته و حالا 61 درصد از کل کاربران را در اختیار خود قرار داده است. نفوذ سامسونگ به حدی بوده که حالا 15 درصد از کاربران سایت تخصصی اکسپریا شامل میشود. نکته جالب اینجاست که گلکسی S7 Edge سامسونگ بیش از یک درصد از سهم کاربران این سایت را در دست دارد و از این نظر، حتی از بسیاری از گوشی های سونی نیز بیشتر است. پس از سامسونگ نیز هواوی، اپل و ال جی در رده های بعدی قرار دارند.

پس از یک وقفه شش ماهه، دوباره جدول توزیع گوشی های کاربران را با هم مرور کردیم که در آن آمارهای جالبی بدست آمده است. دوباره سعی میکنیم تا در پایان هر ماه نگاهی به آخرین وضعیت کاربران سایت اکسپریان داشته باشیم تا مراحل صعود و نزول انواع گوشی ها را مشاهده کنیم.